Koniec trzeciego etapu prac na „Łączce”. Jeszcze w latach osiemdziesiątych niszczono miejsca pochówku

Znaczną ilość szczątków ludzkich, w większości mocno rozdrobnionych m.in. od prac koparką wykonywanych na jamach, gdzie wrzucano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia odnaleziono, znaleziono odnaleziono na kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Zakończono trzeci, przedostatni etap prac. Na to ile szczątków wydobyto i do kogo one należą będziemy musieli jeszcze poczekać.
Tomasz Gutry Koniec trzeciego etapu prac na „Łączce”. Jeszcze w latach osiemdziesiątych niszczono miejsca pochówku
Tomasz Gutry / Tygodnik Solidarność
Zespołem kierował prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej. To on dziś podsumował zakończony już trzeci etap prac.
Podkreślił, że odnaleziono znaczną ilość szczątków ludzkich, ale obecnie trudno sprecyzować dokładną ich liczbę. Wskazał, że badania są bardzo trudne ze względu na rozdrobnienie odnalezionych szczątków.

Wyniki prowadzonych prac i stan odnalezionych szczątków wskazują, że w latach 80. Dokonywano niszczenia miejsc pochówków ofiar komunistycznych represji, m.in. poprzez użycie koparek.

Profesor Szwagrzyk wyjaśnił na czym polegały prowadzone prace.

– Nie ma innej możliwości, jak całą tę ziemię przesiewać na sitach i właśnie to robimy. Wymaga to czasu. Nie ma możliwości wprowadzenia żadnego sprzętu mechanicznego, który zrobi coś za nas – mówił.


Wskazał, że reszta współczesnych grobów znajdujących się w kwaterze „Ł” musi być rozebrana.

– Ten proces trwa – podkreślił.


Ostatni, czwarty etap prac rozpoczęty zostanie na wiosnę 2017 roku. Wiceszef IPN wyjaśnił, że wówczas prace będą prowadzone przy cmentarnym murze.

– Dopiero wtedy, po pięciu latach od rozpoczęcia działań na „Łączce”, powiemy, że prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na kwaterze „Ł” zostały zakończone – zaznaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk.


IK

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe