Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przegrywa dwa procesy i musi przeprosić

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przegrał dwa procesy z powództwa cywilnego wytoczone przez dwie poszkodowane przez OMZRiK kobiety.
Rafał Gaweł OMZRiK  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przegrywa dwa procesy i musi przeprosić
Rafał Gaweł OMZRiK / Screen YouTube Media Narodowe

"Bezbronny lekarz o egzotycznych korzeniach"

Pierwsza z nich to Pani Katarzyna Skrzypkowska, na rzecz której 3 czerwca br. Sąd Okręgowy w Świdnicy zasądził 10.000 zł zadośćuczynienia oraz przeprosiny, które mają pozostać przypięte na profilu facebookowym OMZRiK przez 30 dni. 

Pani Katarzyna była ofiarą arabskiego lekarza, który kierował do niej słowa o „połykaniu spermy, obciąganiu i poparzeniu ryja kwasem”. Kiedy na to ostro zareagowała, została przez OMZRiK uznana za rasistkę. Nagonkę na Panią Skrzypkowską powieliły lokalne i ogólnopolskie media, np. „Gazeta Wyborcza”. 

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych składa do prokuratury zawiadomienie ws. wiadomości, którą poznańska działaczka ONR wysłała do lekarza arabskiego pochodzenia pracującego w Polsce. "Wracaj do domu j...ć kozy, tylko do tego się nadajecie, ścierwa" - pisała do niego

– informowała „Gazeta Wyborcza”.

Przedstawiciele ONR wielokrotnie oburzają się, gdy ktoś posądza ich o rasizm. Trudno jednak przejść obojętnie obok tak karygodnych incydentów, jak ten, w którym główną rolę odegrała jedna z działaczek tej organizacji. Współorganizatorka blokady Marszu Równości w Gnieźnie, głosząca ksenofobiczne i rasistowskie hasła, zaatakowała mężczyznę arabskiego pochodzenia, który jest lekarzem w polskim szpitalu i na co dzień pomaga ludziom

– wskazywał portal Radia Zet.

"Co zrobił OMZRiK?"

Pozwolę sobie zacytować słowa "bezbronnego lekarza o egzotycznych korzeniach", który jako pierwszy do mnie napisał: "Wyglądasz jak zwykła bladziura, która daje dupy, mi by było wstyd tak wyjść na ulice połykaczko spermy, dam ci pięć zeta to może mi obciągniesz (…) poparz sobie ryj kwasem". Do wiadomości załączone zostało przerobione w sposób wulgarny moje zdjęcie. A co zrobił OMZRiK? Opublikował jedynie moją odpowiedź, w której w emocjonalny sposób odparłam atak, którego dopuścił się rzekomy lekarz, a który – jak sprawdził mój prawnik – nie istnieje w centralnej ewidencji lekarzy w Polsce, a także Wielkiej Brytanii. Zrobiono ze mnie atakującą rasistkę, a ludzi, w tym również mnie, poddano obrzydliwej manipulacji

– tłumaczy Katarzyna Skrzypkowska w rozmowie z portalem wprawo.pl.

Przełomowy wyrok ws. OMZRiK

Wyrok, jaki zapadł na korzyść Skrzypkowskiej, nie jest jeszcze prawomocny. Prawomocny a zarazem przełomowy i precedensowy – otwierający drogę innym ofiarom do cywilnego pozywania OMZRiK - jest już natomiast wyrok w sprawie z powództwa Agaty Schrötter, który zapadł 14 marca br. Działacze z OMZRiK zamieścili w internecie jej zdjęcie w kontekście rzekomego łamania prawa, co uruchomiło nagonkę i hejt pod adresem kobiety. Sąd Apelacyjny w Warszawie w niezwykle ostrym wobec OMZRIK uzasadnieniu wyroku korzystnego dla Agaty Schrötter stwierdził m.in.:

zgodzić się należy z oceną Sądu Okręgowego, że komentarze, jakie ukazały się na profilu pozwanej pod zdjęciem powódki, są nienawistne, wulgarne, mające na celu poniżenie powódki jako osoby. Odpowiedzialność pozwanej sprowadza się do umożliwienia umieszczania takich komentarzy i ich utrzymywania. Słuszna jest także ocena Sądu Okręgowego dwóch wulgarnych (prywatnych) wiadomości skierowanych do powódki (k.46, k. 45), których inspiracją był wpis na profilu pozwanej [Fundacji – OMZRiK – przyp. red.] i umieszczona fotografia powódki wraz z wulgarnymi i nienawistnymi komentarzami.

Sąd odniósł się także do sprawy naruszenia przez OMZRiK dobra osobistego w postaci prawa do wizerunku.

Poza sporem jest fakt, że wykorzystane przez pozwaną zdjęcia powódki nie były jej zdjęciami profilowymi (ani nawet zdjęciami w tle). (…) W świetle powołanego regulaminu Facebooka działanie pozwanego w tym zakresie było bezprawne. Jeśli pozwana zamierzała przedstawić krytykę poglądu powódki, to użycie fotografii powódki nie było konieczne. Nie ma też podstaw do przyjęcia „dorozumianej zgody” powódki, w sytuacji, gdy nie jest to zdjęcie profilowe powódki (ani zdjęcie w tle). Tymczasem z treści komentarzy windujących pod zdjęciem powódki wynika ostra, ordynarna, wulgarna reakcja osób dokonujących wpisów o powódce, (k.27-43), zacytowanych w pozwie (k.5-k.6v.), znacznie wykraczająca poza ramy przyjęte i akceptowalne w społeczeństwie, jako dyskusja internautów/komentatorów. Z powyższych względów zarzuty apelacji, dotyczące naruszenia w tej części art. 24 § 1 k.c. i art. 23 k.c., a także art. 29 ustawy prawu autorskie, są bezzasadne

- stwierdził sąd.

Wulgarne i nienawistne komentarze nie stanowią debaty publicznej, czy krytyki poglądów wyrażanych przez powódkę. Nie ma też podstaw do uznania, że interes społeczny uzasadniał opublikowanie wypowiedzi wulgarnych, nienawistnych, naruszających dobra osobiste. (…) Pozwana Fundacja stwarzając możliwość zamieszczania anonimowych wpisów przez internautów sama określiła zasady komentowania. Tylko od decyzji pozwanej zależało dalsze utrzymywanie stanu naruszenia dóbr osobistych. Tylko pozwana dysponowała środkami technicznymi umożliwiającymi blokowanie, usuwanie niedopuszczalnych wpisów. Co więcej, pozwana twierdzi, że wpisy są usunięte, co potwierdza argumenty powódki odnośnie naruszenia jej dóbr osobistych, a także o zakresie odpowiedzialności pozwanej, jako administratora. (…) Wpisy te były również impulsem dwóch prywatnych wiadomości skierowanych do powódki, o wulgarnej treści

- dodano w uzasadnieniu wyroku.

Jak dotąd, OMZRiK nie wykonał wyroku sądu i nie przeprosił Pani Agaty. Niedługo ruszy stosowne postępowanie w tej sprawie. 

Korzystne dla prześladowanych przez OMZRiK kobiet wyroki uzyskał Mecenas Jarosław Litwin, ten sam, który doprowadził do ujawnienia sprawozdania z prac archeologicznych w Jedwabnem autorstwa prof. Andrzeja Koli, z których wynika, że sprawcami zbrodni na Żydach w Jedwabnem byli Niemcy, nie zaś – jak jest to powszechnie kolportowane w mediach głównego nurtu – Polacy.

 

OMZRiK

Przypomnijmy, że założyciel Ośrodka Monitorowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł jest poszukiwanym przez polską policję i ukrywającym się w Norwegii przestępcą skazanym prawomocnym wyrokiem za oszustwa. 

Sprawa ma tyle wątków i o tylu okolicznościach trzeba by było powiedzieć, by zobrazować życie oskarżonego i naświetlić, jak naruszał on porządek prawny i czerpał z tego przez wiele lat korzyści materialne. Lansował się w mediach jako osoba działająca z pobudek altruistycznych, w interesie społecznym, która działała zgodnie z prawem i nikt nie został przez nią pokrzywdzony. Jest to nieprawda. Naprawdę z wieloma oskarżonymi miałem do czynienia, ale pierwszy raz widzę osobę, która postępując w taki sposób jest w stanie, stając przed kamerą atakować prokuraturę, zarzucać bezprawne działania osobom, które mają status pokrzywdzonych, a siebie wybielać. To jest wręcz niepojęte 

mówił sędzia Sławomir Cilulko podczas uzasadniania wyroku skazującego Gawła.

CZYTAJ TAKŻE: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich potępia zburzenie mauzoleum Armii Czerwonej w Trzciance

CZYTAJ TAKŻE: Rafał Gaweł twórca OMZRiK, skazany za oszustwa, uciekł do Norwegii, gdzie własnie otrzymał azyl

Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Sondaż przedwyborczy Trump-Harris z ostatniej chwili
Sondaż przedwyborczy Trump-Harris

Wiceprezydent USA Kamala Harris kontra kandydat Republikanów Donald Trump. Kto ma większe szanse na wygranie wyścigu o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych?

Pomnik w Nowogardzie obalony. Dość obiektów sowieckiej propagandy w Polsce z ostatniej chwili
Pomnik w Nowogardzie obalony. "Dość obiektów sowieckiej propagandy w Polsce"

22 lipca 2024 roku w Nowogardzie, na placu Wolności 9, został zdemontowany jeden z ostatnich symboli propagandowych na Pomorzu Zachodnim.

Już wszystko jasne. Hubert Hurkacz podjął decyzję z ostatniej chwili
Już wszystko jasne. Hubert Hurkacz podjął decyzję

Hubert Hurkacz poinformował, że nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. – Była to bardzo, bardzo trudna decyzja – oświadczył na Instagramie polski tenisista, który doznał kontuzji kolana podczas niedawnego turnieju w Wimbledonie.

Ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć? polityka
"Ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć?"

Panie ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć? - zapytał Mariusz Błaszczak we wpisie w mediach społecznościowych.

Szefowa Secret Service przyznaje: To nasza największa porażka od dziesięcioleci z ostatniej chwili
Szefowa Secret Service przyznaje: To nasza największa porażka od dziesięcioleci

Szefowa Secret Service Dyrektor Kimberly Cheatle oświadczyła, że próba zamachu na Donalda Trumpa była "najważniejszą porażką operacyjną agencji" od dziesięcioleci.

Niemieckie media radzą: Olaf Scholz powinien pójść w ślady Joe Bidena gorące
Niemieckie media radzą: Olaf Scholz powinien pójść w ślady Joe Bidena

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaprowadził rząd do ślepego zaułka i nie panuje nad własną partią. Jeśli dyrygent nie pasuje do orkiestry, porażka jest nieunikniona. Kanclerz powinien pójść w ślady Joe Bidena - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.

Anita Gargas: „To próba nałożenia kagańca dziennikarzom, którzy mają odwagę” z ostatniej chwili
Anita Gargas: „To próba nałożenia kagańca dziennikarzom, którzy mają odwagę”

Dziennikarz śledczy „Magazynu Anity Gargas” został skazany. „To próba nałożenia kagańca dziennikarzom, którzy mają odwagę” – komentuje Gargas.

Trump oskarża Bidena o kłamstwo. Nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Trump oskarża Bidena o kłamstwo. Nie przebierał w słowach

"On nie ma pojęcia, gdzie jest. Jeśli nie może ubiegać się o urząd, nie może rządzić naszym krajem. Biden obudzi się i zapomni, że dzisiaj wycofał się z wyścigu!" – twierdzi były prezydent USA i kandydat Republikanów w wyścigu o fotel prezydencki Donald Trump.

Kulisy zbrodni: 67-latek zamordował swojego zięcia? Wiadomości
Kulisy zbrodni: 67-latek zamordował swojego zięcia?

Zarzut usiłowania zabójstwa 29-letniego Michała Z. usłyszał w poniedziałek jego teść 67-letni Mariusz I. Mężczyzna postrzelił zięcia w nocy z soboty na niedzielę podczas rodzinnego spotkania w Krasiczynie k. Przemyśla. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o aresztowanie podejrzanego.

Zdjęcie martwego Jacka Jaworka trafiło do sieci? Prokuratura zabrała głos z ostatniej chwili
Zdjęcie martwego Jacka Jaworka trafiło do sieci? Prokuratura zabrała głos

Serwis niezalezna.pl zapytał częstochowską prokuraturę o zdjęcie przedstawiające martwego mężczyznę podobnego do poszukiwanego za potrójne morderstwo Jacka Jaworka.

REKLAMA

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przegrywa dwa procesy i musi przeprosić

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przegrał dwa procesy z powództwa cywilnego wytoczone przez dwie poszkodowane przez OMZRiK kobiety.
Rafał Gaweł OMZRiK  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przegrywa dwa procesy i musi przeprosić
Rafał Gaweł OMZRiK / Screen YouTube Media Narodowe

"Bezbronny lekarz o egzotycznych korzeniach"

Pierwsza z nich to Pani Katarzyna Skrzypkowska, na rzecz której 3 czerwca br. Sąd Okręgowy w Świdnicy zasądził 10.000 zł zadośćuczynienia oraz przeprosiny, które mają pozostać przypięte na profilu facebookowym OMZRiK przez 30 dni. 

Pani Katarzyna była ofiarą arabskiego lekarza, który kierował do niej słowa o „połykaniu spermy, obciąganiu i poparzeniu ryja kwasem”. Kiedy na to ostro zareagowała, została przez OMZRiK uznana za rasistkę. Nagonkę na Panią Skrzypkowską powieliły lokalne i ogólnopolskie media, np. „Gazeta Wyborcza”. 

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych składa do prokuratury zawiadomienie ws. wiadomości, którą poznańska działaczka ONR wysłała do lekarza arabskiego pochodzenia pracującego w Polsce. "Wracaj do domu j...ć kozy, tylko do tego się nadajecie, ścierwa" - pisała do niego

– informowała „Gazeta Wyborcza”.

Przedstawiciele ONR wielokrotnie oburzają się, gdy ktoś posądza ich o rasizm. Trudno jednak przejść obojętnie obok tak karygodnych incydentów, jak ten, w którym główną rolę odegrała jedna z działaczek tej organizacji. Współorganizatorka blokady Marszu Równości w Gnieźnie, głosząca ksenofobiczne i rasistowskie hasła, zaatakowała mężczyznę arabskiego pochodzenia, który jest lekarzem w polskim szpitalu i na co dzień pomaga ludziom

– wskazywał portal Radia Zet.

"Co zrobił OMZRiK?"

Pozwolę sobie zacytować słowa "bezbronnego lekarza o egzotycznych korzeniach", który jako pierwszy do mnie napisał: "Wyglądasz jak zwykła bladziura, która daje dupy, mi by było wstyd tak wyjść na ulice połykaczko spermy, dam ci pięć zeta to może mi obciągniesz (…) poparz sobie ryj kwasem". Do wiadomości załączone zostało przerobione w sposób wulgarny moje zdjęcie. A co zrobił OMZRiK? Opublikował jedynie moją odpowiedź, w której w emocjonalny sposób odparłam atak, którego dopuścił się rzekomy lekarz, a który – jak sprawdził mój prawnik – nie istnieje w centralnej ewidencji lekarzy w Polsce, a także Wielkiej Brytanii. Zrobiono ze mnie atakującą rasistkę, a ludzi, w tym również mnie, poddano obrzydliwej manipulacji

– tłumaczy Katarzyna Skrzypkowska w rozmowie z portalem wprawo.pl.

Przełomowy wyrok ws. OMZRiK

Wyrok, jaki zapadł na korzyść Skrzypkowskiej, nie jest jeszcze prawomocny. Prawomocny a zarazem przełomowy i precedensowy – otwierający drogę innym ofiarom do cywilnego pozywania OMZRiK - jest już natomiast wyrok w sprawie z powództwa Agaty Schrötter, który zapadł 14 marca br. Działacze z OMZRiK zamieścili w internecie jej zdjęcie w kontekście rzekomego łamania prawa, co uruchomiło nagonkę i hejt pod adresem kobiety. Sąd Apelacyjny w Warszawie w niezwykle ostrym wobec OMZRIK uzasadnieniu wyroku korzystnego dla Agaty Schrötter stwierdził m.in.:

zgodzić się należy z oceną Sądu Okręgowego, że komentarze, jakie ukazały się na profilu pozwanej pod zdjęciem powódki, są nienawistne, wulgarne, mające na celu poniżenie powódki jako osoby. Odpowiedzialność pozwanej sprowadza się do umożliwienia umieszczania takich komentarzy i ich utrzymywania. Słuszna jest także ocena Sądu Okręgowego dwóch wulgarnych (prywatnych) wiadomości skierowanych do powódki (k.46, k. 45), których inspiracją był wpis na profilu pozwanej [Fundacji – OMZRiK – przyp. red.] i umieszczona fotografia powódki wraz z wulgarnymi i nienawistnymi komentarzami.

Sąd odniósł się także do sprawy naruszenia przez OMZRiK dobra osobistego w postaci prawa do wizerunku.

Poza sporem jest fakt, że wykorzystane przez pozwaną zdjęcia powódki nie były jej zdjęciami profilowymi (ani nawet zdjęciami w tle). (…) W świetle powołanego regulaminu Facebooka działanie pozwanego w tym zakresie było bezprawne. Jeśli pozwana zamierzała przedstawić krytykę poglądu powódki, to użycie fotografii powódki nie było konieczne. Nie ma też podstaw do przyjęcia „dorozumianej zgody” powódki, w sytuacji, gdy nie jest to zdjęcie profilowe powódki (ani zdjęcie w tle). Tymczasem z treści komentarzy windujących pod zdjęciem powódki wynika ostra, ordynarna, wulgarna reakcja osób dokonujących wpisów o powódce, (k.27-43), zacytowanych w pozwie (k.5-k.6v.), znacznie wykraczająca poza ramy przyjęte i akceptowalne w społeczeństwie, jako dyskusja internautów/komentatorów. Z powyższych względów zarzuty apelacji, dotyczące naruszenia w tej części art. 24 § 1 k.c. i art. 23 k.c., a także art. 29 ustawy prawu autorskie, są bezzasadne

- stwierdził sąd.

Wulgarne i nienawistne komentarze nie stanowią debaty publicznej, czy krytyki poglądów wyrażanych przez powódkę. Nie ma też podstaw do uznania, że interes społeczny uzasadniał opublikowanie wypowiedzi wulgarnych, nienawistnych, naruszających dobra osobiste. (…) Pozwana Fundacja stwarzając możliwość zamieszczania anonimowych wpisów przez internautów sama określiła zasady komentowania. Tylko od decyzji pozwanej zależało dalsze utrzymywanie stanu naruszenia dóbr osobistych. Tylko pozwana dysponowała środkami technicznymi umożliwiającymi blokowanie, usuwanie niedopuszczalnych wpisów. Co więcej, pozwana twierdzi, że wpisy są usunięte, co potwierdza argumenty powódki odnośnie naruszenia jej dóbr osobistych, a także o zakresie odpowiedzialności pozwanej, jako administratora. (…) Wpisy te były również impulsem dwóch prywatnych wiadomości skierowanych do powódki, o wulgarnej treści

- dodano w uzasadnieniu wyroku.

Jak dotąd, OMZRiK nie wykonał wyroku sądu i nie przeprosił Pani Agaty. Niedługo ruszy stosowne postępowanie w tej sprawie. 

Korzystne dla prześladowanych przez OMZRiK kobiet wyroki uzyskał Mecenas Jarosław Litwin, ten sam, który doprowadził do ujawnienia sprawozdania z prac archeologicznych w Jedwabnem autorstwa prof. Andrzeja Koli, z których wynika, że sprawcami zbrodni na Żydach w Jedwabnem byli Niemcy, nie zaś – jak jest to powszechnie kolportowane w mediach głównego nurtu – Polacy.

 

OMZRiK

Przypomnijmy, że założyciel Ośrodka Monitorowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł jest poszukiwanym przez polską policję i ukrywającym się w Norwegii przestępcą skazanym prawomocnym wyrokiem za oszustwa. 

Sprawa ma tyle wątków i o tylu okolicznościach trzeba by było powiedzieć, by zobrazować życie oskarżonego i naświetlić, jak naruszał on porządek prawny i czerpał z tego przez wiele lat korzyści materialne. Lansował się w mediach jako osoba działająca z pobudek altruistycznych, w interesie społecznym, która działała zgodnie z prawem i nikt nie został przez nią pokrzywdzony. Jest to nieprawda. Naprawdę z wieloma oskarżonymi miałem do czynienia, ale pierwszy raz widzę osobę, która postępując w taki sposób jest w stanie, stając przed kamerą atakować prokuraturę, zarzucać bezprawne działania osobom, które mają status pokrzywdzonych, a siebie wybielać. To jest wręcz niepojęte 

mówił sędzia Sławomir Cilulko podczas uzasadniania wyroku skazującego Gawła.

CZYTAJ TAKŻE: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich potępia zburzenie mauzoleum Armii Czerwonej w Trzciance

CZYTAJ TAKŻE: Rafał Gaweł twórca OMZRiK, skazany za oszustwa, uciekł do Norwegii, gdzie własnie otrzymał azyl

Agnieszka Żurek 

Polecane
Emerytury
Stażowe