[wywiad] Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy – powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Relikwie św. Andrzeja Boboli w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie [wywiad] Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy
Relikwie św. Andrzeja Boboli w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0pl/Adrian Grycuk - Own work

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

O. Waldemar Borzyszkowski: Patrząc na ostatnie wydarzenia myślę, że przede wszystkim w czasie pandemii. Odbywały się wtedy trzy edycje nowenny za wstawiennictwem świętego Andrzeja Boboli. Jedna z nich ogłoszona była z ramienia Konferencji Episkopatu Polski przez ówczesnego przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego. Co ciekawe stan epidemii oficjalnie zakończył się 16 maja 2022 roku. To właśnie tego dnia przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli. W tamtym czasie panowało szczególne poruszenie. Sam jako kustosz czułem wyjątkowe wstawiennictwo św. Boboli. Widzę także, że od tamtego czasu kult Andrzeja Boboli odżył i rozwija się.

W sanktuarium przy ul. Rakowieckiej przechowywane jest ciało naszego patrona, które w niewytłumaczalny sposób zachowało się od rozkładu. Wiele parafii zgłasza się do naszego sanktuarium z prośbą o ofiarowanie relikwii cząstkowych Świętego, to około 5-6 parafii tygodniowo, rocznie 60. Dostrzegam także wzmożenie pielgrzymkowe do naszego, warszawskiego sanktuarium, ale i do miejsca urodzenia św. Andrzeja.

- Święty Andrzej Bobola był uważany szczególnie za orędownika w sprawach narodowych. Myśli ksiądz, że dziś, mógłby wstawić się za nami w intencji pokoju? Także za naszą wschodnią granicą?

- Na pewno teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożona, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem. Konferencja Episkopatu Polski w marcu bieżącego roku zachęcała do udziału w nowennie w intencji ”Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”, za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki - wielkich męczenników i orędowników Polski. Wstawiennictwo męczenników i ich świadectwo życia jest niesamowite.

- A jak zatem według Księdza należy modlić się za wstawiennictwem tego Świętego, aby nasze prośby zostały wysłuchane?

- Myślę, że wystarczy codzienna, regularna modlitwa. Warto też zaangażować się w różne nowenny. Nigdy nie zaszkodzi, by udać się na pielgrzymkę z daną intencją, chociażby do naszego sanktuarium, gdzie można pomodlić się przed relikwiami św. Andrzeja Boboli.

- A jak w dzisiejszych czasach wygląda kult świętego Andrzeja Boboli w Polsce?

- Na kult za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli składają się właśnie przede wszystkim pielgrzymki za jego wstawiennictwem, nowenny, modlitwy... Jak już wspomniałem, kult naszego Patrona ożywił się właśnie podczas pandemii. Sam Andrzej Bobola w czasie epidemii w Wilnie, zamiast uciec z miasta i ratować życie opiekował się chorymi. Był więc uważany za patrona na czas epidemii. 

- A czy wiadomo jak wygląda obecnie jego kult poza granicami Polski?

- Trudno mi opisać jak wygląda kult św. Andrzeja Boboli na świecie, na pewno jest to postać dość znana. Mogę jednak powiedzieć, że wciąż gościmy w naszej parafii zagranicznych pielgrzymów, którzy przyjechali tu by pomodlić się przed relikwiami św. Andrzeja Boboli, zwiedzić muzeum jego imienia... Wiele środowisk z innych krajów, ze Stanów Zjednoczonych, czy Azji, zgłasza się do nas z prośbą o wydanie relikwii Świętego. 

- Czwartkowe uroczystości stanowią okazję do odwiedzenia Muzeum św. Andrzeja Boboli, które znajduje się w podziemiach Sanktuarium. Jakie najciekawsze eksponaty można tam obecnie zobaczyć?

- Muzeum będzie dziś normalnie funkcjonowało, także zapraszam wszystkich chętnych do oglądania wielu cennych eksponatów dotyczących życia i działalności naszego Patrona.

Szczególnie ciekawym eksponatem i stosunkowo nowym, jest relikwiarz, który cudownie ocalał z katastrofy smoleńskiej. Relikwie św. Boboli miała przy sobie ś.p. Teresa Walewska-Przyjałkowska, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Po katastrofie prezydenckiego samolotu udało się je znaleźć. Podstawa relikwiarzyka jest zgięta i złamana, ale same relikwie ocalały w tej małej cząstce, w której tam były. Dzięki życzliwości rodziny tragicznie zmarłej Pani Prezes, trafiły do naszego sanktuarium.

- Co dziś mówi nam, osobom wierzącym, ten wyjątkowy Święty?

- Andrzej Bobola pokazuje nam drogę wierności Bogu, nie urodził się przecież od razu świętym. Mówiono, że miał trudny charakter, ale nieustannie pracował nad sobą. Wstępując do zakonu był uważany za osobę mocno przeciętną. Kiedy był dopuszczony do ostatnich ślubów zakonnych, patrzono już na niego jak na osobę wybitną, zdecydowanie ponadprzeciętną. W swojej posłudze ewangelizował z wielkim zapałem, a w końcu zapisał się w historii jako wielki męczennik, który bez wahania oddał życie za wiarę.

Dlatego zachęcam, by modlić się za wstawiennictwem ks. Andrzeja Boboli o jedność i pokój w Polsce i na świecie. To patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy właśnie trudne czasy.

- Dziękuję za rozmowę.

***

Uroczystość św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, odbędzie się 16 maja o godzinie 18:00 w warszawskim Sanktuarium św. Andrzej Boboli na ul. Rakowieckiej 61. Eucharystię poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kazanie wygłosi bp Zbigniew Zieliński.

Msza św. będzie również transmitowana na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=k1au8-ohV_A

Anna Rasińska

rozmawiała Anna Rasińska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Płonie Pałac Stolbergów we Wrocławiu z ostatniej chwili
Płonie Pałac Stolbergów we Wrocławiu

Płonie Pałac Stolbergów we Wrocławiu

Wypadek w Lubuskiem. Poszkodowany 4-letni chłopiec z ostatniej chwili
Wypadek w Lubuskiem. Poszkodowany 4-letni chłopiec

We wsi Białobłocie, w gm. Deszczno (Lubuskie) 4-letni chłopiec został ciężko ranny po tym, jak wpadł pod kosiarkę zamontowaną na ciągniku rolniczym.

Wielka szkoda. Adam Buksa zabrał głos po meczu z Holandią z ostatniej chwili
"Wielka szkoda". Adam Buksa zabrał głos po meczu z Holandią

"Holendrzy prowadzili grę, natomiast my mieliśmy bardzo dobre sytuacje, również po stracie drugiej bramki. Wielka szkoda, że kończymy ten mecz z zerowym dorobkiem punktowym" - powiedział piłkarz reprezentacji Polski Adam Buksa po przegranej z Holandią 1:2 w mistrzostwach Europy.

Niech odpowie na proste pytania. Szydło apeluje do Tuska z ostatniej chwili
"Niech odpowie na proste pytania". Szydło apeluje do Tuska

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegły zdjęcia, na których widać ciemnoskórych mężczyzn w różnych miastach Polski. Po tym fakcie rozpętała się burza.

To nie mój król. Skandal pod Pałacem Buckingham z ostatniej chwili
"To nie mój król". Skandal pod Pałacem Buckingham

Król Karol III jest przywódcą, który stara się rządzić w sposób innowacyjny. Często więc zrywa z długoletnimi tradycjami, zaskakując swoich poddanych. Niestety nie wszyscy z nich pałają sympatią do brytyjskiego monarchy.

Pasjonujący mecz Polaków. Było tak blisko! z ostatniej chwili
Pasjonujący mecz Polaków. Było tak blisko!

Polacy rozegrali pasjonujący mecz z Holandią. Nie da się ukryć, że nasi zawodnicy dali z siebie wszystko i już dawno nie przejawiali takiej inicjatywy. 

Byłem nieznośny. Niecodzienne wyznanie gwiazdy Świata według Kiepskich z ostatniej chwili
"Byłem nieznośny". Niecodzienne wyznanie gwiazdy "Świata według Kiepskich"

Andrzej Grabowski, którego najlepiej kojarzymy z serialu "Świat według Kiepskich" podzielił się niecodziennym wyznaniem.

Atak hakerski na TVP w czasie meczu Polaków z ostatniej chwili
Atak hakerski na TVP w czasie meczu Polaków

Telewizja Polska padła ofiarą ataku hakerskiego. Atak został przeprowadzony ok. godz. 15 – podało TVP Info na swoim profilu w mediach społecznościowych. Kibice nie mogli obejrzeć początku transmisji meczu reprezentacji w Internecie. Usługę przywrócono.

Miller grzmi po wyborach do PE. To jest ostatni dzwonek z ostatniej chwili
Miller grzmi po wyborach do PE. "To jest ostatni dzwonek"

Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Nie wszyscy są zadowoleni z ich wyniku. Były premier i lider SLD Leszek Miller nie przebierał w słowach, nawiązując do porażki Lewicy. Ta zdobyła zaledwie 6,3 proc., zajmując piąte miejsce w układzie sił. Uplasowała się tym samym za Koalicją Obywatelską, Prawem i Sprawiedliwością, Konfederacją oraz Trzecią Drogą.

Gol! Polska prowadzi z Holandią z ostatniej chwili
Gol! Polska prowadzi z Holandią

Polska prowadzi z Holandią 1:0 w 16. minucie meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę zdobył Adam Buksa.

REKLAMA

[wywiad] Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy – powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Relikwie św. Andrzeja Boboli w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie [wywiad] Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy
Relikwie św. Andrzeja Boboli w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0pl/Adrian Grycuk - Own work

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

O. Waldemar Borzyszkowski: Patrząc na ostatnie wydarzenia myślę, że przede wszystkim w czasie pandemii. Odbywały się wtedy trzy edycje nowenny za wstawiennictwem świętego Andrzeja Boboli. Jedna z nich ogłoszona była z ramienia Konferencji Episkopatu Polski przez ówczesnego przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego. Co ciekawe stan epidemii oficjalnie zakończył się 16 maja 2022 roku. To właśnie tego dnia przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli. W tamtym czasie panowało szczególne poruszenie. Sam jako kustosz czułem wyjątkowe wstawiennictwo św. Boboli. Widzę także, że od tamtego czasu kult Andrzeja Boboli odżył i rozwija się.

W sanktuarium przy ul. Rakowieckiej przechowywane jest ciało naszego patrona, które w niewytłumaczalny sposób zachowało się od rozkładu. Wiele parafii zgłasza się do naszego sanktuarium z prośbą o ofiarowanie relikwii cząstkowych Świętego, to około 5-6 parafii tygodniowo, rocznie 60. Dostrzegam także wzmożenie pielgrzymkowe do naszego, warszawskiego sanktuarium, ale i do miejsca urodzenia św. Andrzeja.

- Święty Andrzej Bobola był uważany szczególnie za orędownika w sprawach narodowych. Myśli ksiądz, że dziś, mógłby wstawić się za nami w intencji pokoju? Także za naszą wschodnią granicą?

- Na pewno teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożona, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem. Konferencja Episkopatu Polski w marcu bieżącego roku zachęcała do udziału w nowennie w intencji ”Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”, za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki - wielkich męczenników i orędowników Polski. Wstawiennictwo męczenników i ich świadectwo życia jest niesamowite.

- A jak zatem według Księdza należy modlić się za wstawiennictwem tego Świętego, aby nasze prośby zostały wysłuchane?

- Myślę, że wystarczy codzienna, regularna modlitwa. Warto też zaangażować się w różne nowenny. Nigdy nie zaszkodzi, by udać się na pielgrzymkę z daną intencją, chociażby do naszego sanktuarium, gdzie można pomodlić się przed relikwiami św. Andrzeja Boboli.

- A jak w dzisiejszych czasach wygląda kult świętego Andrzeja Boboli w Polsce?

- Na kult za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli składają się właśnie przede wszystkim pielgrzymki za jego wstawiennictwem, nowenny, modlitwy... Jak już wspomniałem, kult naszego Patrona ożywił się właśnie podczas pandemii. Sam Andrzej Bobola w czasie epidemii w Wilnie, zamiast uciec z miasta i ratować życie opiekował się chorymi. Był więc uważany za patrona na czas epidemii. 

- A czy wiadomo jak wygląda obecnie jego kult poza granicami Polski?

- Trudno mi opisać jak wygląda kult św. Andrzeja Boboli na świecie, na pewno jest to postać dość znana. Mogę jednak powiedzieć, że wciąż gościmy w naszej parafii zagranicznych pielgrzymów, którzy przyjechali tu by pomodlić się przed relikwiami św. Andrzeja Boboli, zwiedzić muzeum jego imienia... Wiele środowisk z innych krajów, ze Stanów Zjednoczonych, czy Azji, zgłasza się do nas z prośbą o wydanie relikwii Świętego. 

- Czwartkowe uroczystości stanowią okazję do odwiedzenia Muzeum św. Andrzeja Boboli, które znajduje się w podziemiach Sanktuarium. Jakie najciekawsze eksponaty można tam obecnie zobaczyć?

- Muzeum będzie dziś normalnie funkcjonowało, także zapraszam wszystkich chętnych do oglądania wielu cennych eksponatów dotyczących życia i działalności naszego Patrona.

Szczególnie ciekawym eksponatem i stosunkowo nowym, jest relikwiarz, który cudownie ocalał z katastrofy smoleńskiej. Relikwie św. Boboli miała przy sobie ś.p. Teresa Walewska-Przyjałkowska, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Po katastrofie prezydenckiego samolotu udało się je znaleźć. Podstawa relikwiarzyka jest zgięta i złamana, ale same relikwie ocalały w tej małej cząstce, w której tam były. Dzięki życzliwości rodziny tragicznie zmarłej Pani Prezes, trafiły do naszego sanktuarium.

- Co dziś mówi nam, osobom wierzącym, ten wyjątkowy Święty?

- Andrzej Bobola pokazuje nam drogę wierności Bogu, nie urodził się przecież od razu świętym. Mówiono, że miał trudny charakter, ale nieustannie pracował nad sobą. Wstępując do zakonu był uważany za osobę mocno przeciętną. Kiedy był dopuszczony do ostatnich ślubów zakonnych, patrzono już na niego jak na osobę wybitną, zdecydowanie ponadprzeciętną. W swojej posłudze ewangelizował z wielkim zapałem, a w końcu zapisał się w historii jako wielki męczennik, który bez wahania oddał życie za wiarę.

Dlatego zachęcam, by modlić się za wstawiennictwem ks. Andrzeja Boboli o jedność i pokój w Polsce i na świecie. To patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy właśnie trudne czasy.

- Dziękuję za rozmowę.

***

Uroczystość św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, odbędzie się 16 maja o godzinie 18:00 w warszawskim Sanktuarium św. Andrzej Boboli na ul. Rakowieckiej 61. Eucharystię poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kazanie wygłosi bp Zbigniew Zieliński.

Msza św. będzie również transmitowana na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=k1au8-ohV_A

Anna Rasińska

rozmawiała Anna RasińskaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe