Rosyjscy propagandyści wspierają integrację europejską pod przewodnictwem Niemiec

Koalicja rządząca w Polsce przekonuje, że wybory do Parlamentu Europejskiego są na celowniku rosyjskich działań informacyjnych, propagandowych i politycznych, a Kremlowi zależy na wspieraniu sił konserwatywnych w Europie, które – rzekomo – mają realizować rosyjskie interesy wobec Unii Europejskiej. Ten typ opowieści jest bardzo obecny w kampanijnym przekazie partii koalicyjnych, a sam premier wielokrotnie sugerował, że głos na partię opozycyjne to głos „za Rosją i Wschodem”. Zobaczmy więc, jak o działaniach na arenie międzynarodowej mówią w swoich przekazach rosyjscy propagandyści i na czym Rosji zależy przede wszystkim.
Flaga UE. Ilustracja poglądowa Rosyjscy propagandyści wspierają integrację europejską pod przewodnictwem Niemiec
Flaga UE. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

W 2007 roku Siergiej Markow w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” został zapytany o relacje Rosja-Zachód. Mówił w ten sposób:

Główny powód tego kryzysu to oczywiście polityka satelitów USA, zwłaszcza Polski. Państwa te przeszkadzają w wewnętrznej integracji UE, w stworzeniu jednolitej polityki wewnętrznej i obronnej. Polska optuje za tym, by polityka obronna Unii była realizowana wyłącznie za pośrednictwem NATO. W ten sposób przeszkadza UE w rozwijaniu stosunków z Rosją. Dlatego nie można mówić o ewolucji. Polska, kraje bałtyckie i inni satelici USA świadomie powstrzymują rozwój UE (…) Zdaniem analityków, zarówno rosyjskich, jak i niemieckich, Polska stanowi dla Europy jedynie problem. Chodzi o cały zespół kompleksów psychologicznych i mitów. Polska nie ma racjonalnej polityki zagranicznej, stara się tylko przeszkadzać. Z tej przyczyny pojawiają się antypolskie nastroje. Można je dostrzec już nie tylko w Niemczech, ale i w całej Unii.

Niepokojące informacje. Straż Graniczna wydała komunikat

Były asystent kandydata Koalicji Obywatelskiej ujawnia niewygodne fakty

 

Polska "problemem"

W wypowiedzi tej widać kilka głównych tez, które są fundamentem działań propagandowych Rosji przeciwko Zachodowi. Pierwszym i najważniejszym celem Rosji jest wypchnięcie interesów i obecności Amerykanów z Europy oraz podważenie roli NATO w europejskiej części Sojuszu. Działania te są realizowane właśnie z udziałem działań wspierających obraną lata temu formułę centralizacji Unii Europejskiej, która dla Rosji – co przyznaje Markow – jest pretekstem do realizowania działań na rzecz zmiany znaczenia NATO w Europie, tj. próby zastąpienia Sojuszu Unią Europejską. Jednocześnie, w rozmowie widać inny mechanizm – nieustające przekonywanie naszych Sojuszników, że proamerykańska i proatlantycka polityka Polski jest problemem dla Zachodu. Rosja do dziś sugeruje, że Zachód – i UE i NATO – bez Polski byłby dla interesów Europy lepszym rozwiązaniem. Izolowanie RP na arenie międzynarodowej to stały model działania Rosji przeciwko Polsce.

O trwałości myśli rosyjskiej w kontekście UE świadczy fakt, iż podobne tezy w 2020 roku formułuje Weronika Kraszennikowa, rosyjska propagandystka z Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego, będącego przybudówką rosyjskiego wywiadu. W swojej książce omawia ona znaczenie i rolę Polski w Europie. „W nadchodzących latach stosunki między Rosją a Polską pozostaną skomplikowanym węzłem polityki w Europie Wschodniej. Przede wszystkim te grupy, które łączy ideologia atlantyzmu – przekonanie, że Stany Zjednoczone wraz ze swoimi strukturami wojskowymi i politycznymi powinny zdominować Europę – starają się wzniecać wrogość. Niezależna Unia Europejska, która nawiązała konstruktywne partnerstwo z Moskwą, jest najgorszym marzeniem atlantystów. Wykorzystują więc Polskę i jej marzenie o Międzymorzu jako broń przeciwko jedności europejskiej i normalizacji stosunków między UE a Rosją (…) Partnerzy Polski z Europy Zachodniej powinni wykorzystywać szeroką gamę mechanizmów wpływania na politykę Warszawy i ukierunkowywania jej w konstruktywnym kierunku. Francję historycznie łączą szczególne stosunki z Polską, a Niemcy są jej najważniejszym partnerem gospodarczym. W interesie stabilnej Europy Berlin i Paryż mogą i muszą wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby przywrócić Warszawie rozsądek. Polska bowiem, pomimo żarliwego utwierdzania tożsamości narodowej, z wyczuciem dostosowuje swoją politykę do zewnętrznego kontekstu kolektywnego Zachodu. Dopiero potem może rozpocząć się trudna droga do długoterminowej normalizacji stosunków między Rosją a Polską. Tylko odkładając na bok chimerę Międzymorza, Polska może stać się odpowiedzialnym i konstruktywnym członkiem Wielkiej Europy”, pisze rosyjska propagandystka.

 

"Wypychanie" Amerykanów z Europy

Rosyjskie działania propagandowe od lat wymierzone są przede wszystkim w struktury kotwiczące w Europie USA. Taką strukturą jest NATO, a po roku 2016 również porozumienia będące fundamentem wojskowej obecności Amerykanów na wschodniej flance Sojuszu. Propaganda rosyjska prowadzi systematyczne działania wymierzone w postrzeganie obecności sojuszniczej przez Polaków. Podobne oddziaływanie ma miejsce również w innych krajach goszczących amerykańskie oddziały. Celem jest zohydzenie sojuszników amerykańskich i wzbudzenie niechęci wobec nich. To element szerszej strategii. Działania rosyjskie mają bowiem na celu w istocie zniszczenie NATO w jego obecnym kształcie oraz doprowadzenie do powstania w Europie Środkowej szarej strefy o obniżonym poziomie bezpieczeństwa. Sojusz jest więc pod stałym atakiem rosyjskim. Z Unią Europejską jest inaczej. Rosjanie – co wynika z doświadczeń, ale także analizy przytoczonych fragmentów – w wielu miejscach widzą w ewolucji UE korzystne dla siebie rozwiązania. Unia dążąca do centralizacji i budowy superpaństwa musi z czasem zacząć konkurować z NATO oraz obecnością USA w Europie. To działania korzystne z punktu widzenia rosyjskiego. Polityka Rosji wobec Unii Europejskiej jest więc mniej jednoznaczna i oczywista. Unia jest na celowniku rosyjskim, gdy realizuje działania wymierzone w Rosję, np. prowadzi rozmowy i podejmuje decyzje o sankcjach. Jednak co do zasady projekt centralizacji UE jest dla Rosji korzystny, z punktu widzenia strategicznego celu, jakim jest wypychanie USA z Europy. Co więcej, przez lata Unia Europejska była przecież wręcz promotorem rosyjskiego imperializmu. To UE – zdominowana przez liberalno-lewicowe środowiska – przyzwalała i pozwalała Rosji rozwijać się, modernizować wojsko, pozyskiwać technologie, zbroić się i odkładać miliony na potrzeby wojny. Do dziś wśród tych środowisk politycznych – dominujących w Europie – są silne tendencje, by powrócić do „normalizacji” stosunków z Rosją.

Przez lata Moskwa zyskiwała na współpracy z krajami UE zdominowanymi przez środowiska liberalne. Konserwatyści, którzy przez te właśnie środowiska nazywani są proputinowskimi, są w Europie na uboczu i nie mieli wpływu na prorosyjski kurs UE. Czy zatem Rosji opłaca się stawiać na nowych niepewnych graczy czy promować starą sprawdzoną elitę? Gen. Andrzej Kowalski, były szef wywiadu wojskowego, nie ma wątpliwości. W rozmowie z Radiem Wnet mówił: „to obecny establishment europejski upasł Putina do tego stopnia potęgi, jaki jest w tej chwili. To oni swoją polityką doprowadzili do tego, że Rosjanie mają gigantyczne zapasy walutowe, które mogą spożytkować na militaryzację swojej przestrzeni gospodarczej. Rosji zależy, żeby ten establishment europejski przetrwał. Myślę, że mamy obecnie do czynienia z dużą operacją rosyjską, która służy temu, by doprowadzić do korzystnego dla Rosji wyniku wyborów, czyli do przetrwania obecnego establishmentu europejskiego”. Cenna uwaga, która zadaje kłam narracji, którą widzimy także w Polsce.

[Stanisław Żaryn, doradca Prezydenta RP, były Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP]
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje znany polski scenarzysta. Twórca Samych Swoich i Domu z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski scenarzysta. Twórca "Samych Swoich" i "Domu"

W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk, wybitny polski scenarzysta, twórca scenariuszy do popularnego serialu "Dom" czy trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".

Silne burze nie odpuszczają. Będzie niebezpiecznie z ostatniej chwili
Silne burze nie odpuszczają. Będzie niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi burzami i upałami, obejmujące niemal cały kraj. Spodziewane są również gwałtowne wzrosty stanów wody.

Dramat w świętokrzyskim: Nie żyją dwie nastolatki z ostatniej chwili
Dramat w świętokrzyskim: Nie żyją dwie nastolatki

W czwartek we wsi Wiązownica Kolonia w woj. świętokrzyskim w zbiorniku wodnym utopiły się dwie nastolatki - 15-latka i 16-latka.

Polscy kibice z krótkim przekazem pod ambasadą Rosji w Berlinie. Jest reakcja z ostatniej chwili
Polscy kibice z krótkim przekazem pod ambasadą Rosji w Berlinie. Jest reakcja

Kibice reprezentacji Polski tuż przed meczem z Austrią przeszli obok ambasady Rosji i przypomnieli głośno Rosjanom, co o nich myślą. Co na to Rosjanie?

Giertych kontra Stanowski: Posłuchaj nieuku skończony z ostatniej chwili
Giertych kontra Stanowski: "Posłuchaj nieuku skończony"

Roman Giertych nazwał Krzysztofa Stanowskiego "skończonym nieukiem". Co na to znany dziennikarz?

Polska poderwała myśliwce. Jest komunikat wojska z ostatniej chwili
Polska poderwała myśliwce. Jest komunikat wojska

Wzmożona aktywność lotnictwa rosyjskiego zmusiła polskie i sojusznicze siły do poderwania samolotów w celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

Tadeusz Płużański: Ks. Michał Rapacz - Nie wyrzeknę się krzyża Wiadomości
Tadeusz Płużański: Ks. Michał Rapacz - "Nie wyrzeknę się krzyża"

Ks. Michał Rapacz, proboszcz z Płok, zamordowany przez komunistów 12 maja 1946 r. został ogłoszony błogosławionym. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Burza w Chinach. Premier Li Qiang nie przyjmie niemieckiego wicekanclerza Wiadomości
Burza w Chinach. Premier Li Qiang nie przyjmie niemieckiego wicekanclerza

Pogłębia się konflikt chińsko-niemiecki na tle unijnych planów wprowadzenia ceł na chińskie samochody elektryczne.

Polacy z medalami mistrzostw Europy w pływaniu z ostatniej chwili
Polacy z medalami mistrzostw Europy w pływaniu

Srebrne medale w piątkowych konkurencjach pływackich mistrzostw Europy w Belgradzie wywalczyli Ksawery Masiuk na 50 m st. grzbietowym i mieszana sztafeta 4x100 m st. dowolnym. Biało-czerwoni dziewięć razy stawali już na podium i zajmują 14. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Nie wiem, co będzie. Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Nie wiem, co będzie". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Teresa Lipowska, która od lat związana jest z "M jak miłość" wyznała, że od pewnego czasu żyje w niepewności. Wszystko przez sposób organizacji jej pracy, jaki narzucają jej twórcy serialu. 

REKLAMA

Rosyjscy propagandyści wspierają integrację europejską pod przewodnictwem Niemiec

Koalicja rządząca w Polsce przekonuje, że wybory do Parlamentu Europejskiego są na celowniku rosyjskich działań informacyjnych, propagandowych i politycznych, a Kremlowi zależy na wspieraniu sił konserwatywnych w Europie, które – rzekomo – mają realizować rosyjskie interesy wobec Unii Europejskiej. Ten typ opowieści jest bardzo obecny w kampanijnym przekazie partii koalicyjnych, a sam premier wielokrotnie sugerował, że głos na partię opozycyjne to głos „za Rosją i Wschodem”. Zobaczmy więc, jak o działaniach na arenie międzynarodowej mówią w swoich przekazach rosyjscy propagandyści i na czym Rosji zależy przede wszystkim.
Flaga UE. Ilustracja poglądowa Rosyjscy propagandyści wspierają integrację europejską pod przewodnictwem Niemiec
Flaga UE. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

W 2007 roku Siergiej Markow w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” został zapytany o relacje Rosja-Zachód. Mówił w ten sposób:

Główny powód tego kryzysu to oczywiście polityka satelitów USA, zwłaszcza Polski. Państwa te przeszkadzają w wewnętrznej integracji UE, w stworzeniu jednolitej polityki wewnętrznej i obronnej. Polska optuje za tym, by polityka obronna Unii była realizowana wyłącznie za pośrednictwem NATO. W ten sposób przeszkadza UE w rozwijaniu stosunków z Rosją. Dlatego nie można mówić o ewolucji. Polska, kraje bałtyckie i inni satelici USA świadomie powstrzymują rozwój UE (…) Zdaniem analityków, zarówno rosyjskich, jak i niemieckich, Polska stanowi dla Europy jedynie problem. Chodzi o cały zespół kompleksów psychologicznych i mitów. Polska nie ma racjonalnej polityki zagranicznej, stara się tylko przeszkadzać. Z tej przyczyny pojawiają się antypolskie nastroje. Można je dostrzec już nie tylko w Niemczech, ale i w całej Unii.

Niepokojące informacje. Straż Graniczna wydała komunikat

Były asystent kandydata Koalicji Obywatelskiej ujawnia niewygodne fakty

 

Polska "problemem"

W wypowiedzi tej widać kilka głównych tez, które są fundamentem działań propagandowych Rosji przeciwko Zachodowi. Pierwszym i najważniejszym celem Rosji jest wypchnięcie interesów i obecności Amerykanów z Europy oraz podważenie roli NATO w europejskiej części Sojuszu. Działania te są realizowane właśnie z udziałem działań wspierających obraną lata temu formułę centralizacji Unii Europejskiej, która dla Rosji – co przyznaje Markow – jest pretekstem do realizowania działań na rzecz zmiany znaczenia NATO w Europie, tj. próby zastąpienia Sojuszu Unią Europejską. Jednocześnie, w rozmowie widać inny mechanizm – nieustające przekonywanie naszych Sojuszników, że proamerykańska i proatlantycka polityka Polski jest problemem dla Zachodu. Rosja do dziś sugeruje, że Zachód – i UE i NATO – bez Polski byłby dla interesów Europy lepszym rozwiązaniem. Izolowanie RP na arenie międzynarodowej to stały model działania Rosji przeciwko Polsce.

O trwałości myśli rosyjskiej w kontekście UE świadczy fakt, iż podobne tezy w 2020 roku formułuje Weronika Kraszennikowa, rosyjska propagandystka z Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego, będącego przybudówką rosyjskiego wywiadu. W swojej książce omawia ona znaczenie i rolę Polski w Europie. „W nadchodzących latach stosunki między Rosją a Polską pozostaną skomplikowanym węzłem polityki w Europie Wschodniej. Przede wszystkim te grupy, które łączy ideologia atlantyzmu – przekonanie, że Stany Zjednoczone wraz ze swoimi strukturami wojskowymi i politycznymi powinny zdominować Europę – starają się wzniecać wrogość. Niezależna Unia Europejska, która nawiązała konstruktywne partnerstwo z Moskwą, jest najgorszym marzeniem atlantystów. Wykorzystują więc Polskę i jej marzenie o Międzymorzu jako broń przeciwko jedności europejskiej i normalizacji stosunków między UE a Rosją (…) Partnerzy Polski z Europy Zachodniej powinni wykorzystywać szeroką gamę mechanizmów wpływania na politykę Warszawy i ukierunkowywania jej w konstruktywnym kierunku. Francję historycznie łączą szczególne stosunki z Polską, a Niemcy są jej najważniejszym partnerem gospodarczym. W interesie stabilnej Europy Berlin i Paryż mogą i muszą wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby przywrócić Warszawie rozsądek. Polska bowiem, pomimo żarliwego utwierdzania tożsamości narodowej, z wyczuciem dostosowuje swoją politykę do zewnętrznego kontekstu kolektywnego Zachodu. Dopiero potem może rozpocząć się trudna droga do długoterminowej normalizacji stosunków między Rosją a Polską. Tylko odkładając na bok chimerę Międzymorza, Polska może stać się odpowiedzialnym i konstruktywnym członkiem Wielkiej Europy”, pisze rosyjska propagandystka.

 

"Wypychanie" Amerykanów z Europy

Rosyjskie działania propagandowe od lat wymierzone są przede wszystkim w struktury kotwiczące w Europie USA. Taką strukturą jest NATO, a po roku 2016 również porozumienia będące fundamentem wojskowej obecności Amerykanów na wschodniej flance Sojuszu. Propaganda rosyjska prowadzi systematyczne działania wymierzone w postrzeganie obecności sojuszniczej przez Polaków. Podobne oddziaływanie ma miejsce również w innych krajach goszczących amerykańskie oddziały. Celem jest zohydzenie sojuszników amerykańskich i wzbudzenie niechęci wobec nich. To element szerszej strategii. Działania rosyjskie mają bowiem na celu w istocie zniszczenie NATO w jego obecnym kształcie oraz doprowadzenie do powstania w Europie Środkowej szarej strefy o obniżonym poziomie bezpieczeństwa. Sojusz jest więc pod stałym atakiem rosyjskim. Z Unią Europejską jest inaczej. Rosjanie – co wynika z doświadczeń, ale także analizy przytoczonych fragmentów – w wielu miejscach widzą w ewolucji UE korzystne dla siebie rozwiązania. Unia dążąca do centralizacji i budowy superpaństwa musi z czasem zacząć konkurować z NATO oraz obecnością USA w Europie. To działania korzystne z punktu widzenia rosyjskiego. Polityka Rosji wobec Unii Europejskiej jest więc mniej jednoznaczna i oczywista. Unia jest na celowniku rosyjskim, gdy realizuje działania wymierzone w Rosję, np. prowadzi rozmowy i podejmuje decyzje o sankcjach. Jednak co do zasady projekt centralizacji UE jest dla Rosji korzystny, z punktu widzenia strategicznego celu, jakim jest wypychanie USA z Europy. Co więcej, przez lata Unia Europejska była przecież wręcz promotorem rosyjskiego imperializmu. To UE – zdominowana przez liberalno-lewicowe środowiska – przyzwalała i pozwalała Rosji rozwijać się, modernizować wojsko, pozyskiwać technologie, zbroić się i odkładać miliony na potrzeby wojny. Do dziś wśród tych środowisk politycznych – dominujących w Europie – są silne tendencje, by powrócić do „normalizacji” stosunków z Rosją.

Przez lata Moskwa zyskiwała na współpracy z krajami UE zdominowanymi przez środowiska liberalne. Konserwatyści, którzy przez te właśnie środowiska nazywani są proputinowskimi, są w Europie na uboczu i nie mieli wpływu na prorosyjski kurs UE. Czy zatem Rosji opłaca się stawiać na nowych niepewnych graczy czy promować starą sprawdzoną elitę? Gen. Andrzej Kowalski, były szef wywiadu wojskowego, nie ma wątpliwości. W rozmowie z Radiem Wnet mówił: „to obecny establishment europejski upasł Putina do tego stopnia potęgi, jaki jest w tej chwili. To oni swoją polityką doprowadzili do tego, że Rosjanie mają gigantyczne zapasy walutowe, które mogą spożytkować na militaryzację swojej przestrzeni gospodarczej. Rosji zależy, żeby ten establishment europejski przetrwał. Myślę, że mamy obecnie do czynienia z dużą operacją rosyjską, która służy temu, by doprowadzić do korzystnego dla Rosji wyniku wyborów, czyli do przetrwania obecnego establishmentu europejskiego”. Cenna uwaga, która zadaje kłam narracji, którą widzimy także w Polsce.

[Stanisław Żaryn, doradca Prezydenta RP, były Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP]
 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe