W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego Popiełuszkę.
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach / fot. Stowarzyszenie Jednostka Sokołów

„Tylko naród wolny duchowo i miłujący prawdę może trwać i tworzyć dla przyszłości”. Rok 2024 został ogłoszony rokiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji na terenie całego kraju odbywają się różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające osobę kapłana.

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego. Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów pomagało w przygotowaniach oraz opracowało główny temat sympozjum.

Dzień rozpoczął się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez dziekana dekanatu ks. mgr. Janusza Nowickiego oraz przez wikariusza ks. Krzysztofa Wojtasia przy relikwiach bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Po Mszy Świętej w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach odbyło się odsłonięcie wystawy pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Minuta ciszy

Następnie sekretarz Solidarności powiatu oławskiego Łukasz Dyczyński przywitał wszystkich przybyłych gości i uczestników sympozjum i otworzył wystawę. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przewodniczący Regionu Dolnego Śląska Solidarności Kazimierz Kimso, burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice pan Piotr Stajszczyk, europoseł Beata Kempa, Tadeusz Świerczewski, działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Solidarności Walczącej, Stanisław Sakwa, działacz opozycji antykomunistycznej Solidarność Zagłębia Miedziowego, Waldemar Wiązowski, Solidarność Jelczańska, wiceprzewodniczący Solidarności Powiatu Oławskiego Daniel Wituszyński, przewodnicząca Solidarności Oświaty Zespół Szkół Kasprowicza w Jelczu Laskowicach pani Wioletta Maciejewska-Żymańczyk, członkowie Komisji Zakładowej Solidarności Powiatu Oławskiego, przedstawiciele Fundacji Ku Korzeniom, rodziny działaczy Grupy Jelczańskiej Solidarności, Tadeusz Kochnowicz Sybirak z Koła Sybiraków Powiatu Oławskiego, związkowcy, działacze opozycji antykomunistycznej, emerytowani członkowie Solidarności, mieszkańcy Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili pamięć Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w dniu ich ogólnopolskiego święta.

Następnie dr Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przeprowadził rozmowę z przyjacielem księdza Jerzego – Tadeuszem Świerczewskim.

W świadectwie usłyszano o początkach działalności wrocławskiego RKS-u, druku i kolportażu prasy. Przechytrzenia funkcjonariuszy UB i MO pod planowane manifestacje na ulicach Wrocławia plus kilka nieznanych faktów z relacji między Kornelem Morawieckim a Władysławem Frasyniukiem.

Nieznanym tematem podczas konferencji była przyjaźń między Tadeuszem Świerczewskim oraz ks. Jerzym Popiełuszko. Warto zaznaczyć, iż temat został przedstawiony pierwszy raz po tylu latach dzięki tej konferencji.

Nie zabrakło także ciekawych pytań z sali od uczestników spotkania.

Całość spotkania dopełniła projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „ Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Dzięki Regionowi Dolnego Śląska NSZZ „Solidarność” każdy z uczestników prelekcji dostał publikację na temat błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz biografie ludzi Solidarności Regionu Dolnego Śląska.

„Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki zintensyfikowała działania duchowieństwa”

Słowa wstępu wygłosił Łukasz Dyczyński. – Wystawa i zbliżająca się rocznica męczeństwa jest okazją do przedstawienia niezłomnej postawy kapłana w obronie wartości chrześcijańskich – mówił przedstawiciel Jednostki Sokołów. – Słowa pod fotografiami dotyczące jego kazań nie straciły swej mocy przekazu mimo upływu lat. Fragmenty jego nauczania wydają się jeszcze bardziej aktualne niż w latach, kiedy ksiądz Jerzy je głosił. Na początku lat 80. podczas nocy stanu wojennego słowo homilii księdza Jerzego głoszone co miesiąc w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy za Ojczyznę było umocnieniem nadziei i zachętą, aby na fundamencie ewangelicznych prawdy budować w sercach siłę do życia godnego chrześcijanina.

Dr Stanisław Bogaczewicz zaś powiedział do zebranych: – Dzięki temu zaproszeniu mogłem poznać osobiście pana Tadeusza, z którym odbyłem bardzo długą rozmowę, i okazuje się, że pewne wątki podjęte przez pana Tadeusza znane mi były tylko z literatury, opracowań i archiwaliów. Jestem zaszczycony, bo to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce 40. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Inicjatywa jest o tyle cenna, bo bardzo często zapominamy również o fakcie, że jest to 35. rocznica śmierci trzech kapłanów. Dwóch zamordowanych w styczniu 1989 roku – ksiądz Stefan Niedzielak i ksiądz Stanisław Suchowolec – oraz ksiądz Sylwester Zych. Śmierć tych kapłanów legła u podstaw transformacji ustrojowej, która zainicjowana była rozmowami w Magdalence i rozmowami Okrągłego Stołu. To też jest bardzo istotny element. Sądzę, że warto przypominać o tym, że śmierć księdza Jerzego Popiełuszki później w jakiś sposób zintensyfikowała działania wobec duchowieństwa katolickiego Polsce, które było zaangażowane bardzo szeroko w ruch Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymaj Zielony Ład! Solidarność w Gdańsku zachęca do zbiórki podpisów pod referendum


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. Niech on teraz spier***a polityka
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. "Niech on teraz spier***a"

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie wideo, na którym słychać rozmowę dwóch radnych PO z sejmiku podlaskiego – Jarosława Dworzańskiego i Karola Pileckiego. 

Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami Wiadomości
Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami

Głośne i ostre reakcje wywołała w Europie rosyjska sugestia korekty granic morskich na Bałtyku. Chwilę potem rosyjscy pogranicznicy ostentacyjnie usunęli boje sygnalizacyjne rozmieszczone wcześniej na granicznej rzece Narwa przez Estończyków. Do tego ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową. Moskwa prowokuje Zachód, bada jego reakcje, no i odwraca uwagę od najważniejszego obecnie frontu walki wolnego świata z reżimem putinowskim: wojny na Ukrainie.

Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu z ostatniej chwili
Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu

Jak donosi RMF FM, na warszawskim Okęciu we wtorek wieczorem awaryjnie lądował samolot z Turcji. Był to Boeing 737 lecący z tureckiego Izmiru. Na pokładzie było 117 osób. 

Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos Wiadomości
Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos

USA wezwały Izrael do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie ataku na Rafah na południu Strefy Gazy, gdzie w nalocie zginęło 21 osób. Waszyngton będzie uważnie śledził wyniki tego dochodzenia - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Trzaskowski po zdjęciu krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ] polityka
Trzaskowski po "zdjęciu" krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznym urzędzie przyniosła mu poważne straty wizerunkowe.

Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia polityka
Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia

"Sam boss doczeka się zarzutów kryminalnego przejęcia prokuratury i mediów publicznych" – pisze w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska.

REKLAMA

W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego Popiełuszkę.
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach / fot. Stowarzyszenie Jednostka Sokołów

„Tylko naród wolny duchowo i miłujący prawdę może trwać i tworzyć dla przyszłości”. Rok 2024 został ogłoszony rokiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji na terenie całego kraju odbywają się różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające osobę kapłana.

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego. Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów pomagało w przygotowaniach oraz opracowało główny temat sympozjum.

Dzień rozpoczął się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez dziekana dekanatu ks. mgr. Janusza Nowickiego oraz przez wikariusza ks. Krzysztofa Wojtasia przy relikwiach bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Po Mszy Świętej w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach odbyło się odsłonięcie wystawy pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Minuta ciszy

Następnie sekretarz Solidarności powiatu oławskiego Łukasz Dyczyński przywitał wszystkich przybyłych gości i uczestników sympozjum i otworzył wystawę. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przewodniczący Regionu Dolnego Śląska Solidarności Kazimierz Kimso, burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice pan Piotr Stajszczyk, europoseł Beata Kempa, Tadeusz Świerczewski, działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Solidarności Walczącej, Stanisław Sakwa, działacz opozycji antykomunistycznej Solidarność Zagłębia Miedziowego, Waldemar Wiązowski, Solidarność Jelczańska, wiceprzewodniczący Solidarności Powiatu Oławskiego Daniel Wituszyński, przewodnicząca Solidarności Oświaty Zespół Szkół Kasprowicza w Jelczu Laskowicach pani Wioletta Maciejewska-Żymańczyk, członkowie Komisji Zakładowej Solidarności Powiatu Oławskiego, przedstawiciele Fundacji Ku Korzeniom, rodziny działaczy Grupy Jelczańskiej Solidarności, Tadeusz Kochnowicz Sybirak z Koła Sybiraków Powiatu Oławskiego, związkowcy, działacze opozycji antykomunistycznej, emerytowani członkowie Solidarności, mieszkańcy Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili pamięć Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w dniu ich ogólnopolskiego święta.

Następnie dr Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przeprowadził rozmowę z przyjacielem księdza Jerzego – Tadeuszem Świerczewskim.

W świadectwie usłyszano o początkach działalności wrocławskiego RKS-u, druku i kolportażu prasy. Przechytrzenia funkcjonariuszy UB i MO pod planowane manifestacje na ulicach Wrocławia plus kilka nieznanych faktów z relacji między Kornelem Morawieckim a Władysławem Frasyniukiem.

Nieznanym tematem podczas konferencji była przyjaźń między Tadeuszem Świerczewskim oraz ks. Jerzym Popiełuszko. Warto zaznaczyć, iż temat został przedstawiony pierwszy raz po tylu latach dzięki tej konferencji.

Nie zabrakło także ciekawych pytań z sali od uczestników spotkania.

Całość spotkania dopełniła projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „ Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Dzięki Regionowi Dolnego Śląska NSZZ „Solidarność” każdy z uczestników prelekcji dostał publikację na temat błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz biografie ludzi Solidarności Regionu Dolnego Śląska.

„Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki zintensyfikowała działania duchowieństwa”

Słowa wstępu wygłosił Łukasz Dyczyński. – Wystawa i zbliżająca się rocznica męczeństwa jest okazją do przedstawienia niezłomnej postawy kapłana w obronie wartości chrześcijańskich – mówił przedstawiciel Jednostki Sokołów. – Słowa pod fotografiami dotyczące jego kazań nie straciły swej mocy przekazu mimo upływu lat. Fragmenty jego nauczania wydają się jeszcze bardziej aktualne niż w latach, kiedy ksiądz Jerzy je głosił. Na początku lat 80. podczas nocy stanu wojennego słowo homilii księdza Jerzego głoszone co miesiąc w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy za Ojczyznę było umocnieniem nadziei i zachętą, aby na fundamencie ewangelicznych prawdy budować w sercach siłę do życia godnego chrześcijanina.

Dr Stanisław Bogaczewicz zaś powiedział do zebranych: – Dzięki temu zaproszeniu mogłem poznać osobiście pana Tadeusza, z którym odbyłem bardzo długą rozmowę, i okazuje się, że pewne wątki podjęte przez pana Tadeusza znane mi były tylko z literatury, opracowań i archiwaliów. Jestem zaszczycony, bo to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce 40. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Inicjatywa jest o tyle cenna, bo bardzo często zapominamy również o fakcie, że jest to 35. rocznica śmierci trzech kapłanów. Dwóch zamordowanych w styczniu 1989 roku – ksiądz Stefan Niedzielak i ksiądz Stanisław Suchowolec – oraz ksiądz Sylwester Zych. Śmierć tych kapłanów legła u podstaw transformacji ustrojowej, która zainicjowana była rozmowami w Magdalence i rozmowami Okrągłego Stołu. To też jest bardzo istotny element. Sądzę, że warto przypominać o tym, że śmierć księdza Jerzego Popiełuszki później w jakiś sposób zintensyfikowała działania wobec duchowieństwa katolickiego Polsce, które było zaangażowane bardzo szeroko w ruch Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymaj Zielony Ład! Solidarność w Gdańsku zachęca do zbiórki podpisów pod referendumOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe