Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku, to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił były, wieloletni przewodniczący słupskiej „S” Stanisław Szukała.
 Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”
/ fot. Magdalena Szymańska

W piątek 21 czerwca w miejscowości Jamno (gmina Parchowo) odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”. W czasie spotkania były, wieloletni przewodniczący Regionu Stanisław Szukała otrzymał najwyższe odznaczenie związkowe – Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

Na uroczyste zebranie przybyli związkowcy nie tylko z Regionu Słupskiego, ale także zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Regionu Mazowsze Dariusz Paczuski czy wiceszef gdańskiej „S” Roman Kuzimski. 

Zasłużony dla Solidarności 

Po wprowadzeniu sztandaru Regionu i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał przewodniczący Dariusz Piankowski, który powitał przybyłych gości, a w szczególności związanego od pięciu dekad ze Słupskiem i przeszło czterech z Solidarnością, byłego przewodniczącego struktur Stanisława Szukałę. 

– Sens życia polega na tym, by dawać i pomagać – jakże te słowa są wartościowe, jakże pasują do liderów związkowych i jakże odzwierciedlają kilkudziesięcioletnią pracę przewodniczącego Szukały. Musimy dbać o historie i o te osoby, które sprawiły, że Solidarność powstawała, przetrwała i żebyśmy my mogli żyć dzisiaj w wolnej Polsce – podkreślał szef słupskiej „S” Dariusz Piankowski, zachwalając ogromną pracę, jaką wykonał dla Związku przewodniczący Szukała. W podziękowaniu za jego zasługi wręczył mu również pamiątkową koszulkę i obraz z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz budynku, gdzie mieści się siedziba Regionu Słupskiego. 

Następnie głos zabrał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej. 

– Kolego Staszku, mieliśmy okazję razem współpracować przynajmniej jedną kadencję. Dziś jest mi niezmiernie miło w imieniu nas wszystkich wręczyć Tobie to przepiękne odznaczenie, które honoruje największych działaczy Związku, tych, którzy niewątpliwie sobie na to zasłużyli – mówił Grzegorz Adamowicz, wręczając w imieniu Związku odznaczenie Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Tytuł ten został nadany związkowcowi uchwałą XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów, który obradował w ubiegłym roku w Spale. 

Słowa podziękowania skierował również do wyróżnionego związkowca szef mazowieckiej Solidarności. 

– Przypadła mi rola wyjątkowa, trochę historyczna, bo niektórzy twierdzą, że nic w przyrodzie nie ginie, ale w Związku też nic nie ginie. I te wspaniałe wyróżnienia i nagrody, które nam się należą, wcześniej czy później do nas docierają. Na Twoje ręce mam zaszczyt przekazać piękną statuę dla wspaniałego przewodniczącego za jego zasługi, za postawę wobec swoich kolegów, pracowników i członków Związku. Serdecznie dziękujemy – powiedział szef mazowieckich struktur Dariusz Paczuski.

„Solidarność zmieniła moje życie”

Po odebraniu licznych nagród i wysłuchaniu ciepłych słów ze strony swoich kolegów głos zabrał gość honorowy zebrania Stanisław Szukała, który podziękował Krajowemu Zjazdowi Delegatów i wszystkich strukturom Związku, a szczególnie Regionowi Słupskiemu, za przyznanie tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił ze wzruszeniem i przypomniał, że jest to drugie odznaczenie dla związkowca z Regionu Słupskiego. 

– To wielkie wyróżnienie dla mnie, człowieka Solidarności. I to nie jest górnolotne sformułowanie. Człowiekiem Solidarności się było, jest i będzie zawsze – dodał. 

Przewodniczący Szukała podkreślił, że Solidarność zmieniła jego życie, a wartości wypisane na związkowym sztandarze – Bóg, Honor i Ojczyzna – i w preambule Statutu trzeba zrozumieć i nosić w sercu, by się nie zagubić, bo „Solidarność jest ciężkim kawałkiem pracy”. 

– „Jedni drugich brzemiona noście”. Wtedy ta cała Solidarność wychodzi z człowieka, kiedy czynimy coś dla innych, kiedy możemy wspólnie razem komuś pomóc, bo taka jest idea „S” – podkreślił związkowiec. 

– Dziękuję wam wszystkim, przyjaciele, kochani, i dziękuję Solidarności. Niech Pan Bóg błogosławi ludziom Solidarności, Polsce i Polakom. Szczęść Boże, Bóg zapłać za wszystko – zakończył Stanisław Szukała.

Biogram 

Stanisław Szukała działał w Solidarności od lat 80. Był członkiem Związku w słupskich Zakładach Urządzeń Okrętowych „Sezamor”. W czasie stanu wojennego komunistyczne władze powołały go na tzw. ćwiczenia wojskowe, które w rzeczywistości były formą represji politycznej mającej odizolować opozycyjnego działacza. Funkcję przewodniczącego ZR Słupskiego NSZZ „S” sprawował od września 2000 roku. Za wieloletnią pracę na rzecz Związku otrzymał odznaczenie zasłużony dla Regionu Słupskiego NSZZ „S”. W 2012 roku związkowiec został odznaczony postanowieniem prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. 

Posiedzenie Regionu

W trakcie zebrania Regionu Słupskiego związkowcy zajmowali się również sprawą zwolnionego z Wodociągów Ustka przewodniczącego „S” Sylwestra Gujskiego. Zarząd Regionu poruszył także kwestię planowanych zmian w zakresie prawa pracy i układów zbiorowych pracy.

Związkowcy postanowili także zorganizować piknik integracyjny dla członków Solidarności, który ma odbyć się 24 sierpnia tego roku.

ZOBACZ TAKŻE: „Bez Was nie byłoby wolnej Polski”. Obchody 48. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność alarmuje: te przepisy wyeliminują polski węgiel opałowy


 

POLECANE
Killian Mbappe zadebiutuje w Warszawie? Wiadomości
Killian Mbappe zadebiutuje w Warszawie?

Francuski gwiazdor został już oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Realu Madryt. Okazuje się, że debiut gwiazdora w nowym klubie może odbyć się w Warszawie.

Rosyjscy porywacze udający policjantów zatrzymani Wiadomości
Rosyjscy porywacze udający policjantów zatrzymani

Hiszpański wymiar sprawiedliwości zastosował w środę areszt wobec pięciu obywateli Rosji, którzy w przebraniu policji porwali dwóch swoich rodaków w podmadryckiej miejscowości Majadahonda.

Samuel Pereira: Na obcej, krótkiej smyczy tylko u nas
Samuel Pereira: Na obcej, krótkiej smyczy

Jeśli kogoś to, co się dzieje w Polsce zaskakuje, to znaczy, że nie słuchał uważnie Niemców, gdy zapowiadali co się będzie działo w naszym kraju. Krótko po wygraniu wyborów przez „uśmiechniętą” koalicję Klaus Bachmann, niemiecki dziennikarz mieszkający na stałe w Polsce doradzał potencjalnemu nowemu rządowi co ma teraz zrobić. Zrobił to publicznie, na łamach „Berliner Zeitung”, dzięki czemu mogliśmy się z tymi radami zapoznać.

Rząd Tuska szykuje potężne uderzenie w polskie inwestycje na Odrze gorące
Rząd Tuska szykuje potężne uderzenie w polskie inwestycje na Odrze

Według doniesień medialnych Ministerstwo Infrastruktury chce dokonać radykalnych zmian w specustawie odrzańskiej.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

W najbliższy weekend mieszkańców stolicy czekają utrudnienia. Miasto prowadzi modernizację ulic, tym razem ograniczenia komunikacyjne dotkną ścisłego centrum Warszawy.

Presja coraz większa. Ważny polityk wezwał Bidena do wycofania kandydatury polityka
Presja coraz większa. Ważny polityk wezwał Bidena do wycofania kandydatury

Demokratyczny kongresmen i kandydat na senatora Adam Schiff w środę wezwał prezydenta USA Joe Bidena do wycofania kandydatury w wyborach prezydenckich. Należący do partyjnej elity polityk, uważany dotąd za bliskiego sojusznika Bidena, wyraził wątpliwość, czy ma on szansę wygrać z Trumpem.

Niemiecka organizacja ostrzega: Niemcy realizują na granicy z Polską scenariusz austriacki tylko u nas
Niemiecka organizacja ostrzega: Niemcy realizują na granicy z Polską scenariusz austriacki

Organizacja „Pro Asyl” z siedzibą we Frankfurcie nad Menem już w październiku 2023 przestrzegała Polskę i Czechy przed tym, że Niemcy będą chciały zastosować w tym przypadku scenariusz, który ma miejsce już od 2015 roku w stosunku do Austrii.

Tomasz Szatkowski odpowiada na naszych łamach na atak Tuska: Polska mogła zyskać miejsce w kierownictwie NATO tylko u nas
Tomasz Szatkowski odpowiada na naszych łamach na atak Tuska: Polska mogła zyskać miejsce w kierownictwie NATO

Nie jestem w stanie ciągle tego zrozumieć, jak doszło do takiej sytuacji, w której premier polskiego rządu atakuje funkcjonariusza publicznego, który nawet jeszcze zgodnie z konstytucją ciągle pełni te funkcje - powiedział Tomasz Szatkowski w rozmowie z Tysol.pl.

Nowa posada dla Jacka Krawca Wiadomości
Nowa posada dla Jacka Krawca

Jacek Krawiec został przewodniczącym rady dyrektorów Upstream Norway z Grupy Orlen. Informacje przekazał portal Interia.

Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem gorące
Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje - mówi adwokat dr Michał Skwarzyński w rozmowie z Tysol.pl.

REKLAMA

Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku, to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił były, wieloletni przewodniczący słupskiej „S” Stanisław Szukała.
 Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”
/ fot. Magdalena Szymańska

W piątek 21 czerwca w miejscowości Jamno (gmina Parchowo) odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”. W czasie spotkania były, wieloletni przewodniczący Regionu Stanisław Szukała otrzymał najwyższe odznaczenie związkowe – Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

Na uroczyste zebranie przybyli związkowcy nie tylko z Regionu Słupskiego, ale także zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Regionu Mazowsze Dariusz Paczuski czy wiceszef gdańskiej „S” Roman Kuzimski. 

Zasłużony dla Solidarności 

Po wprowadzeniu sztandaru Regionu i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał przewodniczący Dariusz Piankowski, który powitał przybyłych gości, a w szczególności związanego od pięciu dekad ze Słupskiem i przeszło czterech z Solidarnością, byłego przewodniczącego struktur Stanisława Szukałę. 

– Sens życia polega na tym, by dawać i pomagać – jakże te słowa są wartościowe, jakże pasują do liderów związkowych i jakże odzwierciedlają kilkudziesięcioletnią pracę przewodniczącego Szukały. Musimy dbać o historie i o te osoby, które sprawiły, że Solidarność powstawała, przetrwała i żebyśmy my mogli żyć dzisiaj w wolnej Polsce – podkreślał szef słupskiej „S” Dariusz Piankowski, zachwalając ogromną pracę, jaką wykonał dla Związku przewodniczący Szukała. W podziękowaniu za jego zasługi wręczył mu również pamiątkową koszulkę i obraz z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz budynku, gdzie mieści się siedziba Regionu Słupskiego. 

Następnie głos zabrał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej. 

– Kolego Staszku, mieliśmy okazję razem współpracować przynajmniej jedną kadencję. Dziś jest mi niezmiernie miło w imieniu nas wszystkich wręczyć Tobie to przepiękne odznaczenie, które honoruje największych działaczy Związku, tych, którzy niewątpliwie sobie na to zasłużyli – mówił Grzegorz Adamowicz, wręczając w imieniu Związku odznaczenie Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Tytuł ten został nadany związkowcowi uchwałą XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów, który obradował w ubiegłym roku w Spale. 

Słowa podziękowania skierował również do wyróżnionego związkowca szef mazowieckiej Solidarności. 

– Przypadła mi rola wyjątkowa, trochę historyczna, bo niektórzy twierdzą, że nic w przyrodzie nie ginie, ale w Związku też nic nie ginie. I te wspaniałe wyróżnienia i nagrody, które nam się należą, wcześniej czy później do nas docierają. Na Twoje ręce mam zaszczyt przekazać piękną statuę dla wspaniałego przewodniczącego za jego zasługi, za postawę wobec swoich kolegów, pracowników i członków Związku. Serdecznie dziękujemy – powiedział szef mazowieckich struktur Dariusz Paczuski.

„Solidarność zmieniła moje życie”

Po odebraniu licznych nagród i wysłuchaniu ciepłych słów ze strony swoich kolegów głos zabrał gość honorowy zebrania Stanisław Szukała, który podziękował Krajowemu Zjazdowi Delegatów i wszystkich strukturom Związku, a szczególnie Regionowi Słupskiemu, za przyznanie tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił ze wzruszeniem i przypomniał, że jest to drugie odznaczenie dla związkowca z Regionu Słupskiego. 

– To wielkie wyróżnienie dla mnie, człowieka Solidarności. I to nie jest górnolotne sformułowanie. Człowiekiem Solidarności się było, jest i będzie zawsze – dodał. 

Przewodniczący Szukała podkreślił, że Solidarność zmieniła jego życie, a wartości wypisane na związkowym sztandarze – Bóg, Honor i Ojczyzna – i w preambule Statutu trzeba zrozumieć i nosić w sercu, by się nie zagubić, bo „Solidarność jest ciężkim kawałkiem pracy”. 

– „Jedni drugich brzemiona noście”. Wtedy ta cała Solidarność wychodzi z człowieka, kiedy czynimy coś dla innych, kiedy możemy wspólnie razem komuś pomóc, bo taka jest idea „S” – podkreślił związkowiec. 

– Dziękuję wam wszystkim, przyjaciele, kochani, i dziękuję Solidarności. Niech Pan Bóg błogosławi ludziom Solidarności, Polsce i Polakom. Szczęść Boże, Bóg zapłać za wszystko – zakończył Stanisław Szukała.

Biogram 

Stanisław Szukała działał w Solidarności od lat 80. Był członkiem Związku w słupskich Zakładach Urządzeń Okrętowych „Sezamor”. W czasie stanu wojennego komunistyczne władze powołały go na tzw. ćwiczenia wojskowe, które w rzeczywistości były formą represji politycznej mającej odizolować opozycyjnego działacza. Funkcję przewodniczącego ZR Słupskiego NSZZ „S” sprawował od września 2000 roku. Za wieloletnią pracę na rzecz Związku otrzymał odznaczenie zasłużony dla Regionu Słupskiego NSZZ „S”. W 2012 roku związkowiec został odznaczony postanowieniem prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. 

Posiedzenie Regionu

W trakcie zebrania Regionu Słupskiego związkowcy zajmowali się również sprawą zwolnionego z Wodociągów Ustka przewodniczącego „S” Sylwestra Gujskiego. Zarząd Regionu poruszył także kwestię planowanych zmian w zakresie prawa pracy i układów zbiorowych pracy.

Związkowcy postanowili także zorganizować piknik integracyjny dla członków Solidarności, który ma odbyć się 24 sierpnia tego roku.

ZOBACZ TAKŻE: „Bez Was nie byłoby wolnej Polski”. Obchody 48. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność alarmuje: te przepisy wyeliminują polski węgiel opałowy 

Polecane
Emerytury
Stażowe