47 lat temu powołano Studencki Komitet Solidarności

7 maja 1977 r. w Krakowie zginął Stanisław Pyjas - student Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaangażowany w działalność opozycyjną.
Najważniejsze środowisko opozycji w Krakowie
Poruszeni jego śmiercią przyjaciele i studenci zbojkotowali organizowane wtedy juwenalia, a 15 maja 1977 r. powołali Studencki Komitet Solidarności, który stał się najważniejszym środowiskiem opozycji antykomunistycznej Krakowa końca lat siedemdziesiątych. Kilka miesięcy później Studenckie Komitety Solidarności powstały w innych ośrodkach akademickich.
Walka o powołanie niezależnej organizacji studenckiej
Członkowie Studenckiego Komitetu Solidarności wystąpili w obronie podstawowych praw i wolności łamanych w PRL. Rozpoczęli walkę o powołanie niezależnej organizacji studenckiej, swobodny dostęp do literatury zakazanej przez polityczną cenzurę. Rozwinęli szeroką działalność samokształceniową, organizując niezależne wykłady i seminaria, na których prezentowano wiedzę usuniętą z programów i podręczników szkolnych. Wydawali i kolportowali niezależną literaturę, występowali przeciwko kłamstwom komunistycznej ideologii. Latem 1980 r. wspierali robotnicze strajki i powstający NSZZ "Solidarność" oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów.
CZYTAJ TAKŻE: 47 lat temu zginął w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach Stanisław Pyjas
"To kompromitacja państwa". Komisja Krajowa NSZZ "S" murem za Adamem Borowskim po decyzji sądu o osadzeniu go w zakładzie karnym
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Skandal w Krakowie. Sąd i urząd ujawniły dane dziecka – ofiary pedofila
"Sprawa przestała być wyłącznie sporem pracowniczym". Trzeci pracownik prowadzący głodówkę w Solino trafił do szpitala

"Nasze życie to nie tabelka". Protestowali pracownicy Stokrotki


