"Solidarność rozkwita tam, gdzie jest zaufanie". Za nami 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu

Tradycyjnie 1 maja odbyła się organizowana przez Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ „Solidarność” Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do bazyliki św. Józefa w Kaliszu.
32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu
32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu / fot. B. Michałowska

Pracownicy zrzeszeni w NSZZ "Solidarność" pielgrzymowali do św. Józefa w dniu jego wspomnienia już po raz trzydziesty drugi. Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył bp. Łukasz Buzun.

Patron na nasze czasy

W homilii biskup Buzun mówił o tym, że św. Józef jest nazywany patronem na nasze czasy.

- Jakie są te nasze czasy? - pytał, przekonując: - Żyjemy w cieniu demona w postaci wojny na Ukrainie. ale też w innych regionach Ziemi, żyjemy w cieniu emigracji, żyjemy z dylematami społecznymi, moralnymi, osobistymi, rodzinnymi. Niektórzy są osamotnieni, potrzebują wsparcia. Wielu towarzyszy niepokój.

Ksiądz biskup wymieniał także wyzwania, a wśród nich walkę z Zielonym Ładem, jaką podjęła Solidarność, organizując demonstrację 10 maja w Warszawie oraz proponując referendum.

- Tajemnica wcielenia Chrystusa opiera się przede wszystkim na zaufaniu. Maryja i Józef ufali mu nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Ufali także sobie nawzajem. (...) Solidarność rozkwita tam, gdzie jest zaufanie, gdzie ufamy sobie, opieramy się na sobie. Solidarność to jest relacja - ja z tobą. (...) To nosimy w swoim sercu

- powiedział bp Łukasz Buzun.

W trakcie Mszy Św. odbyło się również zawierzenie św. Józefowi.

Solidarność stara się podążać za wskazówkami bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W kaliskiej bazylice św. Józefa oprócz setek pielgrzymów i kilkudziesięciu pocztów sztandarowych, pojawili się także m.in. przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z zastępcą przewodniczącego KK NSZZ "S" Grzegorzem Adamowiczem na czele oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Wśród obecnych polityków w pielgrzymce wziął udział m.in. poseł Jan Mosiński, były przewodniczący ZR Wielkopolska Południowa NSZZ "S", który trzydzieści dwa lata temu był pomysłodawcą pielgrzymki robotników do św. Józefa.  

Na początku mszy minister Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do pielgrzymów.

"Cieszę się, że podejmują państwo reflksję nad pracą, która w optyce chrześcijańskiej jest powołaniem człowieka. Tak należy o niej myśleć, szczególnie w obliczu współczesnych wyzwań. (...) Dziękuję wszystkim organizacjom zabiegającym o prawa i godność ludzi pracy"

- przekazał prezydent Andrzej Duda.

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy odczytał z kolei Grzegorz Adamowicz.

"Nasz duchowy przywódca św. Jan Paweł II mówił: „Człowiek dlatego ma czynić sobie ziemię poddaną, ma nad nią panować, ponieważ jako «obraz Boga» jest osobą, czyli bytem podmiotowym uzdolnionym do planowego i celowego działania, zdolnym do stanowienia o sobie i zmierzającym do spełnienia siebie”. Jako Solidarność staramy się być wierni Jego wskazówkom i naszym chrześcijańskim fundamentom, a także katolickiej nauce społecznej Kościoła"

- napisał przewodniczący, przekonując, że dziś próbuje się narzucić nową religię - religię klimatyczną. Przekazał także pielgrzymom zaproszenie na demonstrację przeciwko Zielonemu Ładowi, która odbędzie się10 maja w Warszawie oraz opisał przygotowania do zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

"Tegoroczne hasło pielgrzymki: „Święty Józefie – naucz nas zło dobrem zwyciężać” odwołuje się do słów Naszego Patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił rok 2024 – Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W tym roku bowiem mija 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to walka o wolność człowieka. To bł. ks. Jerzy Popiełuszko mówił, że wolność to nasze podstawowe prawo"

- przekazał także przewodniczący.

"Módlmy się dzisiaj razem za pośrednictwem św. Józefa i bł. ks. Jerzego Popiełuszki o taki porządek społeczny, w którym istota człowieczeństwa i wolność obywateli będą szanowane, w którym prawa pracodawców i pracowników będą tak samo respektowane. Módlmy się o państwo, w którym każdy z nas będzie czuł się wolny i ważny, a także za Kościół święty, aby wciąż stał na straży naszych fundamentalnych wartości"

- zakończył Piotr Duda.

Bernard Niemiec, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" zaś dziękował wszystkim pielgrzymom za obecność, a osobom zaangażowanym w organizację pielgrzymki - za ich pracę.

Po Mszy Świętej złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II oraz tradycyjnie podzielono się chlebem.

CZYTAJ TAKŻE: 1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców z ostatniej chwili
Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności dramatu, jaki rozegrał się w Warszawie. Niespełna dwumiesięczne niemowlę walczy o życie. Wszystko przez rodziców, którzy byli pod wpływem alkoholu. 

To nie ja. Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów z ostatniej chwili
"To nie ja". Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów

Dziennikarz Krzysztof Stanowski jest osobą aktywną w mediach społecznościowych. W ostatnich godzinach zwrócił się do fanów z apelem, by byli ostrożni.

Bezczelne kłamstwo. Morawiecki reaguje na zarzuty rządu Tuska z ostatniej chwili
"Bezczelne kłamstwo". Morawiecki reaguje na zarzuty rządu Tuska

Najważniejszą w wyborach do europarlamentu będzie sprawa bezpieczeństwa. Mamy silną drużynę, 7-punktowy plan i wizję Unii Europejskiej jako Europy ojczyzn" - powiedział w sobotę poseł PiS Mateusz Morawiecki. Dodał, że sugestie, że rząd PiS działał na rzecz Rosji, to bezczelne kłamstwo.

REKLAMA

"Solidarność rozkwita tam, gdzie jest zaufanie". Za nami 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu

Tradycyjnie 1 maja odbyła się organizowana przez Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ „Solidarność” Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do bazyliki św. Józefa w Kaliszu.
32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu
32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu / fot. B. Michałowska

Pracownicy zrzeszeni w NSZZ "Solidarność" pielgrzymowali do św. Józefa w dniu jego wspomnienia już po raz trzydziesty drugi. Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył bp. Łukasz Buzun.

Patron na nasze czasy

W homilii biskup Buzun mówił o tym, że św. Józef jest nazywany patronem na nasze czasy.

- Jakie są te nasze czasy? - pytał, przekonując: - Żyjemy w cieniu demona w postaci wojny na Ukrainie. ale też w innych regionach Ziemi, żyjemy w cieniu emigracji, żyjemy z dylematami społecznymi, moralnymi, osobistymi, rodzinnymi. Niektórzy są osamotnieni, potrzebują wsparcia. Wielu towarzyszy niepokój.

Ksiądz biskup wymieniał także wyzwania, a wśród nich walkę z Zielonym Ładem, jaką podjęła Solidarność, organizując demonstrację 10 maja w Warszawie oraz proponując referendum.

- Tajemnica wcielenia Chrystusa opiera się przede wszystkim na zaufaniu. Maryja i Józef ufali mu nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Ufali także sobie nawzajem. (...) Solidarność rozkwita tam, gdzie jest zaufanie, gdzie ufamy sobie, opieramy się na sobie. Solidarność to jest relacja - ja z tobą. (...) To nosimy w swoim sercu

- powiedział bp Łukasz Buzun.

W trakcie Mszy Św. odbyło się również zawierzenie św. Józefowi.

Solidarność stara się podążać za wskazówkami bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W kaliskiej bazylice św. Józefa oprócz setek pielgrzymów i kilkudziesięciu pocztów sztandarowych, pojawili się także m.in. przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z zastępcą przewodniczącego KK NSZZ "S" Grzegorzem Adamowiczem na czele oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Wśród obecnych polityków w pielgrzymce wziął udział m.in. poseł Jan Mosiński, były przewodniczący ZR Wielkopolska Południowa NSZZ "S", który trzydzieści dwa lata temu był pomysłodawcą pielgrzymki robotników do św. Józefa.  

Na początku mszy minister Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do pielgrzymów.

"Cieszę się, że podejmują państwo reflksję nad pracą, która w optyce chrześcijańskiej jest powołaniem człowieka. Tak należy o niej myśleć, szczególnie w obliczu współczesnych wyzwań. (...) Dziękuję wszystkim organizacjom zabiegającym o prawa i godność ludzi pracy"

- przekazał prezydent Andrzej Duda.

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy odczytał z kolei Grzegorz Adamowicz.

"Nasz duchowy przywódca św. Jan Paweł II mówił: „Człowiek dlatego ma czynić sobie ziemię poddaną, ma nad nią panować, ponieważ jako «obraz Boga» jest osobą, czyli bytem podmiotowym uzdolnionym do planowego i celowego działania, zdolnym do stanowienia o sobie i zmierzającym do spełnienia siebie”. Jako Solidarność staramy się być wierni Jego wskazówkom i naszym chrześcijańskim fundamentom, a także katolickiej nauce społecznej Kościoła"

- napisał przewodniczący, przekonując, że dziś próbuje się narzucić nową religię - religię klimatyczną. Przekazał także pielgrzymom zaproszenie na demonstrację przeciwko Zielonemu Ładowi, która odbędzie się10 maja w Warszawie oraz opisał przygotowania do zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

"Tegoroczne hasło pielgrzymki: „Święty Józefie – naucz nas zło dobrem zwyciężać” odwołuje się do słów Naszego Patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił rok 2024 – Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W tym roku bowiem mija 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to walka o wolność człowieka. To bł. ks. Jerzy Popiełuszko mówił, że wolność to nasze podstawowe prawo"

- przekazał także przewodniczący.

"Módlmy się dzisiaj razem za pośrednictwem św. Józefa i bł. ks. Jerzego Popiełuszki o taki porządek społeczny, w którym istota człowieczeństwa i wolność obywateli będą szanowane, w którym prawa pracodawców i pracowników będą tak samo respektowane. Módlmy się o państwo, w którym każdy z nas będzie czuł się wolny i ważny, a także za Kościół święty, aby wciąż stał na straży naszych fundamentalnych wartości"

- zakończył Piotr Duda.

Bernard Niemiec, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" zaś dziękował wszystkim pielgrzymom za obecność, a osobom zaangażowanym w organizację pielgrzymki - za ich pracę.

Po Mszy Świętej złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II oraz tradycyjnie podzielono się chlebem.

CZYTAJ TAKŻE: 1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe