Kataklizmy nadciągają nad Polskę. Jest komunikat IMGW

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu na południu kraju, a także w centralnej Polsce. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że może dojść do podtopień.
 Kataklizmy nadciągają nad Polskę. Jest komunikat IMGW
/ Tysol

Ulewne deszcze nad Polską

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformował w czwartek IMGW. Ma to związek z wpływem niżu genueńskiego Boris.

Ostrzeżenia III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego - prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

W centralnej części woj. wielkopolskiego, a także na zachodzie woj. łódzkiego obowiązywać będą ostrzeżenia II stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Przewidywane są opady o natężeniu umiarkowanym i silnym.

IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami na wschodzie i w centrum woj. kujawsko-pomorskiego.

Czytaj również: „Za takie pieniądze?” Burza po emisji popularnego programu TVN

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed intensywnymi nawalnymi opadami i możliwymi podtopieniami w czwartek w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim.

Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb

– zaapelowano. Zapowiedziano też, że ostrzeżenia II i III stopnia mogą zostać zaktualizowane, a ostrzeżenia I stopnia – kontynuowane.

Czytaj także: Awaria Zielonego Ładu. Słowacja odrzuca system ETS2

Zagrożenie powodziami

Instytut ostrzegł, że w najbliższych dni prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne. Pierwsze to gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych, największy w piątek, sobotę i niedzielę. Drugie to podtopienia w miastach.

"Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne" – podał IMGW. "Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli" – dodał.

Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne III i II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych.

Alert stopnia trzeciego przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązuje w zlewniach niemalże wszystkich rzek położonych w woj. dolnośląskim, opolskim i małopolskim, a także na południu woj. wielkopolskiego i prawie całym terytorium woj. śląskiego. W zależności od regionu ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14.00 w czwartek, 12 września, lub od godz. 6.00 w piątek, 13 września, do godz. 11.00 w poniedziałek, 16 września.

Ostrzeżenie stopnia drugiego przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obejmuje zlewnie prawie wszystkich rzek w centrum i na wschodzie woj. wielkopolskiego, na zachodzie woj. łódzkiego, a także zlewnię Pilicy do Zb. Sulejów w woj. śląskim. W woj. wielkopolskim i łódzkim ostrzeżenie obowiązuje do godz. 11 w sobotę, 14 września, a w woj. śląskim do godz. 11 w poniedziałek, 16 września.

W nocy z czwartku na piątek na całej ścianie wschodniej obowiązywać będą ostrzeżenia I stopnia przed gęstymi mgłami. Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m.

Aktualne pozostają wydane przez IMGW liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną przede wszystkim we wschodniej części Polski.

Stopnie ostrzeżeń IMGW

Ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof i zagrożenie życia.

Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.

Ostrzeżenie I stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.(PAP)


 

POLECANE
Dlaczego ONZ z agresorów czyni ofiary? Anna Wiejak: To kwestia lewicowego sposobu myślenia tylko u nas
Dlaczego ONZ z agresorów czyni ofiary? Anna Wiejak: To kwestia lewicowego sposobu myślenia

Opowiedzenie się przez Organizację Narodów Zjednoczonych po stronie karteli narkotykowych, a nie ginących wskutek ich działalności ludzi może szokować, ale kiedy przeanalizujemy, co działo się w tej instytucji przez ostatnie dziesięciolecia, okaże się, iż jest to tylko wypadkowa wcześniejszych procesów.

Ważny komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Poznania

Od poniedziałku, 3 listopada, w Poznaniu rozpoczynają się dwie kluczowe inwestycje komunikacyjne – przebudowa mostu Bolesława Chrobrego oraz budowa nowej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka. Oznacza to duże utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców.

Awaria BLIKA. Operator wydał komunikat z ostatniej chwili
Awaria BLIKA. Operator wydał komunikat

Użytkownicy BLIKA mogą mieć obecnie trudności z korzystaniem z niektórych funkcji systemu – poinformował w sobotę operator. Trwają prace nad przywróceniem pełnej dostępności usługi - dodał w oświadczeniu.

Polska eksportuje więcej towarów wysokich technologii niż Szwecja czy Hiszpania z ostatniej chwili
Polska eksportuje więcej towarów wysokich technologii niż Szwecja czy Hiszpania

W 2024 r. udział towarów wysokich technologii w polskim eksporcie ogółem wyniósł 9,1 proc. Pod względem wartości Polska eksportuje więcej towarów high-tech niż Szwecja czy Hiszpania – wynika z udostępnionego PAP raportu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tragedia w Zdunach. 7-letni chłopiec zginął podczas halloweenowej zabawy z ostatniej chwili
Tragedia w Zdunach. 7-letni chłopiec zginął podczas halloweenowej zabawy

W piątek w Zdunach (woj. wielkopolskie) doszło do tragicznego wypadku. Podczas halloweenowej zabawy 7-letni chłopiec został potrącony przez samochód. Dziecko zmarło w szpitalu mimo reanimacji i natychmiastowej pomocy ratowników. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura.

Ukraiński wywiad uderzył pod Moskwą. Zniszczony strategiczny rurociąg paliwowy z ostatniej chwili
Ukraiński wywiad uderzył pod Moskwą. Zniszczony strategiczny rurociąg paliwowy

Ukraińskie siły specjalne zaatakowały i zniszczyły trzy nitki rurociągu Kolcewoj wokół stolicy Rosji, Moskwy, który służył do zaopatrywania w paliwo rosyjskiej armii – powiadomił w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego

Operatorzy Enea i Energa przekazali harmonogram planowanych przerw w dostawie energii elektrycznej w województwie kujawsko-pomorskim. Wyłączenia zaplanowano w najbliższych dniach w wielu miejscowościach regionu – m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Chełmnie i okolicznych gminach.

Polska zniczową potęgą. Eksport wart setki milionów euro z ostatniej chwili
Polska "zniczową potęgą". Eksport wart setki milionów euro

Polska pozostaje największym producentem świec i zniczy w Europie, ich eksport w ub. roku wyniósł ok. 700 mln euro - przekazał PAP przedstawiciel branży Łukasz Kuchta. Zwrócił uwagę, że w Polsce pojawiają się produkty LED-owe pochodzenia azjatyckiego, które stanowią ok. 14 proc. rynku.

Celebryta Piotr Zelt kontra Straż Graniczna i Żołnierze Wyklęci tylko u nas
Celebryta Piotr Zelt kontra Straż Graniczna i Żołnierze Wyklęci

Funkcjonariuszka Straży Granicznej Anna Michalska – na wniosek Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie - sądzi się z aktorem-celebrytą Piotrem Zeltem za jego wpis na Facebooku z 2021 r.: „Pani «rzecznik» Straży Granicznej, twarz bestialskich, bandyckich standardów państwa PiS". Teraz – na wniosek Waldemara Żurka - prokuratura wycofała się z oskarżenia.

Wizyta na cmentarzu może skończyć się mandatem. Oto czego nie wolno robić Wiadomości
Wizyta na cmentarzu może skończyć się mandatem. Oto czego nie wolno robić

Wizyta na cmentarzu w okresie Wszystkich Świętych to czas zadumy i pamięci o bliskich. Warto jednak pamiętać, że obowiązują tam konkretne przepisy prawa - a ich złamanie może skończyć się mandatem, a nawet więzieniem.

REKLAMA

Kataklizmy nadciągają nad Polskę. Jest komunikat IMGW

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu na południu kraju, a także w centralnej Polsce. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że może dojść do podtopień.
 Kataklizmy nadciągają nad Polskę. Jest komunikat IMGW
/ Tysol

Ulewne deszcze nad Polską

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformował w czwartek IMGW. Ma to związek z wpływem niżu genueńskiego Boris.

Ostrzeżenia III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego - prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

W centralnej części woj. wielkopolskiego, a także na zachodzie woj. łódzkiego obowiązywać będą ostrzeżenia II stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Przewidywane są opady o natężeniu umiarkowanym i silnym.

IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami na wschodzie i w centrum woj. kujawsko-pomorskiego.

Czytaj również: „Za takie pieniądze?” Burza po emisji popularnego programu TVN

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed intensywnymi nawalnymi opadami i możliwymi podtopieniami w czwartek w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim.

Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb

– zaapelowano. Zapowiedziano też, że ostrzeżenia II i III stopnia mogą zostać zaktualizowane, a ostrzeżenia I stopnia – kontynuowane.

Czytaj także: Awaria Zielonego Ładu. Słowacja odrzuca system ETS2

Zagrożenie powodziami

Instytut ostrzegł, że w najbliższych dni prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne. Pierwsze to gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych, największy w piątek, sobotę i niedzielę. Drugie to podtopienia w miastach.

"Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne" – podał IMGW. "Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli" – dodał.

Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne III i II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych.

Alert stopnia trzeciego przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązuje w zlewniach niemalże wszystkich rzek położonych w woj. dolnośląskim, opolskim i małopolskim, a także na południu woj. wielkopolskiego i prawie całym terytorium woj. śląskiego. W zależności od regionu ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14.00 w czwartek, 12 września, lub od godz. 6.00 w piątek, 13 września, do godz. 11.00 w poniedziałek, 16 września.

Ostrzeżenie stopnia drugiego przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obejmuje zlewnie prawie wszystkich rzek w centrum i na wschodzie woj. wielkopolskiego, na zachodzie woj. łódzkiego, a także zlewnię Pilicy do Zb. Sulejów w woj. śląskim. W woj. wielkopolskim i łódzkim ostrzeżenie obowiązuje do godz. 11 w sobotę, 14 września, a w woj. śląskim do godz. 11 w poniedziałek, 16 września.

W nocy z czwartku na piątek na całej ścianie wschodniej obowiązywać będą ostrzeżenia I stopnia przed gęstymi mgłami. Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m.

Aktualne pozostają wydane przez IMGW liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną przede wszystkim we wschodniej części Polski.

Stopnie ostrzeżeń IMGW

Ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof i zagrożenie życia.

Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.

Ostrzeżenie I stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe