To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?

Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam / Twitter

Na rzecz budowy tej inwestycji lobbują też, choć może to niewłaściwe słowo, Polacy oddolnie organizujący akcje mające na celu przypominanie, że projekt jest ważny i nie wolno dopuścić, by po cichu spadł z agendy medialnej i ostatecznie został zaniechany. A takie zakusy już były.

Czytaj także: Przypadków podrzucenia imigrantów przez Niemców na granicy polsko-niemieckiej było więcej

Szansa dla Polski

Co dzień przed Sejmem obok pomnika Armii Krajowej stoi grupa ludzi z transparentami „Stoimy Dla CPK”, „Tak dla CPK”, „Tak Dla Rozwoju” „Tak Dla Atomu”. Inicjatorem akcji jest Adam Czarnecki. Na jego profilu na platformie X można przeczytać, że wraz z innymi sympatykami CPK stoją tam codziennie od 8:00 do 9:00.
 
Aktywista społeczny i pomysłodawca akcji Adam Czarnecki w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” tłumaczy swoje zaangażowanie w ten sposób: – Dotychczas debata wokół CPK odbywała się głównie na platformie X. Stwierdziłem, że ten temat jest jednak na tyle ważny dla obywateli, że wychodzą na ulice i mówią politykom, jak im na tym zależy. Dlatego co dzień stoimy pod Sejmem. Moim zdaniem politycy najbardziej boją się protestów społecznych, dlatego kiedy zaczęły docierać pierwsze niepokojące informacje o ewentualnych próbach zaniechania budowy CPK, postanowiłem wyjść na ulicę. Szczerze nie liczyłem na tak duże zainteresowanie.
 
Jako analityk lubi analizy, raporty, tabelki. Wyszło mu „czarno na białym, że CPK jest świetne dla Polski” i zaangażował się w jego popularyzowanie. – Jako kraj możemy wejść do pierwszej ligi najbogatszych państw, po Chinach rozwijamy się najszybciej. CPK to kolejny krok milowy w bogaceniu się Polski. Dlaczego mamy wciąż patrzeć z zazdrością na Niemcy czy Francję? Sami możemy tacy być. Ucinanie tak wielkiej szansy na rozwój jak CPK tylko dlatego, że jeden polityk nie lubi drugiego, jest niezrozumiałe i mnie bulwersuje – tłumaczy aktywista.
  
Czarnecki nie wygląda jak typowa karykatura zwolennika PiS wykreowana przez liberalno-lewicowe media. Ma 31 lat, jest dobrze wykształconym analitykiem z Warszawy, ma długie włosy, otwartość na rozmówców, lekkość w rozmowie i dowcip. Zarzuty, że jest „ruską onucą” lub działa na zlecenie partii Jarosława Kaczyńskiego, ciężko mu przykleić, mimo że takie próby są podejmowane. Nie ten model. Sam do żadnej partii nie należy i dba, by jego akcja pozostała apolityczna. 
 
Czasem posłowie partii rządzącej mają jakieś kąśliwe uwagi, mijając ludzi z „Tak dla CPK”, jednak przed Sejmem jest w miarę spokojnie. – Pod projektem ustawodawczym zobowiązującym władze do dokończenia budowy CPK podpisali się posłowie z Konfederacji, Nowej Nadziei, Nowej Lewicy, PiS, Suwerennej Polski – przyznaje Adam Czarnecki. 
 
Inicjatywa „Tak Dla CPK” ma wsparcie Stowarzyszenia Tak Dla CPK. „Stowarzyszenie Tak Dla CPK (#TAKdlaCPK) powstało jako społeczna i ekspercka odpowiedź na zagrożenie zatrzymania realizacji programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny. Celem naszej działalności jest doprowadzenie do powstania CPK, obejmującego zarówno komponent lotniskowy, jak i kolejowy. Zamierzamy również pilnować harmonogramu, aby projekt powstał w najszybszym możliwym terminie” – czytamy na stronie stowarzyszenia.

Czytaj także: Polska minister mówi wprost: „polski rynek potrzebuje migrantów

Podpisy pod referendum

4 czerwca br. stowarzyszenie zgłosiło do marszałka Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TakDlaCPK”, w którym chce ustawowo zobowiązać władze do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Każdy, kto chce złożyć podpis pod inicjatywą ustawodawczą, może wejść na stronę internetową stowarzyszenia, gdzie znajdzie instrukcję, jak to zrobić. 
 
Według inicjatorów pomysł popularyzowania budowy CPK przed Sejmem cieszy się zainteresowaniem głównie wśród ludzi młodych. – Sam jestem młodym człowiekiem, obracam się głównie w środowisku dwudziesto- i trzydziestolatków, maksymalnie do czterdziestu lat. Na platformie X moja akcja też ma poparcie głównie w tym przedziale wiekowym. Większość ludzi, z którymi mam kontakt, popiera budowę CPK. Ludzie się tym interesują, zdobywają wiedzę. Chcemy, żeby to było zrobione poważnie, miało silne fundamenty. Pod Sejmem podchodzą do nas różni ludzie, nauczyciele z wycieczek szkolnych z różnych stron Polski odnoszą się do nas z sympatią, machają nam nawet kierowcy autobusów. Podchodzą do nas nieraz pracownicy Kancelarii Sejmu i wyrażają aprobatę dla naszych działań – mówi Adam Czarnecki.
 
Podczas wiecu zorganizowanego przez Donalda Tuska 4 czerwca br. Adam Czarnecki został zaatakowany przez zwolenników PO i premiera. – Poszliśmy tam z kartonami „TakDlaCPK” i na początku zostaliśmy ciepło przyjęci, zwolennicy premiera się cieszyli, że przyszli młodzi ludzie, ponieważ w większości były tam osoby po 50. i 60., przynajmniej tak to wyglądało z mojej perspektywy. Kiedy już stanęliśmy i wyjęliśmy nasze tablice, ludzie obok nas się zdziwili, potem zaczęli być nieprzyjemni, w końcu podarli nasze transparenty z napisami „TakDlaCPK”. Szkoda, bo na tych kartonach nie było nic obraźliwego, nikogo nie atakowaliśmy, nie prowokowaliśmy – tłumaczy aktywista. 
 


 

POLECANE
Trump walczy. Biden liczy na litość tylko u nas
Trump walczy. Biden liczy na litość

Stany Zjednoczone przeżywają okres nieporównywalny z niczym w historii tego państwa. Nikt tego nie mógł przewidzieć w najbardziej szaleńczych snach.

Atak aktywistów na polskich żołnierzy. Przesłuchano jedynie żołnierzy i dowódcę? z ostatniej chwili
Atak aktywistów na polskich żołnierzy. Przesłuchano jedynie żołnierzy i dowódcę?

Nie milkną echa szokującego ataku agresywnej młodzieży na polskich żołnierzy. "MON poinformował co prawda o 17 przesłuchanych osobach, ale nie dodał, że chodzi o poszkodowanych" – donosi niezalezna.pl.

Były wiceminister usłyszał zarzuty. Rozważane są dwa scenariusze z ostatniej chwili
Były wiceminister usłyszał zarzuty. Rozważane są dwa scenariusze

Prokuratura postawiła zarzuty posłowi Marcinowi R. Rzecznik Prokuratury Krajowej mówi o dwóch możliwych scenariuszach.

Marcin Romanowski zatrzymany przez ABW. Zbigniew Ziobro zabrał głos z ostatniej chwili
Marcin Romanowski zatrzymany przez ABW. Zbigniew Ziobro zabrał głos

Zbigniew Ziobro zabrał głos po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy ABW byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.

Media w USA piszą o „trzęsieniu ziemi”. Jest decyzja sądu ws. Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Media w USA piszą o „trzęsieniu ziemi”. Jest decyzja sądu ws. Donalda Trumpa

Sędzia Aileen Cannon oddaliła zarzuty wobec byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie przetrzymywania przez niego dokumentów niejawnych po zakończeniu prezydentury. Sędzia orzekła, że specjalny prokurator Jack Smith, który wniósł zarzuty przeciwko Trumpowi, został powołany niezgodnie z prawem.

Drugi immunitet posła Romanowskiego. Prokuratura zabrała głos z ostatniej chwili
Drugi immunitet posła Romanowskiego. Prokuratura zabrała głos

Prokuratura Krajowa odniosła się do oświadczenia pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego, który przekazał, że polityk podczas zatrzymania przez funkcjonariuszy ABW posiadał drugi immunitet.

Dramat w rodzinie Danuty Holeckiej. Dziennikarka pożegnała syna z ostatniej chwili
Dramat w rodzinie Danuty Holeckiej. Dziennikarka pożegnała syna

Wielka tragedia w rodzinie Danuty Holeckiej. W poniedziałek dziennikarka pożegnała swojego syna. Julian Dunin-Holecki miał zaledwie 31 lat.

Francja: Skrajnie lewicowa LFI zawiesza rozmowy ws. kandydata na premiera z ostatniej chwili
Francja: Skrajnie lewicowa LFI zawiesza rozmowy ws. kandydata na premiera

LFI zawiesza rozmowy w lewicowym sojuszu NFP na temat kandydata na premiera, obwiniając za impas Partię Socjalistyczną.

Eksplozja w Czeczenii. Są zabici z ostatniej chwili
Eksplozja w Czeczenii. Są zabici

Pięć osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w poniedziałek w wybuchu gazu w Czeczenii na południu Rosji - poinformowały kanały na Telegramie, powołując się na źródła w służbach ratunkowych.

Jest oświadczenie pełnomocnika Marcina Romanowskiego: „To jest skandal o charakterze międzynarodowym” z ostatniej chwili
Jest oświadczenie pełnomocnika Marcina Romanowskiego: „To jest skandal o charakterze międzynarodowym”

„Nikt nie sprawdził, że poseł Marcin Romanowski od 23 stycznia 2024 r. ma drugi immunitet wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy” – poinformował mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego.

REKLAMA

To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?

Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam To on stoi codziennie pod Sejmem dla CPK: Kim jest Adam Czarnecki manifestujący poparcie dla wielkich inwestycji?
atak na Adama Czarneckiego / Twitter @czardam / Twitter

Na rzecz budowy tej inwestycji lobbują też, choć może to niewłaściwe słowo, Polacy oddolnie organizujący akcje mające na celu przypominanie, że projekt jest ważny i nie wolno dopuścić, by po cichu spadł z agendy medialnej i ostatecznie został zaniechany. A takie zakusy już były.

Czytaj także: Przypadków podrzucenia imigrantów przez Niemców na granicy polsko-niemieckiej było więcej

Szansa dla Polski

Co dzień przed Sejmem obok pomnika Armii Krajowej stoi grupa ludzi z transparentami „Stoimy Dla CPK”, „Tak dla CPK”, „Tak Dla Rozwoju” „Tak Dla Atomu”. Inicjatorem akcji jest Adam Czarnecki. Na jego profilu na platformie X można przeczytać, że wraz z innymi sympatykami CPK stoją tam codziennie od 8:00 do 9:00.
 
Aktywista społeczny i pomysłodawca akcji Adam Czarnecki w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” tłumaczy swoje zaangażowanie w ten sposób: – Dotychczas debata wokół CPK odbywała się głównie na platformie X. Stwierdziłem, że ten temat jest jednak na tyle ważny dla obywateli, że wychodzą na ulice i mówią politykom, jak im na tym zależy. Dlatego co dzień stoimy pod Sejmem. Moim zdaniem politycy najbardziej boją się protestów społecznych, dlatego kiedy zaczęły docierać pierwsze niepokojące informacje o ewentualnych próbach zaniechania budowy CPK, postanowiłem wyjść na ulicę. Szczerze nie liczyłem na tak duże zainteresowanie.
 
Jako analityk lubi analizy, raporty, tabelki. Wyszło mu „czarno na białym, że CPK jest świetne dla Polski” i zaangażował się w jego popularyzowanie. – Jako kraj możemy wejść do pierwszej ligi najbogatszych państw, po Chinach rozwijamy się najszybciej. CPK to kolejny krok milowy w bogaceniu się Polski. Dlaczego mamy wciąż patrzeć z zazdrością na Niemcy czy Francję? Sami możemy tacy być. Ucinanie tak wielkiej szansy na rozwój jak CPK tylko dlatego, że jeden polityk nie lubi drugiego, jest niezrozumiałe i mnie bulwersuje – tłumaczy aktywista.
  
Czarnecki nie wygląda jak typowa karykatura zwolennika PiS wykreowana przez liberalno-lewicowe media. Ma 31 lat, jest dobrze wykształconym analitykiem z Warszawy, ma długie włosy, otwartość na rozmówców, lekkość w rozmowie i dowcip. Zarzuty, że jest „ruską onucą” lub działa na zlecenie partii Jarosława Kaczyńskiego, ciężko mu przykleić, mimo że takie próby są podejmowane. Nie ten model. Sam do żadnej partii nie należy i dba, by jego akcja pozostała apolityczna. 
 
Czasem posłowie partii rządzącej mają jakieś kąśliwe uwagi, mijając ludzi z „Tak dla CPK”, jednak przed Sejmem jest w miarę spokojnie. – Pod projektem ustawodawczym zobowiązującym władze do dokończenia budowy CPK podpisali się posłowie z Konfederacji, Nowej Nadziei, Nowej Lewicy, PiS, Suwerennej Polski – przyznaje Adam Czarnecki. 
 
Inicjatywa „Tak Dla CPK” ma wsparcie Stowarzyszenia Tak Dla CPK. „Stowarzyszenie Tak Dla CPK (#TAKdlaCPK) powstało jako społeczna i ekspercka odpowiedź na zagrożenie zatrzymania realizacji programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny. Celem naszej działalności jest doprowadzenie do powstania CPK, obejmującego zarówno komponent lotniskowy, jak i kolejowy. Zamierzamy również pilnować harmonogramu, aby projekt powstał w najszybszym możliwym terminie” – czytamy na stronie stowarzyszenia.

Czytaj także: Polska minister mówi wprost: „polski rynek potrzebuje migrantów

Podpisy pod referendum

4 czerwca br. stowarzyszenie zgłosiło do marszałka Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TakDlaCPK”, w którym chce ustawowo zobowiązać władze do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Każdy, kto chce złożyć podpis pod inicjatywą ustawodawczą, może wejść na stronę internetową stowarzyszenia, gdzie znajdzie instrukcję, jak to zrobić. 
 
Według inicjatorów pomysł popularyzowania budowy CPK przed Sejmem cieszy się zainteresowaniem głównie wśród ludzi młodych. – Sam jestem młodym człowiekiem, obracam się głównie w środowisku dwudziesto- i trzydziestolatków, maksymalnie do czterdziestu lat. Na platformie X moja akcja też ma poparcie głównie w tym przedziale wiekowym. Większość ludzi, z którymi mam kontakt, popiera budowę CPK. Ludzie się tym interesują, zdobywają wiedzę. Chcemy, żeby to było zrobione poważnie, miało silne fundamenty. Pod Sejmem podchodzą do nas różni ludzie, nauczyciele z wycieczek szkolnych z różnych stron Polski odnoszą się do nas z sympatią, machają nam nawet kierowcy autobusów. Podchodzą do nas nieraz pracownicy Kancelarii Sejmu i wyrażają aprobatę dla naszych działań – mówi Adam Czarnecki.
 
Podczas wiecu zorganizowanego przez Donalda Tuska 4 czerwca br. Adam Czarnecki został zaatakowany przez zwolenników PO i premiera. – Poszliśmy tam z kartonami „TakDlaCPK” i na początku zostaliśmy ciepło przyjęci, zwolennicy premiera się cieszyli, że przyszli młodzi ludzie, ponieważ w większości były tam osoby po 50. i 60., przynajmniej tak to wyglądało z mojej perspektywy. Kiedy już stanęliśmy i wyjęliśmy nasze tablice, ludzie obok nas się zdziwili, potem zaczęli być nieprzyjemni, w końcu podarli nasze transparenty z napisami „TakDlaCPK”. Szkoda, bo na tych kartonach nie było nic obraźliwego, nikogo nie atakowaliśmy, nie prowokowaliśmy – tłumaczy aktywista. 
  

Polecane
Emerytury
Stażowe