Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024

- Aktywna parafia to aktywni parafianie i proboszcz, który tej aktywności nie przeszkadza, a czasem może nawet do czegoś zmobilizuje i zainspiruje – mówi ks. Janusz Smerda, dumny ze swoich parafian proboszcz parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia. To ta parafia zwyciężyła w czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia. - Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem - opowiada parafianka, Karolina Sot Sosnowska.
zdjęcie poglądowe Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/LN_Photoart

Zwycięska parafia

Zwycięzcą konkursu Aktywna Parafia 2024 została parafia św. Mikołaja w Jedlni. To niej spośród biorących udział w finałowym etapie konkursu, jury przyznało najwięcej punktów za każdy z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych. 

Podczas wydarzenia mocno kolorową i rozśpiewaną obecnością dawali o sobie znać, dotykając wielu zmysłów – od wyśmienitych kulinariów, przez twórczą prezentację dumnej ze swojej historii parafii, sportową rywalizację i wspaniałą muzykę: imponujący pokaz nagrodzony ogromnym aplauzem dała dziecięca Orkiestra Dęta Boni Angeli. Wystąpił również zespół ludowy Królewskie Źródła. Rozśpiewana parafia swoją muzyczną pasją wzbogacała nawet przerwy w konkursowym programie. 

Aktywna parafia to przede wszystkim aktywni parafianie. - Angażuję się, staram się pomagać i udzielać jak tylko mogę – mówi pani Karolina Sot Sosnowska. Chwaląc zaangażowanie i pomysły proboszcza, opowiada o wielu kulturalnych imprezach organizowanych w parafii, które często sama prowadzi. Jest też w kole Żywego Różańca, angażuje się w parafialny wolontariat i działalność Stowarzyszenia Jedlnia.

Okazja do integracji

– Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem. Wszystkie przygotowania wymagały niemal drużynowej profesjonalnej współpracy, a towarzyszyło temu też dużo radości. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to piękne wyróżnienie i za to, że mogliśmy tu być. Atmosfera jest niesamowita, ludzie są bardzo otwarci i życzliwi. Chyba mogę powiedzieć, że wszyscy czuliśmy się tu wyśmienicie, jak jedna wielka rodzina – opowiada pani Karolina. 
 
Zapytana o cechy dobrego proboszcza mówi, że przed oczami ma swojego: „otwarty na drugiego człowieka. Wiadomo, wiara i miłość, Bóg na pierwszym miejscu. I tak jest, ale potrzeba by proboszcz potrafił przyciągnąć do siebie parafian i nie tylko parafian. Nasz proboszcz jest w tym świetny. Jest bardzo dobrym organizatorem, inspiruje dużo wydarzeń i przede wszystkim włącza w te inicjatywy naprawdę wielu parafian”. 

Proboszcz

Ks. Janusz Smerda, proboszcz zwycięskiej parafii, mówi że dla niego wszystko tu jest wielką niespodzianką. - Po pierwsze zaskoczyło mnie to, że nasze Stowarzyszenie Jedlnia zgłosiło parafię. Wszystko pięknie przygotowali. Widziałem konkurencję, nie spodziewałem się, że wygramy, nagrodą było już widzieć to ogromne zaangażowanie parafian, których mam naprawdę wspaniałych. To wszystko dzięki ich zasługom, w końcu to aktywna parafia, a nie aktywny proboszcz. Parafianie zwyciężyli, teraz muszą jeszcze dbać o to, żeby proboszcz był aktywny – opowiada z humorem ks. Smerda. 

– Nasza parafia jest historyczną parafią, zawsze zwracamy na to uwagę. Podczas naszych festynów mówimy, że jeśli chcesz budować swoją przyszłość, musisz kochać i szanować swoją przeszłość. I tę naszą przeszłość co rok odkrywany, pokazując różne elementy historii podczas festynów Przeciw niepamięci. Na bazie tej historii o naszych przodkach budujemy przyszłość. Nie jesteśmy dużą parafią, jest nas trzy tysiące, ale historię mamy bogatą – opowiada dumny duszpasterz. Zapytany o to, jak być dobrym proboszczem, mówi: „Ja lubię moich parafian i oni mnie polubili. Jest tu wzajemne zaufanie i otwartość, dzięki temu można razem robić duże rzeczy”. 

Aktywność 

Sylwester Drela, zarządzający klubem sportowym, zauważył, że konkurs stanowił okazję do podzielenia się szeroką działalnością parafialnej wspólnoty: „a mamy tu nie tylko kwestie religijne, ale też społeczne, kulturalne, sportowe, charytatywne. Pochwaliliśmy się naszymi lokalnymi specjałami, po prostu tym, co u nas dobre, co jest naszą lokalną wizytówką. Cieszę się, że mogliśmy też pokazać to, w czym pokładamy nadzieję na przyszłość, czyli naszą młodzież i dzieci bardzo zaangażowane w to, co robimy”. 

Podkreśla, że parafia ma ogromny potencjał do integrowania lokalnej społeczności i sprzyja jej rozwojowi. Zauważa, że rola lidera – proboszcza jest istotna: „nasz proboszcz jest bardzo aktywny i pomysłowy, wzbudza zaufanie, zawsze dotrzymuje słowa, po prostu przyciąga ludzi, jest otwarty na pomysły”. 

Proboszcz bardzo cieszy się z tego, że w parafii są młodzi. Podkreśla, że młodym trzeba stwarzać przestrzeń do działania i rozwoju. Z dumą opowiada o tym, jak na parafialnym terenie w porozumieniu z gminą zbudowano boisko i korty tenisowe, o organizowanych rowerowych rajdach, innych sportowych i kulturalnych inicjatywach. 

– Mamy nawet swoją gazetę, kwartalnik, gdzie jest miejsce na twórczość każdego. Mamy wolontariat, Caritas. 17 Kół Żywego Różańca, które otaczają modlitwą. Bez tego, bez otwartości na działanie Ducha Świętego, nic by nie było – mówi ks. Smerda. 

Parafianie ze zwycięskiej parafii nie ukrywają dumy i radości z wyróżnienia, ale też nie planują osiąść na laurach. Zapewniają, że sama nagroda jest wyzwaniem, ale i spotkanie tak wielu aktywnych parafii stanowi źródło wielu inspiracji – od pomysłów na działania społeczne czy kulturalne po kulinaria i sport. 

Zarys prezentacji parafii znaleźć można na stronie: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2024-parafia-sw-mikolaja-w-jedlni/

Konkurs

Zwycięska parafia otrzymała dyplom oraz nagrody w postaci 3 tys. zł w bonach zakupowych na sprzęt sportowy oraz kosiarkę do trawy marki HONDA.

Przypomnijmy, że celem konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej jest wyłonienie wspólnot, które w sposób najbardziej aktywny podejmują inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne czy sportowe. 

Finał konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną odbył się w sobotę w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Smoleńskiego 31 na warszawskich Bielanach.

Organizator

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.
Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.
Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.
Konkurs wspiera Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

dg


 

POLECANE
Drugi immunitet posła Romanowskiego. Prokuratura zabrała głos z ostatniej chwili
Drugi immunitet posła Romanowskiego. Prokuratura zabrała głos

Prokuratura Krajowa odniosła się do oświadczenia pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego, który przekazał, że polityk podczas zatrzymania przez funkcjonariuszy ABW posiadał drugi immunitet.

Dramat w rodzinie Danuty Holeckiej. Dziennikarka pożegnała syna z ostatniej chwili
Dramat w rodzinie Danuty Holeckiej. Dziennikarka pożegnała syna

Wielka tragedia w rodzinie Danuty Holeckiej. W poniedziałek dziennikarka pożegnała swojego syna. Julian Dunin-Holecki miał zaledwie 31 lat.

Francja: Skrajnie lewicowa LFI zawiesza rozmowy ws. kandydata na premiera z ostatniej chwili
Francja: Skrajnie lewicowa LFI zawiesza rozmowy ws. kandydata na premiera

LFI zawiesza rozmowy w lewicowym sojuszu NFP na temat kandydata na premiera, obwiniając za impas Partię Socjalistyczną.

Eksplozja w Czeczenii. Są zabici z ostatniej chwili
Eksplozja w Czeczenii. Są zabici

Pięć osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w poniedziałek w wybuchu gazu w Czeczenii na południu Rosji - poinformowały kanały na Telegramie, powołując się na źródła w służbach ratunkowych.

Jest oświadczenie pełnomocnika Marcina Romanowskiego: To jest skandal o charakterze międzynarodowym z ostatniej chwili
Jest oświadczenie pełnomocnika Marcina Romanowskiego: "To jest skandal o charakterze międzynarodowym"

Nikt nie sprawdził, że poseł Marcin Romanowski od 23 stycznia 2024 r. ma drugi immunitet wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – poinformował mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego.

Legenda Mistrzostw Europy kończy karierę reprezentacyjną Wiadomości
Legenda Mistrzostw Europy kończy karierę reprezentacyjną

Szwajcarski piłkarz Xherdan Shaqiri zakończył reprezentacyjną karierę. W drużynie narodowej rozegrał 125 spotkań, w których strzelił 32 gole. Jednego z nich - w zakończonych w niedzielę mistrzostwach Europy w Niemczech.

Marcin Romanowski podczas zatrzymania został rozebrany do naga tylko u nas
Marcin Romanowski podczas zatrzymania został rozebrany do naga

Według pozyskanych przez Tysol.pl informacji poseł Marcin Romanowski podczas zatrzymania miał zostać rozebrany do naga.

Zatrzymanie Marcina Romanowskiego to pokazówka dla twardego elektoratu Platformy Obywatelskiej Wiadomości
"Zatrzymanie Marcina Romanowskiego to pokazówka dla twardego elektoratu Platformy Obywatelskiej"

Zatrzymanie Marcina Romanowskiego to pokazówka dla twardego elektoratu Platformy Obywatelskiej - ocenił poseł PiS Mariusz Błaszczak.

Pełnomocnik Marcina Romanowskiego dementuje informacje Wirtualnej Polski z ostatniej chwili
Pełnomocnik Marcina Romanowskiego dementuje informacje Wirtualnej Polski

– Funkcjonaiusze ABW zjawili się o godz. 13:56. O godz. 14:02 otrzymałem telefon. Na miejscu byłem o godz. 14:25. Wtedy dopiero mijałem dziennikarzy szukających budynku – oświadczył mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego zatrzymanego w poniedziałek przez ABW.

Jest oświadczenie ambasadora USA Marka Brzezinskiego. Dwa dni po zamachu na Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Jest oświadczenie ambasadora USA Marka Brzezinskiego. Dwa dni po zamachu na Donalda Trumpa

W nocy z 13 na 14 lipca polskiego czasu miał miejsce nieudany zamach na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Od tamtej pory profil ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego milczał.

REKLAMA

Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024

- Aktywna parafia to aktywni parafianie i proboszcz, który tej aktywności nie przeszkadza, a czasem może nawet do czegoś zmobilizuje i zainspiruje – mówi ks. Janusz Smerda, dumny ze swoich parafian proboszcz parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia. To ta parafia zwyciężyła w czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia. - Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem - opowiada parafianka, Karolina Sot Sosnowska.
zdjęcie poglądowe Wyłoniono zwycięzcę konkursu Aktywna Parafia 2024
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/LN_Photoart

Zwycięska parafia

Zwycięzcą konkursu Aktywna Parafia 2024 została parafia św. Mikołaja w Jedlni. To niej spośród biorących udział w finałowym etapie konkursu, jury przyznało najwięcej punktów za każdy z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych. 

Podczas wydarzenia mocno kolorową i rozśpiewaną obecnością dawali o sobie znać, dotykając wielu zmysłów – od wyśmienitych kulinariów, przez twórczą prezentację dumnej ze swojej historii parafii, sportową rywalizację i wspaniałą muzykę: imponujący pokaz nagrodzony ogromnym aplauzem dała dziecięca Orkiestra Dęta Boni Angeli. Wystąpił również zespół ludowy Królewskie Źródła. Rozśpiewana parafia swoją muzyczną pasją wzbogacała nawet przerwy w konkursowym programie. 

Aktywna parafia to przede wszystkim aktywni parafianie. - Angażuję się, staram się pomagać i udzielać jak tylko mogę – mówi pani Karolina Sot Sosnowska. Chwaląc zaangażowanie i pomysły proboszcza, opowiada o wielu kulturalnych imprezach organizowanych w parafii, które często sama prowadzi. Jest też w kole Żywego Różańca, angażuje się w parafialny wolontariat i działalność Stowarzyszenia Jedlnia.

Okazja do integracji

– Ten konkurs jest świetną okazją do integracji. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy na siebie wzajemnie liczyć, ale te zmagania były niesamowitym przedsięwzięciem. Wszystkie przygotowania wymagały niemal drużynowej profesjonalnej współpracy, a towarzyszyło temu też dużo radości. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to piękne wyróżnienie i za to, że mogliśmy tu być. Atmosfera jest niesamowita, ludzie są bardzo otwarci i życzliwi. Chyba mogę powiedzieć, że wszyscy czuliśmy się tu wyśmienicie, jak jedna wielka rodzina – opowiada pani Karolina. 
 
Zapytana o cechy dobrego proboszcza mówi, że przed oczami ma swojego: „otwarty na drugiego człowieka. Wiadomo, wiara i miłość, Bóg na pierwszym miejscu. I tak jest, ale potrzeba by proboszcz potrafił przyciągnąć do siebie parafian i nie tylko parafian. Nasz proboszcz jest w tym świetny. Jest bardzo dobrym organizatorem, inspiruje dużo wydarzeń i przede wszystkim włącza w te inicjatywy naprawdę wielu parafian”. 

Proboszcz

Ks. Janusz Smerda, proboszcz zwycięskiej parafii, mówi że dla niego wszystko tu jest wielką niespodzianką. - Po pierwsze zaskoczyło mnie to, że nasze Stowarzyszenie Jedlnia zgłosiło parafię. Wszystko pięknie przygotowali. Widziałem konkurencję, nie spodziewałem się, że wygramy, nagrodą było już widzieć to ogromne zaangażowanie parafian, których mam naprawdę wspaniałych. To wszystko dzięki ich zasługom, w końcu to aktywna parafia, a nie aktywny proboszcz. Parafianie zwyciężyli, teraz muszą jeszcze dbać o to, żeby proboszcz był aktywny – opowiada z humorem ks. Smerda. 

– Nasza parafia jest historyczną parafią, zawsze zwracamy na to uwagę. Podczas naszych festynów mówimy, że jeśli chcesz budować swoją przyszłość, musisz kochać i szanować swoją przeszłość. I tę naszą przeszłość co rok odkrywany, pokazując różne elementy historii podczas festynów Przeciw niepamięci. Na bazie tej historii o naszych przodkach budujemy przyszłość. Nie jesteśmy dużą parafią, jest nas trzy tysiące, ale historię mamy bogatą – opowiada dumny duszpasterz. Zapytany o to, jak być dobrym proboszczem, mówi: „Ja lubię moich parafian i oni mnie polubili. Jest tu wzajemne zaufanie i otwartość, dzięki temu można razem robić duże rzeczy”. 

Aktywność 

Sylwester Drela, zarządzający klubem sportowym, zauważył, że konkurs stanowił okazję do podzielenia się szeroką działalnością parafialnej wspólnoty: „a mamy tu nie tylko kwestie religijne, ale też społeczne, kulturalne, sportowe, charytatywne. Pochwaliliśmy się naszymi lokalnymi specjałami, po prostu tym, co u nas dobre, co jest naszą lokalną wizytówką. Cieszę się, że mogliśmy też pokazać to, w czym pokładamy nadzieję na przyszłość, czyli naszą młodzież i dzieci bardzo zaangażowane w to, co robimy”. 

Podkreśla, że parafia ma ogromny potencjał do integrowania lokalnej społeczności i sprzyja jej rozwojowi. Zauważa, że rola lidera – proboszcza jest istotna: „nasz proboszcz jest bardzo aktywny i pomysłowy, wzbudza zaufanie, zawsze dotrzymuje słowa, po prostu przyciąga ludzi, jest otwarty na pomysły”. 

Proboszcz bardzo cieszy się z tego, że w parafii są młodzi. Podkreśla, że młodym trzeba stwarzać przestrzeń do działania i rozwoju. Z dumą opowiada o tym, jak na parafialnym terenie w porozumieniu z gminą zbudowano boisko i korty tenisowe, o organizowanych rowerowych rajdach, innych sportowych i kulturalnych inicjatywach. 

– Mamy nawet swoją gazetę, kwartalnik, gdzie jest miejsce na twórczość każdego. Mamy wolontariat, Caritas. 17 Kół Żywego Różańca, które otaczają modlitwą. Bez tego, bez otwartości na działanie Ducha Świętego, nic by nie było – mówi ks. Smerda. 

Parafianie ze zwycięskiej parafii nie ukrywają dumy i radości z wyróżnienia, ale też nie planują osiąść na laurach. Zapewniają, że sama nagroda jest wyzwaniem, ale i spotkanie tak wielu aktywnych parafii stanowi źródło wielu inspiracji – od pomysłów na działania społeczne czy kulturalne po kulinaria i sport. 

Zarys prezentacji parafii znaleźć można na stronie: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2024-parafia-sw-mikolaja-w-jedlni/

Konkurs

Zwycięska parafia otrzymała dyplom oraz nagrody w postaci 3 tys. zł w bonach zakupowych na sprzęt sportowy oraz kosiarkę do trawy marki HONDA.

Przypomnijmy, że celem konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej jest wyłonienie wspólnot, które w sposób najbardziej aktywny podejmują inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne czy sportowe. 

Finał konkursu organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną odbył się w sobotę w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Smoleńskiego 31 na warszawskich Bielanach.

Organizator

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.
Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.
Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.
Konkurs wspiera Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

dg 

Polecane
Emerytury
Stażowe