Abp Wojda: Ks. Popiełuszko przestrzegał, aby nie mylić wolności z przyzwoleniem na wszystko

Ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko. Czy nie ulegamy dziś wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych? - pytał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.
Abp Tadeusz Wojda Abp Wojda: Ks. Popiełuszko przestrzegał, aby nie mylić wolności z przyzwoleniem na wszystko
Abp Tadeusz Wojda / PAP/Adam Warżawa

We wtorek, w drugim dniu obrad 398. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi celebrowali mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W homilii abp Wojda przypomniał, że w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Czytaj również: Koncert pt. "Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj" w Sali BHP zakończył pierwszy dzień obrad Komisji Krajowej NSZZ "S"

"Żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą".

"Po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali jego oprawcy, tu zostały złożone jego doczesne szczątki. Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ks. Jerzy był kapłanem wolnym - wolnym w Chrystusie i wolnym w prawdzie" - ocenił. Dodał, że ks. Jerzy "żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą".

"Wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską 19 października 1984 r." - mówił.

Abp Wojda przypomniał, że choć zmasakrowane ciało kapłana zostało dla zatarcia śladów wrzucone do rzeki, to na przekór ludzkim staraniom "prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdy stara się ją skrupulatnie i planowo ukrywać". "Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Tak było i w tym przypadku - prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała. A Boża sprawiedliwość sprawiła, że ks. Jerzy dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego" - zaznaczył.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński starł się z policjantami pod Pomnikiem Smoleńskim. "Chuliganeria, putinada" [WIDEO]

"Gigant wiary, nadziei i miłości"

Według przewodniczącego KEP ks. Popiełuszko był "gigantem wiary, nadziei i miłości". Przypomniał, że "rys jego żywej wiary" dał się poznać już w czasie przymusowej służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk.

"Odważnie stawał w obronie swoich przekonań religijnych. Nie pozwalał sobie zdjąć różańca ani medalika - za to spotykały go szykany i kary, jak choćby stanie na mrozie boso i w pełnym rynsztunku. Komunistyczna propaganda robiła wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie. W odpowiedzi ks. Jerzy modlił się za swoich prześladowców, inspirował i zachęcał innych seminarzystów do wspólnej modlitwy" - zaznaczył.

Według abp. Wojdy trudne doświadczenia w czasie służby wojskowej hartowały jeszcze bardziej wiarę ks. Popiełuszki i utwierdzały go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą.

Podkreślił, że jako kapłan ks. Jerzy wspierał duszpasterstwo pielęgniarek i studentów medycyny, omawiając m.in. sprawę świętości każdego poczętego życia. "Przypominał, że dobrze uformowane sumienie staje zawsze po stronie prawdy i życia" - dodał arcybiskup.

Zaznaczył, że kiedy strajkujący w Hucie Warszawa robotnicy poprosili o odprawienie mszy św., ks. Jerzy podjął się tego zadania. "Był to początek jego drogi męczeństwa" - mówił.

Czytaj także: "W cieniu wielkiego zwycięstwa uśmiechniętej Polski NFZ zbankrutował"

"Prawda, która nic nie kosztuje, jest kłamstwem"

Zdaniem abp. Wojdy, choć ks. Popiełuszko nie był nadzwyczajnym mówcą, w kazaniach w Hucie, a później w wygłaszanych podczas mszy św. za Ojczyznę, umiał dotknąć kwestii najbardziej aktualnych, takich jak wiara, miłość, godność, świętość, wolność i solidarność.

"Najbardziej akcentował kwestię prawdy (...). Skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje, stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje - mówił - jest kłamstwem" - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Dlatego - jak podkreślił abp Wojda - walcząc o prawdę, ks. Popiełuszko "włączył się w wielki spór o człowieka i przeciwstawiał się ideologiom ateistycznym, które odzierały człowieka z godności, negowały wolność sumienia i skazywały na funkcjonowanie w ramach kolektywizmu".

"W swoich kazaniach (ks. Popiełuszko) często apelował o zachowanie godności człowieka w codziennym życiu. Zachować godność - mówił - to być sobą w każdej sytuacji (...), to pozostać wewnątrz wolnym nawet przy zewnętrznym zniewoleniu" - podkreślił abp Wojda.

Dodał, że ks. Jerzy angażował się w codzienne problemy bliźnich, m.in. poprzez pomoc rodzinom więzionych w stanie wojennym robotników oraz odprawianie mszy św. za Ojczyznę i za tych, którzy za nią cierpieli.

"Pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności" - mówił arcybiskup.

"Cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna?"

Zaznaczył, że u grobu ks. Popiełuszki można uczyć się, czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych i skomplikowanych czasach.

"Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? - zdaje się nas pytać ks. Popiełuszko. Czy nie ulegamy aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych, od prawdy, od krzyża, od Ewangelii, za które cierpiał Jezus? On, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko" - zastrzegł.

Abp Wojda przypomniał, że zasada głoszona przez ks. Popiełuszkę "zło dobrem zwyciężaj" jest "wciąż aktualna i na wskroś ewangeliczna".

"Uczmy się tej postawy jego wolności i wierności prawdzie. Uczmy się zawierzać Bogu i uczmy się życia w wolności" - apelował. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przewoził nielegalnych imigrantów. Jest akt oskarżenia z ostatniej chwili
Przewoził nielegalnych imigrantów. Jest akt oskarżenia

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zatrzymali mężczyznę przewożącego ponad 30 nielegalnych migrantów w busie.

Hangar wojskowy i śmigłowce uszkodzone. Pilny komunikat wojska z ostatniej chwili
Hangar wojskowy i śmigłowce uszkodzone. Pilny komunikat wojska

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o uszkodzeniu dachu hangaru oraz dwóch śmigłowców w wyniku nawałnicy.

Nie żyje znany polski scenarzysta. Twórca Samych Swoich i Domu z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski scenarzysta. Twórca "Samych Swoich" i "Domu"

W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk, wybitny polski scenarzysta, twórca scenariuszy do popularnego serialu "Dom" czy trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".

Silne burze nie odpuszczają. Będzie niebezpiecznie z ostatniej chwili
Silne burze nie odpuszczają. Będzie niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi burzami i upałami, obejmujące niemal cały kraj. Spodziewane są również gwałtowne wzrosty stanów wody.

Dramat w świętokrzyskim: Nie żyją dwie nastolatki z ostatniej chwili
Dramat w świętokrzyskim: Nie żyją dwie nastolatki

W czwartek we wsi Wiązownica Kolonia w woj. świętokrzyskim w zbiorniku wodnym utopiły się dwie nastolatki - 15-latka i 16-latka.

Polscy kibice z krótkim przekazem pod ambasadą Rosji w Berlinie. Jest reakcja z ostatniej chwili
Polscy kibice z krótkim przekazem pod ambasadą Rosji w Berlinie. Jest reakcja

Kibice reprezentacji Polski tuż przed meczem z Austrią przeszli obok ambasady Rosji i przypomnieli głośno Rosjanom, co o nich myślą. Co na to Rosjanie?

Giertych kontra Stanowski: Posłuchaj nieuku skończony z ostatniej chwili
Giertych kontra Stanowski: "Posłuchaj nieuku skończony"

Roman Giertych nazwał Krzysztofa Stanowskiego "skończonym nieukiem". Co na to znany dziennikarz?

Polska poderwała myśliwce. Jest komunikat wojska z ostatniej chwili
Polska poderwała myśliwce. Jest komunikat wojska

Wzmożona aktywność lotnictwa rosyjskiego zmusiła polskie i sojusznicze siły do poderwania samolotów w celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

Tadeusz Płużański: Ks. Michał Rapacz - Nie wyrzeknę się krzyża Wiadomości
Tadeusz Płużański: Ks. Michał Rapacz - "Nie wyrzeknę się krzyża"

Ks. Michał Rapacz, proboszcz z Płok, zamordowany przez komunistów 12 maja 1946 r. został ogłoszony błogosławionym. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Burza w Chinach. Premier Li Qiang nie przyjmie niemieckiego wicekanclerza Wiadomości
Burza w Chinach. Premier Li Qiang nie przyjmie niemieckiego wicekanclerza

Pogłębia się konflikt chińsko-niemiecki na tle unijnych planów wprowadzenia ceł na chińskie samochody elektryczne.

REKLAMA

Abp Wojda: Ks. Popiełuszko przestrzegał, aby nie mylić wolności z przyzwoleniem na wszystko

Ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko. Czy nie ulegamy dziś wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych? - pytał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.
Abp Tadeusz Wojda Abp Wojda: Ks. Popiełuszko przestrzegał, aby nie mylić wolności z przyzwoleniem na wszystko
Abp Tadeusz Wojda / PAP/Adam Warżawa

We wtorek, w drugim dniu obrad 398. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi celebrowali mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W homilii abp Wojda przypomniał, że w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

Czytaj również: Koncert pt. "Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj" w Sali BHP zakończył pierwszy dzień obrad Komisji Krajowej NSZZ "S"

"Żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą".

"Po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali jego oprawcy, tu zostały złożone jego doczesne szczątki. Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ks. Jerzy był kapłanem wolnym - wolnym w Chrystusie i wolnym w prawdzie" - ocenił. Dodał, że ks. Jerzy "żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą".

"Wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską 19 października 1984 r." - mówił.

Abp Wojda przypomniał, że choć zmasakrowane ciało kapłana zostało dla zatarcia śladów wrzucone do rzeki, to na przekór ludzkim staraniom "prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdy stara się ją skrupulatnie i planowo ukrywać". "Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Tak było i w tym przypadku - prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała. A Boża sprawiedliwość sprawiła, że ks. Jerzy dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego" - zaznaczył.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński starł się z policjantami pod Pomnikiem Smoleńskim. "Chuliganeria, putinada" [WIDEO]

"Gigant wiary, nadziei i miłości"

Według przewodniczącego KEP ks. Popiełuszko był "gigantem wiary, nadziei i miłości". Przypomniał, że "rys jego żywej wiary" dał się poznać już w czasie przymusowej służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk.

"Odważnie stawał w obronie swoich przekonań religijnych. Nie pozwalał sobie zdjąć różańca ani medalika - za to spotykały go szykany i kary, jak choćby stanie na mrozie boso i w pełnym rynsztunku. Komunistyczna propaganda robiła wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie. W odpowiedzi ks. Jerzy modlił się za swoich prześladowców, inspirował i zachęcał innych seminarzystów do wspólnej modlitwy" - zaznaczył.

Według abp. Wojdy trudne doświadczenia w czasie służby wojskowej hartowały jeszcze bardziej wiarę ks. Popiełuszki i utwierdzały go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą.

Podkreślił, że jako kapłan ks. Jerzy wspierał duszpasterstwo pielęgniarek i studentów medycyny, omawiając m.in. sprawę świętości każdego poczętego życia. "Przypominał, że dobrze uformowane sumienie staje zawsze po stronie prawdy i życia" - dodał arcybiskup.

Zaznaczył, że kiedy strajkujący w Hucie Warszawa robotnicy poprosili o odprawienie mszy św., ks. Jerzy podjął się tego zadania. "Był to początek jego drogi męczeństwa" - mówił.

Czytaj także: "W cieniu wielkiego zwycięstwa uśmiechniętej Polski NFZ zbankrutował"

"Prawda, która nic nie kosztuje, jest kłamstwem"

Zdaniem abp. Wojdy, choć ks. Popiełuszko nie był nadzwyczajnym mówcą, w kazaniach w Hucie, a później w wygłaszanych podczas mszy św. za Ojczyznę, umiał dotknąć kwestii najbardziej aktualnych, takich jak wiara, miłość, godność, świętość, wolność i solidarność.

"Najbardziej akcentował kwestię prawdy (...). Skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje, stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje - mówił - jest kłamstwem" - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Dlatego - jak podkreślił abp Wojda - walcząc o prawdę, ks. Popiełuszko "włączył się w wielki spór o człowieka i przeciwstawiał się ideologiom ateistycznym, które odzierały człowieka z godności, negowały wolność sumienia i skazywały na funkcjonowanie w ramach kolektywizmu".

"W swoich kazaniach (ks. Popiełuszko) często apelował o zachowanie godności człowieka w codziennym życiu. Zachować godność - mówił - to być sobą w każdej sytuacji (...), to pozostać wewnątrz wolnym nawet przy zewnętrznym zniewoleniu" - podkreślił abp Wojda.

Dodał, że ks. Jerzy angażował się w codzienne problemy bliźnich, m.in. poprzez pomoc rodzinom więzionych w stanie wojennym robotników oraz odprawianie mszy św. za Ojczyznę i za tych, którzy za nią cierpieli.

"Pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności" - mówił arcybiskup.

"Cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna?"

Zaznaczył, że u grobu ks. Popiełuszki można uczyć się, czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych i skomplikowanych czasach.

"Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? - zdaje się nas pytać ks. Popiełuszko. Czy nie ulegamy aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych, od prawdy, od krzyża, od Ewangelii, za które cierpiał Jezus? On, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko" - zastrzegł.

Abp Wojda przypomniał, że zasada głoszona przez ks. Popiełuszkę "zło dobrem zwyciężaj" jest "wciąż aktualna i na wskroś ewangeliczna".

"Uczmy się tej postawy jego wolności i wierności prawdzie. Uczmy się zawierzać Bogu i uczmy się życia w wolności" - apelował. (PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe