REKLAMA

Dochodem z pracy trzeba dzielić się z emerytami

W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyła się konferencja poświęcona zmianom w polskim systemie emerytalnym pt. „Czy możemy mieć wyższe emerytury”. Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” podkreślali, że należy jednoznacznie powiedzieć, że system emerytalny musi funkcjonować tak, by obecnie pracujące pokolenia dzieliły się tym co wypracują z tymi, którzy przebywają już na emeryturze.
 Dochodem z pracy trzeba dzielić się z emerytami
/ www.pexels.com

Jak mówili związkowcy, system zabezpieczenia społecznego nie jest to jedynie zbiór wyizolowanych kont, na których każdy odkłada sobie pieniądze na przyszłość, jak w banku. Na tym polega istota emerytur i nic lepszego nie wymyślono.

 

Prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej omawiała sytuację społeczeństwa chilijskiego, którego ogromna część nie była w stanie wypracować sobie nawet emerytur minimalnych, a to właśnie na Chile wzorowano naszą reformę emerytalną.

 

W debacie prowadzonej przez Annę Grabowską, przedstawiciele związków zawodowych mówili o koniecznym powiązaniu zmian w emeryturach z rynkiem pracy. Chodzi bowiem nie tylko o to, by była jakakolwiek praca, ale by była ona oskłdakowana, bo tylko w ten sposób można zapewnić dopływ środków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Przedstawiciele pracodawców zaznaczali natomiast, że konieczna jest praca jak najdłuższa, a zatem obecna propozycja prezydencka obniżenia wieku emerytalnego jest, ich zdaniem, niespójna z propozycjami podwyższenia świadczeń emerytalno-rentowych.

 

Poruszono również kwestie prawa do pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, stażu składkowego, życia w zdrowiu oraz wiele innych interesujących tematów.

 

Całość konferencji można prześledzić tutaj: http://www.cpsdialog.pl/nasze-konferencje/527-22-09-2016-debata-opis

 

Anna Grabowska

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura