Z archiwum Tomasza Gutrego: Dzięki nim czujemy klimat dni Powstania Warszawskiego

Wspomnienie Tomasza Gutrego
Tomek: Dziś przeniesiemy się do 2010 roku. Ale właściwie wspominać będziemy Powstanie Warszawskie. 1 sierpnia jak zwykle byłem na Starych Powązkach na obchodach rocznicy powstania.
Basia: Pamiętam, spotkaliśmy się wtedy przy bramie cmentarza. Było mnóstwo ludzi.
Tomek: To było krótko po katastrofie smoleńskiej, ludzie stawiali też znicze na grobach osób, które wtedy zginęły i są pochowane na Powązkach.
Basia: Ale zdjęcie, które dziś pokazujemy, przedstawia dzieci w strojach z czasów Powstania.
Tomek: Nieodłącznym elementem corocznych obchodów rocznicy Powstania na Łączce są grupy rekonstrukcyjne i harcerze. Dzięki nim czujemy klimat tamtych wojennych dni. Na zdjęciu tego nie widać, ale mam uwiecznioną także harcerską wartę przy grobach powstańców. Pamiętam, że w 2010 roku na cmentarzu było wielu polityków, m.in. Mariusz Kamiński.
Rozmawiała Barbara Michałowska.
Zobacz u nas
Czytaj także: Polscy olimpijczycy mają zakaz komentowania sprawy Przemysława Babiarza
44 lata temu uruchomiono podziemne Radio Solidarność
"Niech nie będzie nam obojętne, jaka jest Polska". Ulicami Nowego Sącza przeszedł zorganizowany przez "S" marsz
Zdrajca i czerwony kat Bierut, wciąż leży na Powązkach

W Nowym Sączu ruszył marsz "Razem dla Polski i Polaków"

"Dość tego!". Górnicy z ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze powołali sztaby protestacyjne


