Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy

W czwartek 1 sierpnia w wielu dzielnicach będą utrudnienia spowodowane obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a także koncertem Taylor Swift na stadionie Narodowym. Największe utrudnienia będą w Śródmieściu – poinformował stołeczny ratusz.
pilne
pilne / grafika własna

W związku z wydarzeniami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa sztab, który we współpracy z Policją i wszystkimi zaangażowanymi służbami będzie czuwał nad sytuacją w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

CZYTAJ TAKŻE: Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Pierwsze uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się o godz. 10 na Mokotowie przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera. Bezpośrednio po ich zakończeniu (około godziny 11) rozpocznie się Marsz Mokotowa. Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa". Wydarzenie może wpłynąć na kursowanie autobusów linii: 118, 141, 172 i Z-4.

Następnie obchody przeniosą się do Śródmieścia i spowodują, że od początku dnia do około godziny 14.30 nie będzie można zaparkować na ulicy Chopina, pomiędzy Sieroszewskiego a Alejami Ujazdowskimi, także na wyznaczonych miejscach postojowych. Do godziny 17 obustronny zakaz parkowania będzie obowiązywał na ulicach Matejki i Pięknej, na odcinku od Wiejskiej do Alej Ujazdowskich. Dodatkowo od godziny 8 ulica Matejki będzie zamknięta, od wjazdu na teren Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do ambasady). A w godzinach 13-16 będzie obowiązywał zakaz ruchu również na ulicy Wiejskiej, od Pięknej do Frascati.

Obok oficjalnych obchodów w czwartek, 1 sierpnia, odbędą się również różnego rodzaje zgromadzenia publiczne i przemarsze. Jedno z liczniejszych rozpocznie się o godzinie 15 na rondzie Dmowskiego. Stamtąd po godzinie 17 uczestnicy planują przemarsz ulicami: Aleje Jerozolimskie, przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową na plac Krasińskich. W czasie wydarzenia innymi trasami będą kursowały autobusy linii: 106, 107, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 178, 180, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525, 980 i E-2. W przypadku zablokowania torowiska na rondzie Dmowskiego na objazdy zostaną skierowane tramwaje linii: 7, 9, 15, 22, 35, 74 i 78.

Koncert Tylor Swift

W tym samy czasie dziesiątki tysięcy osób będą zmierzały w kierunku stadionu Narodowego na koncert Taylor Swift. "Szacuje się, że w każdym z koncercie udział weźmie ok 66 tys. osób" - podał stołeczny ratusz, który zaleca fanom piosenkarki korzystanie z drugiej linii metra M2, a także pociągów podmiejskich zatrzymujących się tuż przy stadionie.

W godz. 17-21 wyłączony z ruchu indywidualnego będzie obszar Saskiej Kępy, za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, pojazdów ZTM, taksówek oraz jednośladów. Autobusy będą tu kursowały podstawowymi trasami.

Od godz. 17 do końca kursowania linii – w przypadku zamknięcia ulicy Sokolej od Zamoście do Wybrzeża Szczecińskiego – autobusy linii 102 i 202 pojadą ulicami Targową i Kijowską do pętli Dw. Wschodni (Kijowska), a 146 i 147 Wybrzeżem Szczecińskim i ulicą Zamoście.

Jeżeli zamknięte zostaną ulice Zamoyskiego, Zamoście i Sokola, trasy objazdowe zostaną wprowadzone dla linii: 102, 135, 146, 147 i 202 i E-1. Autobusy linii 102 i 202 będą jeździły ulicami Targową i Kijowską do przystanku końcowego na pętli Dw. Wschodni (Kijowska), 135 – Targową, 146, 147 i E-1 pojadą przez most Świętokrzyski.

W najbliższych dniach w Warszawie pojawi się więcej patroli policyjnych, które nadzorem obejmą rejony dworców i przystanków transportu publicznego, a także trasy dojazdowe na stadion. Stołeczna +drogówka" będą wskazywać trasy alternatywne oraz kierować na wyznaczone parkingi gości, którzy przyjechali własnymi pojazdami

- poinformowała stołeczna policja.

O godzinie 17 przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W czwartek od początku dnia zostanie wprowadzony zakaz parkowania na terenie całego parkingu przy Cmentarzu Wojskowym, w zatokach przy wejściu głównym na nekropolię od strony ulicy Powązkowskiej oraz całej ulicy Ostrowieckiej. Dodatkowo od godziny 13 nie będzie wjazdu w ulicę Ostrowiecką i na parking przy cmentarzu. Zmiany będą obowiązywały do godziny 19.

Później uroczystości przeniosą się na Wolę, gdzie o godzinie 18.30 rozpocznie się składanie kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przez cały dzień nie będzie można zostawić auta na jezdni serwisowej ulicy Wolskiej. W godzinach 16-22 będzie wyłączony z ruchu skrajny prawy pas ulicy Wolskiej, od Hubalczyków do Sowińskiego. Będą się tam zatrzymywały samochody i autokary dowożące uczestników uroczystości. Autobusy będą stawały również po przeciwnej stronie drogi, na prawym pasie jezdni w kierunku Powstańców Śląskich, u zbiegu z ulicą Sowińskiego. Dodatkowo w godzinach 16.30-20 nie będzie wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego – z obu stron nekropolii.

Wieczorem, o godzinie 20.30, mieszkańcy zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Od godziny 17 do końca dnia będą zamknięte ulice: Królewska, Ossolińskich i Moliera. Trasami objazdowymi będą kursowały autobusy linii: E-2, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503, 980 i N44.

W czwartek zabytkowe tramwaje linii W w godzinach 14-19 będą kursowały z placu Narutowicza ulicami: Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, aleją Niepodległości, Chałubińskiego, aleją Jana Pawła II, przez ronda Czterdziestolatka i ONZ, Prostą, przez rondo Daszyńskiego (obok Muzeum Powstania Warszawskiego), Kasprzaka, Skierniewicką i Wolską do Cmentarza Wolskiego.

Natomiast specjalne linie autobusowe: 912, 922, 944, 970 i 980 połączą główne punkty miasta z miejscami obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


 

POLECANE
Jasne stanowisko prezydenta ws. ETS. Dokument trafił do Donalda Tuska z ostatniej chwili
Jasne stanowisko prezydenta ws. ETS. Dokument trafił do Donalda Tuska

Prezydent Karol Nawrocki przedstawił swoje stanowisko w sprawie systemu ETS, wskazując na jego negatywne skutki dla gospodarki i portfeli Polaków. Dokument trafił do Donalda Tuska przed ważnym posiedzeniem Rady Europejskiej.

Kryzys na Kubie. Ambasada wydała komunikat dla turystów Wiadomości
Kryzys na Kubie. Ambasada wydała komunikat dla turystów

Zawieszenie połączeń lotniczych i narastający kryzys energetyczny na Kubie zmuszają do ostrożności. Polska ambasada w Hawanie apeluje do podróżnych o bieżące sprawdzanie informacji przed wyjazdem.

Burza po materiale TVN. Bohaterowie reportażu budzą wątpliwości z ostatniej chwili
Burza po materiale TVN. Bohaterowie reportażu budzą wątpliwości

Ponad 200 skarg wpłynęło do KRRiT po emisji materiału o rynku mieszkań w „Faktach” TVN. Widzowie kwestionują rzetelność przekazu i wskazują na możliwe wprowadzanie odbiorców w błąd.

Iran zaatakował Dohę i Dubaj. Alarmy dla mieszkańców z ostatniej chwili
Iran zaatakował Dohę i Dubaj. Alarmy dla mieszkańców

Seria eksplozji w Dosze i Dubaju była efektem przechwytywania rakiet i dronów przez systemy obrony powietrznej. Władze kilku państw regionu potwierdziły działania przeciwko atakom przypisywanym Iranowi.

Trump o przejęciu Kuby: „To będzie zaszczyt” pilne
Trump o przejęciu Kuby: „To będzie zaszczyt”

Donald Trump ponownie odniósł się do sytuacji Kuby, wskazując na jej poważny kryzys i sugerując możliwość przejęcia wyspy. Amerykański prezydent nie ukrywa, że widzi dla USA decydującą rolę w przyszłości tego państwa.

Nadchodzi SAFE II. Sobkowiak-Czarnecka: Kolejne kraje pukają i pytają z ostatniej chwili
Nadchodzi SAFE II. Sobkowiak-Czarnecka: "Kolejne kraje pukają i pytają"

W instytucjach unijnych pojawiły się pierwsze rozmowy o kontynuacji programu SAFE. Do Brukseli wracają państwa, które wcześniej nie widziały potrzeby inwestowania w zbrojenia, dziś pytając o dostępne środki – twierdzi Sobkowiak-Czarnecka.

Polski generał dostał ważne stanowisko w NATO gorące
Polski generał dostał ważne stanowisko w NATO

Gen. dyw. Karol Molenda został wybrany na stanowisko Cyber Champion w NATO. To strategiczna funkcja związana z rozwojem cyberbezpieczeństwa w Sojuszu i kolejny sygnał rosnącej roli Polski w strukturach wojskowych.

Paweł Jędrzejewski: Lista osiągnięć Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Paweł Jędrzejewski: Lista osiągnięć Donalda Trumpa

Decyzje administracji Donalda Trumpa – od polityki wobec Iran po zmiany w bezpieczeństwie granic i energetyce Stany Zjednoczone – stały się punktem wyjścia do dyskusji o bilansie jego rządów. W artykule przedstawiono 20 wydarzeń i decyzji, które zdaniem autora należą do najważniejszych osiągnięć tej administracji.

Ukrainiec znieważył prezydenta RP. Nie odpowie karnie, gdyż prokuratura… umorzyła śledztwo pilne
Ukrainiec znieważył prezydenta RP. Nie odpowie karnie, gdyż prokuratura… umorzyła śledztwo

Jak poinformował poseł Dariusz Matecki (PiS), Vitalij K., który w programie „Debata Gozdyry” nazwał Karola Nawrockiego „pachanem”, nie odpowie za znieważenie głowy państwa, ponieważ prokuratura w Łodzi umorzyła śledztwo.

Domański: Umowa dot. SAFE ma być zawarta bezpośrednio z KE tak szybko, jak to możliwe z ostatniej chwili
Domański: Umowa dot. SAFE ma być zawarta bezpośrednio z KE tak szybko, jak to możliwe

Umowa dot. SAFE zostanie zawarta bezpośrednio z Komisją Europejską i podpisana tak szybko, jak to możliwe – wynika ze słów ministra finansów i gospodarki Andrzeja Domańskiego. W jego ocenie nie ma prawdziwego planu przekazania setek miliardów złotych zysku NBP na modernizację polskiej armii.

REKLAMA

Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy

W czwartek 1 sierpnia w wielu dzielnicach będą utrudnienia spowodowane obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a także koncertem Taylor Swift na stadionie Narodowym. Największe utrudnienia będą w Śródmieściu – poinformował stołeczny ratusz.
pilne
pilne / grafika własna

W związku z wydarzeniami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa sztab, który we współpracy z Policją i wszystkimi zaangażowanymi służbami będzie czuwał nad sytuacją w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

CZYTAJ TAKŻE: Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Pierwsze uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się o godz. 10 na Mokotowie przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera. Bezpośrednio po ich zakończeniu (około godziny 11) rozpocznie się Marsz Mokotowa. Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa". Wydarzenie może wpłynąć na kursowanie autobusów linii: 118, 141, 172 i Z-4.

Następnie obchody przeniosą się do Śródmieścia i spowodują, że od początku dnia do około godziny 14.30 nie będzie można zaparkować na ulicy Chopina, pomiędzy Sieroszewskiego a Alejami Ujazdowskimi, także na wyznaczonych miejscach postojowych. Do godziny 17 obustronny zakaz parkowania będzie obowiązywał na ulicach Matejki i Pięknej, na odcinku od Wiejskiej do Alej Ujazdowskich. Dodatkowo od godziny 8 ulica Matejki będzie zamknięta, od wjazdu na teren Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do ambasady). A w godzinach 13-16 będzie obowiązywał zakaz ruchu również na ulicy Wiejskiej, od Pięknej do Frascati.

Obok oficjalnych obchodów w czwartek, 1 sierpnia, odbędą się również różnego rodzaje zgromadzenia publiczne i przemarsze. Jedno z liczniejszych rozpocznie się o godzinie 15 na rondzie Dmowskiego. Stamtąd po godzinie 17 uczestnicy planują przemarsz ulicami: Aleje Jerozolimskie, przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową na plac Krasińskich. W czasie wydarzenia innymi trasami będą kursowały autobusy linii: 106, 107, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 178, 180, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525, 980 i E-2. W przypadku zablokowania torowiska na rondzie Dmowskiego na objazdy zostaną skierowane tramwaje linii: 7, 9, 15, 22, 35, 74 i 78.

Koncert Tylor Swift

W tym samy czasie dziesiątki tysięcy osób będą zmierzały w kierunku stadionu Narodowego na koncert Taylor Swift. "Szacuje się, że w każdym z koncercie udział weźmie ok 66 tys. osób" - podał stołeczny ratusz, który zaleca fanom piosenkarki korzystanie z drugiej linii metra M2, a także pociągów podmiejskich zatrzymujących się tuż przy stadionie.

W godz. 17-21 wyłączony z ruchu indywidualnego będzie obszar Saskiej Kępy, za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, pojazdów ZTM, taksówek oraz jednośladów. Autobusy będą tu kursowały podstawowymi trasami.

Od godz. 17 do końca kursowania linii – w przypadku zamknięcia ulicy Sokolej od Zamoście do Wybrzeża Szczecińskiego – autobusy linii 102 i 202 pojadą ulicami Targową i Kijowską do pętli Dw. Wschodni (Kijowska), a 146 i 147 Wybrzeżem Szczecińskim i ulicą Zamoście.

Jeżeli zamknięte zostaną ulice Zamoyskiego, Zamoście i Sokola, trasy objazdowe zostaną wprowadzone dla linii: 102, 135, 146, 147 i 202 i E-1. Autobusy linii 102 i 202 będą jeździły ulicami Targową i Kijowską do przystanku końcowego na pętli Dw. Wschodni (Kijowska), 135 – Targową, 146, 147 i E-1 pojadą przez most Świętokrzyski.

W najbliższych dniach w Warszawie pojawi się więcej patroli policyjnych, które nadzorem obejmą rejony dworców i przystanków transportu publicznego, a także trasy dojazdowe na stadion. Stołeczna +drogówka" będą wskazywać trasy alternatywne oraz kierować na wyznaczone parkingi gości, którzy przyjechali własnymi pojazdami

- poinformowała stołeczna policja.

O godzinie 17 przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W czwartek od początku dnia zostanie wprowadzony zakaz parkowania na terenie całego parkingu przy Cmentarzu Wojskowym, w zatokach przy wejściu głównym na nekropolię od strony ulicy Powązkowskiej oraz całej ulicy Ostrowieckiej. Dodatkowo od godziny 13 nie będzie wjazdu w ulicę Ostrowiecką i na parking przy cmentarzu. Zmiany będą obowiązywały do godziny 19.

Później uroczystości przeniosą się na Wolę, gdzie o godzinie 18.30 rozpocznie się składanie kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przez cały dzień nie będzie można zostawić auta na jezdni serwisowej ulicy Wolskiej. W godzinach 16-22 będzie wyłączony z ruchu skrajny prawy pas ulicy Wolskiej, od Hubalczyków do Sowińskiego. Będą się tam zatrzymywały samochody i autokary dowożące uczestników uroczystości. Autobusy będą stawały również po przeciwnej stronie drogi, na prawym pasie jezdni w kierunku Powstańców Śląskich, u zbiegu z ulicą Sowińskiego. Dodatkowo w godzinach 16.30-20 nie będzie wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego – z obu stron nekropolii.

Wieczorem, o godzinie 20.30, mieszkańcy zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Od godziny 17 do końca dnia będą zamknięte ulice: Królewska, Ossolińskich i Moliera. Trasami objazdowymi będą kursowały autobusy linii: E-2, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503, 980 i N44.

W czwartek zabytkowe tramwaje linii W w godzinach 14-19 będą kursowały z placu Narutowicza ulicami: Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, aleją Niepodległości, Chałubińskiego, aleją Jana Pawła II, przez ronda Czterdziestolatka i ONZ, Prostą, przez rondo Daszyńskiego (obok Muzeum Powstania Warszawskiego), Kasprzaka, Skierniewicką i Wolską do Cmentarza Wolskiego.

Natomiast specjalne linie autobusowe: 912, 922, 944, 970 i 980 połączą główne punkty miasta z miejscami obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.



 

Polecane