Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Teraz do sprawy odniósł się mec. Bartosz Lewandowski, który dawniej był jego pełnomocnikiem.
Z ostatniej chwili! Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii
Z ostatniej chwili! / grafika własna

- klient panu uciekł, panie Bartosz Lewandowski kierunek Białoruś co pan na to?

- zaczepiła mec. Bartosza Lewandowskiego kontrowersyjna aktywistka Klementyna Suchanow - Ciekawe czy p. Bartosz Lewandowski nadal reprezentuje p. sędziego Tomasza Schmydta? To sędzia, który po misji niszczenia polskiego wymiaru sprawiedliwości wybrał się na odpoczynek na Białoruś...Najlepsza jest ta krytyka polityki wobec Rosji i Białorusi - pisał wcześniej równie kontrowersyjny dziennikarz Jan Piński.

 

Jest stanowisko Bartosza Lewandowksiego

- Skoro pani Suchanow i pan Piński próbują mnie w jakikolwiek sposób powiazać z ucieczką i wnioskiem o azyl na Białorusi sędziego Tomasza Szmydta, muszę pewne rzeczy wyjaśnić.

Od kwietnia 2022 r. nie reprezentuję sędziego Tomasza Szmydta w żadnej ze spraw sądowych, które zawisły przed sądem na kanwie artykułów prasowych z 2019 r. Od tego czasu nie miałem z nim żadnego kontaktu.

Widziałem pana sędziego potem w TVN24 jako eksperta, w programie "Czarno na Białym" „Kasta niezłomnych” jako jednego z głównych bohaterów, a także - co było niezwykle zaskakujące - w Sejmie RP na komisji w kwietniu 2022 r. - obok p. sędziego Bartłomieja Starosty z Iustitii, posła Szczerby, czy Gasiuk-Pihowicz. Nigdy jednak od 2022 r. nie rozmawiałem z panem sędzią i nie miałem jakiejkolwiek wiedzy o planie ucieczki przez niego na Białoruś.

Osoby, które atakują adwokatów przez pryzmat działań ich klientów (nawet byłych), zupełnie nie rozumieją istoty zawodu adwokata. 

Niestety raczej dostrzegam tutaj złą wolę ze strony Jana Pińskiego, który przegrał prawomocnie dwa procesy z reprezentowanymi przeze mnie klientami. 

Podobnie jest z panią Klementyną Suchanow, przeciwko której również prowadzę dwa postępowania, a która do dnia dzisiejszego nie odpowiedziała na pytania dotyczące finansowania i okoliczności jej pobytu w 2019 r. w Moskwie, gdzie krytykowała Polskę obok oskarżanej przez Departament Sprawiedliwości USA o szpiegostwo na rzecz Rosji Aleksandry Elbakyan.

- pisze mec. Bartosz Lewandowski.

 

Znikają artykuły ze strony Iustitia.pl

Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zniknęły artykuły na jego temat.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google "szmydt site:iustitia.pl" otrzymujemy zestaw linków do artykułów, w których występuje nazwisko Tomasz Szmydt. Co ciekawe jednak po kliknięciu w artykuły, otrzymujemy komunikat "Ups! Nie udało się znaleźć pożądanej strony".

 

- "Nowa KRS, Nowy SN". Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie podjął decyzję o natychmiastowym odsunięciu sędziego Tomasza Szmydt od wykonywania obowiązków (...)

Bruksela nie odpuszcza praworządności w Polsce

Kolejne tajemnice resortu Zbigniewa Ziobry

- możemy jeszcze przeczytać w wyszukiwarce.

Informację podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Czytaj również: Szczerba: „Daniel Obajtek przebywa poza Polską”. Jest odpowiedź byłego prezesa Orlenu

 

Polski sędzia poprosił o azyl na Białorusi

Dlaczego do państwa przyjechałem? Jeśli chodzi o sytuację w moim kraju – jest to wyraz protestu przeciwko temu, jak jest prowadzona polityka Polski wobec Białorusi i wobec Rosji

– mówił na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia. Dodał, że "zrzeka się funkcji sędziego i na Białorusi chciałby odpocząć".

Z powodu niezgody na politykę i działania władz zostałem zmuszony do opuszczenia rodzinnego kraju i obecnie przebywam na Białorusi. Byłem prześladowany i zastraszany za swoją niezależną postawę polityczną. Wyrażam swój protest władzom Polski, które pod wpływem USA i Wielkiej Brytanii prowadzą kraj do wojny. Naród Polski opowiada się za pokojem i dobrosąsiedzkimi stosunkami z Białorusią i Rosją. Dlatego jestem w Mińsku i jestem gotów powiedzieć prawdę

– napisał Szmydt na Telegramie. 

Szmydt wymieniał kilka czynników o “kwitnącej” Białorusi: 
- na Białorusi można spokojnie żyć, ona ma ogromny potencjał;
- Zachodowi nie udało się zniszczyć Białorusi;
- Łukaszenka dużo zrobił, żeby w naszym regionie była spokojna i stabilna sytuacja;
- Białoruś jest otwartym i przyjaznym krajem

– mówił Szmydt.

Czytaj także: Nieoficjalnie: Francja wysłała żołnierzy na Ukrainę. „Potencjalne ryzyko eskalacji”

 

"Świadek koronny" TVN

Sędzia Tomasz Szmydt dał się już wcześniej poznać opinii publicznej ws. tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości - Kolejny sędzia przerywa zmowę milczenia w sprawie nieformalnej grupy, która miała na celu szkodzenie sędziom broniącym niezależności sądów przed zmianami wprowadzanymi przez Zjednoczoną Prawicę. Pierwszym był Arkadiusz Cichocki, który już trzy miesiące temu ujawnił Marcie Gordziewicz kulisy działania grupy - czytamy na stronie TVN24.

Jak dotąd TVN nie odniósł się do sprawy.

Prokuratura umorzyła sprawę tzw. "afery hejterskiej", ale Sąd Rejonowy w Katowicach uchylił tę decyzję.

- Sędzia Tomasz Szmydt pojawił się w Mińsku, w białoruskich mediach propagandowych przekazał, że złożył wniosek o azyl polityczny na BY. Jak sam informuje, to jego sprzeciw w związku z polityką RP wobec Białorusi i Rosji. W swoim przemówieniu Szmydt oskarżył Polskę, USA i Zachód o wrogość wobec Rosji i Białorusi, wychwalał Białoruś i Łukaszenkę, oskarżył Zachód o wpychanie Polski w wojnę z Rosją. Obecnie sędzia stanie się gwiazdą propagandy Rosji i Białorusi. Będzie prezentowany jako osoba z wewnątrz zachodnich struktur, która uwiarygodnia kłamstwa rosyjskiej i białoruskiej propagandy. Ten typ działania to włączenie się w wojnę hybrydową przeciwko Polsce. To zdrada RP

- komentuje na platformie "X" doradca Prezydenta RP Stanisław Żaryn


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czescy rolnicy otworzyli supermarket. Niemieckie sklepy zagrożone Wiadomości
Czescy rolnicy otworzyli supermarket. Niemieckie sklepy zagrożone

Czescy rolnicy powiedzieli "nie" zachodnim koncernom i postanowili otworzyć swój własny supermarket, w którym sprzedawane są towary rodzimych producentów.

Wybierasz się na wczasy all inclusive? Jeżeli zapomnisz o tych zasadach twoje wakacje będą koszmarem Wiadomości
Wybierasz się na wczasy all inclusive? Jeżeli zapomnisz o tych zasadach twoje wakacje będą koszmarem

Ekspert ds. podróży Caroline Morse Teel oceniła, że najgorszym, co można zrobić podczas wakacji w ośrodku all inclusive jest tworzenie sobie "wrogów". Przestrzegła ona, że może to zrujnować wakacje.

Znany sportowiec popełnił samobójstwo. Padły łamiące serce słowa jego rodziców Wiadomości
Znany sportowiec popełnił samobójstwo. Padły łamiące serce słowa jego rodziców

Rodzice zmarłego wczoraj Graysona Murraya oddali hołd swojemu synowi i potwierdzili, że popełnił on samobójstwo.

Ten narkotyk zabija tysiące Amerykanów. Teraz dotarł do Polski Wiadomości
Ten narkotyk zabija tysiące Amerykanów. Teraz dotarł do Polski

Portal Dziennik.pl poinformował, że w Żurominie na Mazowszu pięć młodych osób miało umrzeć po zażyciu fentanylu, czyli syntetycznego opioidu stosowanego do walki z bardzo silnym bólem.

Stało się: wielki powrót do Ekstraklasy po dziewiętnastu latach pilne
Stało się: wielki powrót do Ekstraklasy po dziewiętnastu latach

GKS Katowice pokonał 1:0 Arkę Gdynia w bezpośrednim meczu o awans do Ekstraklasy. Oznacza to, że drużyna ze Śląska wróci do najwyższej klasy rozgrywek po dziewiętnastu latach przerwy.

Tornada uderzyły w USA. Są ofiary Wiadomości
Tornada uderzyły w USA. Są ofiary

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku nawałnic wywołanych przez tornada w stanach Teksas i Oklahoma w weekend amerykańskiego Dnia Pamięci Narodowej. W nocy z soboty na niedzielę kilkadziesiąt osób zostało też rannych - poinformowały władze.

Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód z ostatniej chwili
Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód

Rosja produkuje pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy i za około jedną czwartą ich kosztów - podała w niedzielę stacja Sky News, przywołując udostępnioną jej analizę firmy konsultingowej Bain & Company.

Skompromitowana prorosyjska polityk z Niemiec przyjedzie do Polski? Liczy na zaproszenie z ostatniej chwili
Skompromitowana prorosyjska polityk z Niemiec przyjedzie do Polski? "Liczy na zaproszenie"

Przewodnicząca niemieckiego Bundesratu Manuela Schwesig może ziścić swoją długo planowaną wizytę w Polsce na początku września. Jej kancelaria liczy na otrzymanie zaproszenia od Polski na obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej - donosi serwis ndr.de.

Hamas zaatakował Tel Awiw z ostatniej chwili
Hamas zaatakował Tel Awiw

Hamas poinformował, że przeprowadził atak rakietowy na obszar Tel Awiwu. To pierwsze takie uderzenie od niemal czterech miesięcy.

Wielka Brytania przywróci obowiązkową służbę wojskową? Wiadomości
Wielka Brytania przywróci obowiązkową służbę wojskową?

Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział w niedzielę, że jeśli jego Partia Konserwatywna wygra 4 lipca wybory do Izby Gmin, przywróci obowiązkową służbę wojskowa dla 18-latków, choć z możliwością jej zastąpienia wolontariatem.

REKLAMA

Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Teraz do sprawy odniósł się mec. Bartosz Lewandowski, który dawniej był jego pełnomocnikiem.
Z ostatniej chwili! Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii
Z ostatniej chwili! / grafika własna

- klient panu uciekł, panie Bartosz Lewandowski kierunek Białoruś co pan na to?

- zaczepiła mec. Bartosza Lewandowskiego kontrowersyjna aktywistka Klementyna Suchanow - Ciekawe czy p. Bartosz Lewandowski nadal reprezentuje p. sędziego Tomasza Schmydta? To sędzia, który po misji niszczenia polskiego wymiaru sprawiedliwości wybrał się na odpoczynek na Białoruś...Najlepsza jest ta krytyka polityki wobec Rosji i Białorusi - pisał wcześniej równie kontrowersyjny dziennikarz Jan Piński.

 

Jest stanowisko Bartosza Lewandowksiego

- Skoro pani Suchanow i pan Piński próbują mnie w jakikolwiek sposób powiazać z ucieczką i wnioskiem o azyl na Białorusi sędziego Tomasza Szmydta, muszę pewne rzeczy wyjaśnić.

Od kwietnia 2022 r. nie reprezentuję sędziego Tomasza Szmydta w żadnej ze spraw sądowych, które zawisły przed sądem na kanwie artykułów prasowych z 2019 r. Od tego czasu nie miałem z nim żadnego kontaktu.

Widziałem pana sędziego potem w TVN24 jako eksperta, w programie "Czarno na Białym" „Kasta niezłomnych” jako jednego z głównych bohaterów, a także - co było niezwykle zaskakujące - w Sejmie RP na komisji w kwietniu 2022 r. - obok p. sędziego Bartłomieja Starosty z Iustitii, posła Szczerby, czy Gasiuk-Pihowicz. Nigdy jednak od 2022 r. nie rozmawiałem z panem sędzią i nie miałem jakiejkolwiek wiedzy o planie ucieczki przez niego na Białoruś.

Osoby, które atakują adwokatów przez pryzmat działań ich klientów (nawet byłych), zupełnie nie rozumieją istoty zawodu adwokata. 

Niestety raczej dostrzegam tutaj złą wolę ze strony Jana Pińskiego, który przegrał prawomocnie dwa procesy z reprezentowanymi przeze mnie klientami. 

Podobnie jest z panią Klementyną Suchanow, przeciwko której również prowadzę dwa postępowania, a która do dnia dzisiejszego nie odpowiedziała na pytania dotyczące finansowania i okoliczności jej pobytu w 2019 r. w Moskwie, gdzie krytykowała Polskę obok oskarżanej przez Departament Sprawiedliwości USA o szpiegostwo na rzecz Rosji Aleksandry Elbakyan.

- pisze mec. Bartosz Lewandowski.

 

Znikają artykuły ze strony Iustitia.pl

Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zniknęły artykuły na jego temat.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google "szmydt site:iustitia.pl" otrzymujemy zestaw linków do artykułów, w których występuje nazwisko Tomasz Szmydt. Co ciekawe jednak po kliknięciu w artykuły, otrzymujemy komunikat "Ups! Nie udało się znaleźć pożądanej strony".

 

- "Nowa KRS, Nowy SN". Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie podjął decyzję o natychmiastowym odsunięciu sędziego Tomasza Szmydt od wykonywania obowiązków (...)

Bruksela nie odpuszcza praworządności w Polsce

Kolejne tajemnice resortu Zbigniewa Ziobry

- możemy jeszcze przeczytać w wyszukiwarce.

Informację podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Czytaj również: Szczerba: „Daniel Obajtek przebywa poza Polską”. Jest odpowiedź byłego prezesa Orlenu

 

Polski sędzia poprosił o azyl na Białorusi

Dlaczego do państwa przyjechałem? Jeśli chodzi o sytuację w moim kraju – jest to wyraz protestu przeciwko temu, jak jest prowadzona polityka Polski wobec Białorusi i wobec Rosji

– mówił na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia. Dodał, że "zrzeka się funkcji sędziego i na Białorusi chciałby odpocząć".

Z powodu niezgody na politykę i działania władz zostałem zmuszony do opuszczenia rodzinnego kraju i obecnie przebywam na Białorusi. Byłem prześladowany i zastraszany za swoją niezależną postawę polityczną. Wyrażam swój protest władzom Polski, które pod wpływem USA i Wielkiej Brytanii prowadzą kraj do wojny. Naród Polski opowiada się za pokojem i dobrosąsiedzkimi stosunkami z Białorusią i Rosją. Dlatego jestem w Mińsku i jestem gotów powiedzieć prawdę

– napisał Szmydt na Telegramie. 

Szmydt wymieniał kilka czynników o “kwitnącej” Białorusi: 
- na Białorusi można spokojnie żyć, ona ma ogromny potencjał;
- Zachodowi nie udało się zniszczyć Białorusi;
- Łukaszenka dużo zrobił, żeby w naszym regionie była spokojna i stabilna sytuacja;
- Białoruś jest otwartym i przyjaznym krajem

– mówił Szmydt.

Czytaj także: Nieoficjalnie: Francja wysłała żołnierzy na Ukrainę. „Potencjalne ryzyko eskalacji”

 

"Świadek koronny" TVN

Sędzia Tomasz Szmydt dał się już wcześniej poznać opinii publicznej ws. tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości - Kolejny sędzia przerywa zmowę milczenia w sprawie nieformalnej grupy, która miała na celu szkodzenie sędziom broniącym niezależności sądów przed zmianami wprowadzanymi przez Zjednoczoną Prawicę. Pierwszym był Arkadiusz Cichocki, który już trzy miesiące temu ujawnił Marcie Gordziewicz kulisy działania grupy - czytamy na stronie TVN24.

Jak dotąd TVN nie odniósł się do sprawy.

Prokuratura umorzyła sprawę tzw. "afery hejterskiej", ale Sąd Rejonowy w Katowicach uchylił tę decyzję.

- Sędzia Tomasz Szmydt pojawił się w Mińsku, w białoruskich mediach propagandowych przekazał, że złożył wniosek o azyl polityczny na BY. Jak sam informuje, to jego sprzeciw w związku z polityką RP wobec Białorusi i Rosji. W swoim przemówieniu Szmydt oskarżył Polskę, USA i Zachód o wrogość wobec Rosji i Białorusi, wychwalał Białoruś i Łukaszenkę, oskarżył Zachód o wpychanie Polski w wojnę z Rosją. Obecnie sędzia stanie się gwiazdą propagandy Rosji i Białorusi. Będzie prezentowany jako osoba z wewnątrz zachodnich struktur, która uwiarygodnia kłamstwa rosyjskiej i białoruskiej propagandy. Ten typ działania to włączenie się w wojnę hybrydową przeciwko Polsce. To zdrada RP

- komentuje na platformie "X" doradca Prezydenta RP Stanisław ŻarynOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe