Dziś obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego - czas pamięci o najmniejszych zmałych

To dzień pamięci o zmarłych dzieciach, takich które rodzice mieli szanse poznać, ale też takich, które umarły zanim rodziny mogły je zobaczyć, przytulić, zapamiętać rysy twarzy. Jest to także dzień zwrócenia uwagi na cierpiących żałobę, którzy są pośród nas.
 Dziś obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego - czas pamięci o najmniejszych zmałych
/ prywatne zbiory - Aleksandra Jakubiak
Skąd taki a nie inny wybór daty? Ponieważ jest to czas trwania ciąży, która rozpoczęłaby się 1 stycznia... Obchody pamięci o zmarłych dzieciach rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych 29 lat temu.

W tym roku obchody Dnia Dziecka Utraconego obejmować będą w kilkunastu miastach Polsce m.in. msze św., modlitwy, symboliczne pochówki, konferencje terapeutyczne.

Fundacja Przetrwać Cieprpienie informuje, że 27% rodziców, których dzieci zmarły w latach 2012-2014 nie miało możliwości pożegnać się nimi i urządzić pochówku, a 30% kobiet po poronieniu wymaga pomocy psychiatrycznej.

W wypadku dzieci chorych, co do których wiadomo, że odejdą zaraz po urodzeniu coraz częściej tworzy się tzw. hospicja perinatalne, w których rodzice mogą być z dzieckiem zaraz po porodzie, aż do śmierci. Czasem jest to chwila, czasem kilka dni, ważne, że i maluszek i rodzice są tam otoczeni fachową opieką lekarską i terapeutyczną oraz mają szansę przeżyć ten krótki wspólny czas w godnych warunkach.

Jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu, jest hospicjum perinatalne zorganizowane przez łódzką Fundację Gajusz. Dziś pracownicy fundacji napisali:

Gdy witamy na świecie Maleństwo, które będzie z nami tylko przez krótki czas, zalewa nas fala emocji. Chwytamy ten niezwykły moment, tę ulotną chwilę, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci...


źródło: gn, misericors.org, fb

#REKLAMA_POZIOMA#

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe