W Polskim Radio 24: Czy układy zbiorowe pracy to przeżytek?

Czy układy zbiorowe pracy to przeżytek? Na to pytanie odpowiadali w audycji "Kapitał i Praca" w Polskim Radiu24 przedstawiciele związków zawodowych i pracodawów. NSZZ "Solidarność" reprezentował Dominik Kolorz. Podkreśłał znaczenie układów zbiorowych dla obu stron stosunków pracy. Wskazywał również na Konstytucję, w której wprost jest mowa o społecznej gospodarce rynkowej.
Marcin Zegliński W Polskim Radio 24: Czy układy zbiorowe pracy to przeżytek?
Marcin Zegliński / Tygodnik Solidarność
W opinii przestawiciela Solidarności, gospodarka nie wpoinna opierać się tylko na zasadzie wolnego rynku, ale nieodzowny jest też jej element społeczny, a ten wiąże się z partycypacją pracowniczą, w tym z układami zbiorowymi pracy.

Gość audycji przypomniał, że Komisja Krajowa związku zorganizowała 17 października międzynarodową konferencję na temat branżowych, sektorowych i ponadnarodowych układów zbiorowych pracy.

Była to kontynuacja sierpniowej debaty konstytucyjnej, gdzie punktem wyjścia do dyskusji był art. 20 ustawy zasadniczej. Podczas spotkania eksperci zwrócili uwagę, że w Konstytucji znajdują się aspekty, w których zapis jest martwy, a układy zbiorowe mogą go ożywić.

Zdaniem Dominika Kolorza, zapisy w Konstytucji, które mówią o społecznej gospodarce rynkowej i dialogu społecznym nie najlepiej funkcjonują w naszym kraju. - Zbiorowymi i zakładowymi układami pracy objętych jest ponad 1,5 mln populacji pracującej na 16 mln zatrudnionych.

"Z 10 mln osób, które funkcjonują poza sektorem firm rodzinnych, stanowi to niecałe 20 proc." – powiedział przedstawiciel Solidarnożci i dodał, że niemal w ogóle nie funkcjonują w Polscsce układy ponadzakładowe i ponadnarodowe.

"Przyczyną takiej sytuacji jest kryzys zaufania stron do siebie" - wyjaśnił

Zaznaczył również, że do zawiązania układu zbiorowego w firmach niezbędni są pracodawcy, którzy niestety często twierdzą, że jest to przeżytek, ponieważ gwarantuje on profity jedynie pracownikom i to niezależnie od ich efektywności.

Całą audycję można wysłuchać tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1892871,Prawo-pracy-Czy-uklady-zbiorowe-pracy-to-przezytek

Anna Grabowska

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe