REKLAMA

KK Solidarność: Są dwie postawy sprzeczne z solidarnością - konformizm i unikanie odpowiedzialności

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę: nie pójdziemy na żaden kompromis.
M. Żegliński KK Solidarność: Są dwie postawy sprzeczne z solidarnością - konformizm i unikanie odpowiedzialności
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
Izabela Kozłowska

Obrady Komisji Krajowej odbyły się w dniach 23-24 października w Kopalni Soli w Wieliczce. Debatowano nad najważniejszymi sprawami związku oraz Polski i Polaków. Pochylono się nad kwestiami organizacyjnymi w roku wyborczym Solidarności. Jednogłośnie zadecydowano, że przyszłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów „S” odbędzie się w dniach 25-26 października w Częstochowie.

Spełnić obietnice

W trakcie dwudniowych obrad wiele uwagi poświęcono kwestii wolnych od handlu niedziel. W tej sprawie Komisja Krajowa przyjęła specjalne stanowisko, w którym podkreśla, że nie zmieniła swojego zdania względem ilości niedziel, w których handel miałby być ograniczony. „Komisja Krajowa NSZZ Solidarność niezmiennie stoi na stanowisku, że zgodnie projektem komitetu obywatelskiego inicjatywy ustawodawczej ograniczenia handlu w niedzielę, którego Solidarność jest częścią, ograniczenie ma dotyczyć wszystkich niedziel. Jest to spójne z deklaracjami Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej kampanii wyborczej o oddaniu niedzieli pracownikom oraz wcześniejszymi działaniami tej partii, która jako ugrupowanie opozycyjne kilka lat temu zgłosiło swój własny projekt poselski zakładający zakaz handlu we wszystkie niedziele” – czytamy.

Żaden kompromis

Kompromis dotyczący ograniczenia handlu w wybranych niedzielach Komisja Krajowa uznaje za kompromitację, przed którą – wskazano – Prawo i Sprawiedliwość ma jeszcze szansę się zatrzymać. Zaapelowano do polityków partii rządzącej, aby wsłuchali się w głos Kościoła: „Tu szczególnie polecamy Prawu i Sprawiedliwości wsłuchanie się w jednoznaczny głos Konferencji Episkopatu Polski. „To nieludzkie i sprzeczne z duchem porozumień sierpniowych, na które tak chętnie wielu polityków Zjednoczonej Prawicy się powołuje. Choć warto pamiętać, że wtedy postulowano o wolne soboty, a dzisiaj musimy walczyć o wolne niedziele” – podkreślono.#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura