Czy uprawiać sport w upały?

Choć to jeszcze wiosna, upały i susze dają się nam już we znaki. Nagrzane środowisko atmosferyczne silnie obciąża organizm człowieka, a długie przebywanie w wysokiej temperaturze w skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych, między innymi udaru cieplnego. W takich warunkach ryzyko przeciążenia układu krążenia jest tym większe, im intensywniejszy wykonujemy wysiłek fizyczny.
 Czy uprawiać sport w upały?
/ Freepik.com

Kontakt z naturą wzmaga wydzielanie endorfin, sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze pogoda sprzyja rekreacji, a w pewnych warunkach uprawianie sportu, nawet amatorskiego, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Pobyt na świeżym powietrzu hartuje organizm

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie podejmują aktywność fizyczną, jest dbałość o zdrowie. Warto przy tej okazji jak najczęściej wychodzić na zewnątrz, gdyż regularne przebywanie na świeżym powietrzu hartuje nas i ogranicza niekorzystny wpływ pogody na jego funkcjonowanie. Grecki filozof i lekarz Hipokrates w IV wieku p.n.e. dostrzegł wpływ środowiska atmosferycznego na zdrowie i samopoczucie człowieka. Uważał on, że słońce, woda i wiatr mogą zarówno szkodzić organizmowi, jak i poprawiać jego stan. Spostrzeżenia Hipokratesa okazały się trafne i stały się podwalinami współczesnej klimatoterapii, czyli leczenia klimatem. Unikanie ekspozycji na środowisko atmosferyczne i przebywanie przez większość czasu w takich samych mało bodźcowych warunkach, jak w klimatyzowanych pomieszczeniach, może przyczynić się do osłabienia zdolności adaptacyjnych organizmu, a to z kolei może prowadzić do rozwoju meteoropatii – nadwrażliwości na zmienne warunki atmosferyczne. Najlepszym sposobem przeciwdziałania meteoropatii jest stosowanie profilaktyki pierwotnej, polegającej na częstym poddawaniu się działaniu warunków pogodowych. Najskuteczniejszym, a zarazem najprostszym przykładem takiej profilaktyki jest bierny lub aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Wypoczynek bierny, o niskiej intensywności, jak leżenie na hamaku, wskazany jest przede wszystkim dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, natomiast wypoczynek aktywny, o większej intensywności, jak turystyka piesza czy bieganie – osobom w pełni sprawnym ruchowo.

Warunki ekstremalne należy przeczekać

Przy ekstremalnym obciążeniu gorącem nawet krótki pobyt na zewnątrz silnie obciąża organizm i może skutkować niewydolnością procesów regulacji temperatury ciała oraz wystąpieniem udaru cieplnego. Dzieci, osoby starsze i chore nie powinny przebywać na terenie otwartym. Ponieważ pocenie jako mechanizm termoregulacji w upał może być nieefektywne, należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego. Nie przebywajmy na terenie otwartym, a jeśli już, to w miejscach zacienionych i przewiewnych. Dobrze jest regularnie schładzać ciało i uzupełniać płyny, pijąc co najmniej pół litra na godzinę, najlepiej wody.

Zdolność do podejmowania aktywności fizycznej o intensywności innej niż zalecana zależy m.in. od cech osobniczych, takich jak płeć, wiek, masa ciała, ilość tkanki tłuszczowej, od stanu zdrowia, kondycji fizycznej i stopnia aklimatyzacji danej osoby w panujących warunkach środowiskowych. Metaboliczna produkcja ciepła u osób zdrowych, o dobrej kondycji fizycznej i zaaklimatyzowanych może być niższa, natomiast u osób chorych, niewysportowanych i niezaaklimatyzowanych wyższa.

W jakich warunkach najlepiej uprawiać sport lub rekreację?

Wszystko zależy od rodzaju aktywności czy dyscypliny. Oceniając przydatność pogody dla ruchu na powietrzu, należy uwzględnić szereg elementów meteorologicznych, takich jak: zachmurzenie, nasłonecznienie, opady atmosferyczne czy temperatura i wilgotność powietrza. Miejmy też na uwadze występowanie zanieczyszczenia powietrza oraz stan nawierzchni lub zbiorników wodnych. Należy pamiętać, że cechy pogody pożądane, a nawet niezbędne dla jednej aktywności, mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać podejmowanie drugiej. Dość silny wiatr sprzyjający żeglarstwu, puszczaniu latawców czy uprawianiu windsurfingu będzie przeszkadzał w plażowaniu oraz turystyce pieszej i uniemożliwiał grę w badmintona czy tenisa stołowego w otwartej przestrzeni. Za optymalne warunki do uprawiania większości dyscyplin sportowych i rekreacji można uznać słoneczną pogodę, bez opadów atmosferycznych, ze słabym lub umiarkowanym wiatrem, z odczuwalnie komfortowymi warunkami termicznymi, nieobciążającymi układu termoregulacyjnego człowieka, oraz bez zanieczyszczeń powietrza. Oczywiście należy pamiętać, że każdy ma inne preferencje, które będą różne w zależności od podejmowanej aktywności. W czasie plażowania zwykle oczekujemy wysokiej temperatury powietrza – powyżej 25°C, słabego wiatru i małego zachmurzenia. W trakcie gier zespołowych, np. meczu piłki siatkowej, preferujemy niższą temperaturę powietrza, najlepiej w przedziale 19–23°C, oraz umiarkowane lub duże zachmurzenie; w takich warunkach słońce nas nie oślepia i nie spowoduje dodatkowego nagrzania organizmu.

Zwróćmy uwagę na temperaturę odczuwalną

Pogoda oddziałuje na ludzki organizm w sposób ciągły. Wiele czynników występuje jednocześnie, a siła bodźców atmosferycznych może się wzajemnie wzmacniać. Dlatego doskonałym uzupełnieniem informacji o warunkach pogodowych są wskaźniki biometeorologiczne, w tym temperatura odczuwalna. Wskaźnik ten określa, jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych. Na przykład suche powietrze i wiatr obniżają temperaturę odczuwalną, a duża wilgotność, brak wiatru i duże nasłonecznienie zwiększają odczucie ciepła. Jeśli planujemy trening na zewnątrz lub wybieramy się na spacer bądź wycieczkę rowerową – oprócz prognozy temperatury powietrza – sprawdźmy również prognozę temperatury odczuwalnej. Przy ekstremalnie silnym obciążeniu gorącem (ale i zimnem) podejmowanie aktywności fizycznej w terenie otwartym jest niewskazane. W niektórych przypadkach konieczne może być czasowe ograniczenie pobytu na świeżym powietrzu także przy stresie o mniejszym natężeniu.

Uwaga na burze i wichury

Podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną na powietrzu, należy zwrócić uwagę na dynamikę pogody. Szczególnie niebezpieczne są gwałtowne zjawiska konwekcyjne, czyli burze i związane z nimi wyładowania atmosferyczne, opady nawalne i porywy wiatru. Stanowią one realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w terenie otwartym. Podobnie groźne mogą być upały i silne mrozy. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu z intensywnym promieniowaniem słonecznym oraz dużą wilgotnością powietrza w trakcie wysiłku fizycznego znacząco utrudnia oddawanie nadmiaru ciepła z organizmu do otoczenia i obciąża pracę serca, co może skutkować przegrzaniem i udarem cieplnym. Ponadto osoby uprawiające sport podczas upału tracą dużo wody na skutek pocenia się, co może prowadzić do pogorszonego samopoczucia, uczucia zdenerwowania, problemów z koncentracją, a nawet do odwodnienia. Jeśli chcemy utrzymać formę także podczas upałów, warto przełożyć treningi na godziny poranne lub wieczorne.

W sezonie letnim bardzo ważne jest dobranie odzieży dopasowanej do panujących warunków termicznych, niekrępującej ruchów, ale też chroniącej przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, który potęguje odczucie chłodu. Ważne są przewiewne, naturalne tkaniny, ochrona głowy i wygodne, lekkie buty. Warto zrezygnować z biżuterii, która się nagrzewa i utrzymuje ciepło, ale też powoduje ucisk ciała, jak w przypadku obrączek, pierścionków czy bransoletek. Szczególnie trzeba przemyśleć strój przed wyprawą w góry, gdzie temperatura i warunki atmosferyczne mogą być zupełnie odmienne od tych na dole.

Żeby aktywność sprawiała przyjemność

Aktywność fizyczna na powietrzu sprzyja utrzymaniu zdrowia, kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia. Jednak podejmowana w ekstremalnych warunkach może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego, planując trening, wycieczkę, a nawet spacer, warto korzystać z prognoz pogody uwzględniających wskaźniki biometeorologiczne, które lepiej oddają stan rzeczywisty w porównaniu do podstawowych charakterystyk pogodowych. Idealne warunki do uprawiania sportu i rekreacji to takie, w których aktywność sprawia nam największą przyjemność. Większość osób oczekuje pogody bez opadów atmosferycznych, ze słabym lub umiarkowanym wiatrem, z umiarkowanym zachmurzeniem i komfortowymi warunkami termicznymi bez dużych kontrastów. Za niesprzyjającą uprawianiu większości dyscyplin sportowych na świeżym powietrzu można uznać pogodę mglistą, wilgotną, z opadami deszczu, z porywistym wiatrem, skrajnymi, niekomfortowymi warunkami termicznymi i z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego. Pamiętajmy, że w ramach profilaktyki pierwotnej, ograniczającej przykre skutki meteoropatii, warto hartować organizm, podejmując aktywność także w mało sprzyjających warunkach, ale w rozsądnym wymiarze.


 

 


 

POLECANE
Od lat nikt ich nie nagrał. Zapomniane plemię, które nie ma żadnego kontaktu ze światem wideo
Od lat nikt ich nie nagrał. Zapomniane plemię, które nie ma żadnego kontaktu ze światem

W Peru udało się nagrać rdzennych mieszkańców, z którymi do tej pory nie nawiązano żadnego kontaktu.

Stanowski uderza w Ministerstwo Sportu. Pokażę wam rekord hipokryzji Wiadomości
Stanowski uderza w Ministerstwo Sportu. "Pokażę wam rekord hipokryzji"

Pokażę państwu rekord hipokryzji. Zwycięzcą Ministerstwo Sportu - drwił w mediach społecznościowych Krzysztof Stanowski.

Szok w Paryżu: policjant zaatakowany nożem gorące
Szok w Paryżu: policjant zaatakowany nożem

W centrum Paryża mężczyzna ranił nożem policjanta - poinformował w czwartek szef MSW Gerald Darmanin.

Przełom w fizyce. Młody polski naukowiec zaobserwował dziwne zjawisko Wiadomości
Przełom w fizyce. Młody polski naukowiec zaobserwował dziwne zjawisko

Drodzy Państwo, to jest polskie odkrycie, które z pełną odpowiedzialnością można nazwać w nauce przełomem! Młody człowiek którego widzicie obok swojego mentora to Jakub Karcz. W laboratorium Wojskowej Akademii Techniczna dostrzegł dziwne zjawisko, gdy po serii eksperymentów w obrazie kolorów tęczy materia zaczęła zachowywać się „niczym mydło”.

Joe Biden wycofa się już w ten weekend? polityka
Joe Biden wycofa się już w ten weekend?

Czołowi Demokraci twierdzą, że rosnąca presja na prezydenta Bidena wkrótce doprowadzi go do wycofania kandydatury, być może nawet w ten weekend - podał w czwartek portal Axios. Tymczasem według "Washington Post" w rosnącej grupie wyrażających wątpliwości co do szans wyborczych Bidena znalazł się były prezydent Barack Obama.

Przełomowe odkrycie: czy na Wenus istnieje życie? Wiadomości
Przełomowe odkrycie: czy na Wenus istnieje życie?

Dwa niezależne zespoły znalazły dowody na obecność fosfiny i amoniaku w chmurach unoszących się nad Wenus, co może wskazywać na obecność form życia – podał "The Guardian". Odkrycie to zostało przedstawione podczas kończącego się w piątek Narodowego Spotkania Astronomicznego na Uniwersytecie w Hull w Wielkiej Brytanii.

Nietypowe badanie: czy współcześni Francuzi zagłosowaliby na Napoleona? Wiadomości
Nietypowe badanie: czy współcześni Francuzi zagłosowaliby na Napoleona?

47 proc. Francuzów zagłosowałoby na Napoleona Bonaparte w wyborach prezydenckich w 2027 roku, gdyby żył i kandydował - wynika z badania ośrodka Odoxa i wydawnictwa Editions JC Lattes, przeprowadzonego z okazji premiery thrillera historycznego „Klucz i krzyż” Erica Giacomettiego i Jacques’a Ravenne’a.

Chwile grozy w PE. Braun utknął w szklanej pułapce z ostatniej chwili
Chwile grozy w PE. Braun utknął w "szklanej pułapce"

Grzegorz Braun rozpoczął pracę w Parlamencie Europejskim. Nie zdążył jeszcze na dobre rozgościć się na miejscu, a już spotkała go niemiła przygoda. "Eurokołchoz w pigułce" - skomentował w mediach społecznościowych polityk Konfederacji.

Starcie trzech sił: francuski parlament wybiera marszałka polityka
Starcie trzech sił: francuski parlament wybiera marszałka

W Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie parlamentu Francji, rozpoczął się w czwartek wybór przewodniczącego. W podzielonym między trzy siły polityczne parlamencie głosowanie jest próbą sił mogącą wskazać, która z partii zdoła później utworzyć koalicję rządową.

Krzysztof Hetman z PSL przyznał, że nie dostrzega zagrożeń związanych z wyborem von der Leyen z ostatniej chwili
Krzysztof Hetman z PSL przyznał, że nie dostrzega zagrożeń związanych z wyborem von der Leyen

Eurodeputowany PSL, Krzysztof Hetman optymistycznie postrzega wybór Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Nie dostrzega przy tym zagrożeń prowadzonej przez komisarz polityki wobec dalszych restrykcji klimatycznych i wynikających z nich kosztów dla rolnictwa i gospodarki.

REKLAMA

Czy uprawiać sport w upały?

Choć to jeszcze wiosna, upały i susze dają się nam już we znaki. Nagrzane środowisko atmosferyczne silnie obciąża organizm człowieka, a długie przebywanie w wysokiej temperaturze w skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych, między innymi udaru cieplnego. W takich warunkach ryzyko przeciążenia układu krążenia jest tym większe, im intensywniejszy wykonujemy wysiłek fizyczny.
 Czy uprawiać sport w upały?
/ Freepik.com

Kontakt z naturą wzmaga wydzielanie endorfin, sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze pogoda sprzyja rekreacji, a w pewnych warunkach uprawianie sportu, nawet amatorskiego, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Pobyt na świeżym powietrzu hartuje organizm

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie podejmują aktywność fizyczną, jest dbałość o zdrowie. Warto przy tej okazji jak najczęściej wychodzić na zewnątrz, gdyż regularne przebywanie na świeżym powietrzu hartuje nas i ogranicza niekorzystny wpływ pogody na jego funkcjonowanie. Grecki filozof i lekarz Hipokrates w IV wieku p.n.e. dostrzegł wpływ środowiska atmosferycznego na zdrowie i samopoczucie człowieka. Uważał on, że słońce, woda i wiatr mogą zarówno szkodzić organizmowi, jak i poprawiać jego stan. Spostrzeżenia Hipokratesa okazały się trafne i stały się podwalinami współczesnej klimatoterapii, czyli leczenia klimatem. Unikanie ekspozycji na środowisko atmosferyczne i przebywanie przez większość czasu w takich samych mało bodźcowych warunkach, jak w klimatyzowanych pomieszczeniach, może przyczynić się do osłabienia zdolności adaptacyjnych organizmu, a to z kolei może prowadzić do rozwoju meteoropatii – nadwrażliwości na zmienne warunki atmosferyczne. Najlepszym sposobem przeciwdziałania meteoropatii jest stosowanie profilaktyki pierwotnej, polegającej na częstym poddawaniu się działaniu warunków pogodowych. Najskuteczniejszym, a zarazem najprostszym przykładem takiej profilaktyki jest bierny lub aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Wypoczynek bierny, o niskiej intensywności, jak leżenie na hamaku, wskazany jest przede wszystkim dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, natomiast wypoczynek aktywny, o większej intensywności, jak turystyka piesza czy bieganie – osobom w pełni sprawnym ruchowo.

Warunki ekstremalne należy przeczekać

Przy ekstremalnym obciążeniu gorącem nawet krótki pobyt na zewnątrz silnie obciąża organizm i może skutkować niewydolnością procesów regulacji temperatury ciała oraz wystąpieniem udaru cieplnego. Dzieci, osoby starsze i chore nie powinny przebywać na terenie otwartym. Ponieważ pocenie jako mechanizm termoregulacji w upał może być nieefektywne, należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego. Nie przebywajmy na terenie otwartym, a jeśli już, to w miejscach zacienionych i przewiewnych. Dobrze jest regularnie schładzać ciało i uzupełniać płyny, pijąc co najmniej pół litra na godzinę, najlepiej wody.

Zdolność do podejmowania aktywności fizycznej o intensywności innej niż zalecana zależy m.in. od cech osobniczych, takich jak płeć, wiek, masa ciała, ilość tkanki tłuszczowej, od stanu zdrowia, kondycji fizycznej i stopnia aklimatyzacji danej osoby w panujących warunkach środowiskowych. Metaboliczna produkcja ciepła u osób zdrowych, o dobrej kondycji fizycznej i zaaklimatyzowanych może być niższa, natomiast u osób chorych, niewysportowanych i niezaaklimatyzowanych wyższa.

W jakich warunkach najlepiej uprawiać sport lub rekreację?

Wszystko zależy od rodzaju aktywności czy dyscypliny. Oceniając przydatność pogody dla ruchu na powietrzu, należy uwzględnić szereg elementów meteorologicznych, takich jak: zachmurzenie, nasłonecznienie, opady atmosferyczne czy temperatura i wilgotność powietrza. Miejmy też na uwadze występowanie zanieczyszczenia powietrza oraz stan nawierzchni lub zbiorników wodnych. Należy pamiętać, że cechy pogody pożądane, a nawet niezbędne dla jednej aktywności, mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać podejmowanie drugiej. Dość silny wiatr sprzyjający żeglarstwu, puszczaniu latawców czy uprawianiu windsurfingu będzie przeszkadzał w plażowaniu oraz turystyce pieszej i uniemożliwiał grę w badmintona czy tenisa stołowego w otwartej przestrzeni. Za optymalne warunki do uprawiania większości dyscyplin sportowych i rekreacji można uznać słoneczną pogodę, bez opadów atmosferycznych, ze słabym lub umiarkowanym wiatrem, z odczuwalnie komfortowymi warunkami termicznymi, nieobciążającymi układu termoregulacyjnego człowieka, oraz bez zanieczyszczeń powietrza. Oczywiście należy pamiętać, że każdy ma inne preferencje, które będą różne w zależności od podejmowanej aktywności. W czasie plażowania zwykle oczekujemy wysokiej temperatury powietrza – powyżej 25°C, słabego wiatru i małego zachmurzenia. W trakcie gier zespołowych, np. meczu piłki siatkowej, preferujemy niższą temperaturę powietrza, najlepiej w przedziale 19–23°C, oraz umiarkowane lub duże zachmurzenie; w takich warunkach słońce nas nie oślepia i nie spowoduje dodatkowego nagrzania organizmu.

Zwróćmy uwagę na temperaturę odczuwalną

Pogoda oddziałuje na ludzki organizm w sposób ciągły. Wiele czynników występuje jednocześnie, a siła bodźców atmosferycznych może się wzajemnie wzmacniać. Dlatego doskonałym uzupełnieniem informacji o warunkach pogodowych są wskaźniki biometeorologiczne, w tym temperatura odczuwalna. Wskaźnik ten określa, jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych. Na przykład suche powietrze i wiatr obniżają temperaturę odczuwalną, a duża wilgotność, brak wiatru i duże nasłonecznienie zwiększają odczucie ciepła. Jeśli planujemy trening na zewnątrz lub wybieramy się na spacer bądź wycieczkę rowerową – oprócz prognozy temperatury powietrza – sprawdźmy również prognozę temperatury odczuwalnej. Przy ekstremalnie silnym obciążeniu gorącem (ale i zimnem) podejmowanie aktywności fizycznej w terenie otwartym jest niewskazane. W niektórych przypadkach konieczne może być czasowe ograniczenie pobytu na świeżym powietrzu także przy stresie o mniejszym natężeniu.

Uwaga na burze i wichury

Podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną na powietrzu, należy zwrócić uwagę na dynamikę pogody. Szczególnie niebezpieczne są gwałtowne zjawiska konwekcyjne, czyli burze i związane z nimi wyładowania atmosferyczne, opady nawalne i porywy wiatru. Stanowią one realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w terenie otwartym. Podobnie groźne mogą być upały i silne mrozy. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu z intensywnym promieniowaniem słonecznym oraz dużą wilgotnością powietrza w trakcie wysiłku fizycznego znacząco utrudnia oddawanie nadmiaru ciepła z organizmu do otoczenia i obciąża pracę serca, co może skutkować przegrzaniem i udarem cieplnym. Ponadto osoby uprawiające sport podczas upału tracą dużo wody na skutek pocenia się, co może prowadzić do pogorszonego samopoczucia, uczucia zdenerwowania, problemów z koncentracją, a nawet do odwodnienia. Jeśli chcemy utrzymać formę także podczas upałów, warto przełożyć treningi na godziny poranne lub wieczorne.

W sezonie letnim bardzo ważne jest dobranie odzieży dopasowanej do panujących warunków termicznych, niekrępującej ruchów, ale też chroniącej przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, który potęguje odczucie chłodu. Ważne są przewiewne, naturalne tkaniny, ochrona głowy i wygodne, lekkie buty. Warto zrezygnować z biżuterii, która się nagrzewa i utrzymuje ciepło, ale też powoduje ucisk ciała, jak w przypadku obrączek, pierścionków czy bransoletek. Szczególnie trzeba przemyśleć strój przed wyprawą w góry, gdzie temperatura i warunki atmosferyczne mogą być zupełnie odmienne od tych na dole.

Żeby aktywność sprawiała przyjemność

Aktywność fizyczna na powietrzu sprzyja utrzymaniu zdrowia, kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia. Jednak podejmowana w ekstremalnych warunkach może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego, planując trening, wycieczkę, a nawet spacer, warto korzystać z prognoz pogody uwzględniających wskaźniki biometeorologiczne, które lepiej oddają stan rzeczywisty w porównaniu do podstawowych charakterystyk pogodowych. Idealne warunki do uprawiania sportu i rekreacji to takie, w których aktywność sprawia nam największą przyjemność. Większość osób oczekuje pogody bez opadów atmosferycznych, ze słabym lub umiarkowanym wiatrem, z umiarkowanym zachmurzeniem i komfortowymi warunkami termicznymi bez dużych kontrastów. Za niesprzyjającą uprawianiu większości dyscyplin sportowych na świeżym powietrzu można uznać pogodę mglistą, wilgotną, z opadami deszczu, z porywistym wiatrem, skrajnymi, niekomfortowymi warunkami termicznymi i z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego. Pamiętajmy, że w ramach profilaktyki pierwotnej, ograniczającej przykre skutki meteoropatii, warto hartować organizm, podejmując aktywność także w mało sprzyjających warunkach, ale w rozsądnym wymiarze.


 

  

Polecane
Emerytury
Stażowe