Gen. Polko o zerwanym kontrakcie na Caracale: To była słuszna, choć trudna decyzja

- Nie jestem specjalistą ale jako użytkownik Black Hawka jasno stwierdzam, że to bardzo dobre śmigłowce. Poza tym podczas wszystkich misji, które realizowałem, naszym partnerem byli amerykanie (obsługiwali a nawet naprawiali sprzęt produkcji amerykańskiej), więc lepiej sprawdzi się porozumienie z USA niż z Francją - powiedział gen. Roman Polko dla portalu Telewizjarepublika.pl.
M. Żegliński Gen. Polko o zerwanym kontrakcie na Caracale: To była słuszna, choć trudna decyzja
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
Gen. Polko podkreśla, że zerwanie umów z Airbus Helicopters chociaż było trudną decyzją, to jednak słuszną.


Nie powinniśmy realizować kontraktów, które są niekorzystne dla Polski. Cena była znacznie wyższa, niż w przypadku umów negocjowanych z innymi państwami. Poza tym offset budził wiele wątpliwości a sam śmigłowiec, który ma być do wszystkiego, w istocie był do niczego.

Nie jestem specjalistą ale jako użytkownik Black Hawka jasno stwierdzam, że to bardzo dobre śmigłowce. Poza tym podczas wszystkich misji, które realizowałem, naszym partnerem byli amerykanie (obsługiwali a nawet naprawiali sprzęt produkcji amerykańskiej), więc lepiej sprawdzi się porozumienie z USA niż z Francją.

- powiedział generał.

Podkreślił też, że Polska potrzebuje własnego przemysłu obronnego wysokiej jakości i sprowadzanie kolejnego kontrahenta byłoby pokrzywdzeniem jednej z podstawowych zasad wojska – koncentracji sił.

Byłoby to rozproszenie w wielu kierunkach. Bardzo dobrze, że to nasze zakłady zbrojeniowe znalazły się w centrum zainteresowania Ministerstwa Obrony Narodowej i mam nadzieję, że podczas kadencji Macierewicza dojdzie do pewnego rodzaju przełomu i przemysł zbrojeniowy zostanie zrefomrowany od podstaw. Te nowoczesne technologie pozwolą nam dobrze rozwinąć nasz przemysł obronny a przez to polepszyć wyposażenie naszych sił specjalnych, które są traktowane priorytetowo.

- ocenił Polko.

Trudno wyposażać żołnierzy w „byle co”, gdy ceną za usterkę sprzętu jest życie człowieka


I przypomniał, gdy jako dowódca GROM-u miał problem z kupować polskiego sprzętu, bo był za drogi.

Polski system zbrojeniowy został mocno zaniedbany i jeśli nie będziemy w niego inwestować to będziemy skazani na to by uczestniczyć w przetargach, które wygrywają nasi partnerzy z zagranicy. Przede wszystkich zaprzepaszczono okazję kupna samolotów F-16, bo offset, który wtedy miał zasilić przemysł zbrojeniowy, nie doczekał się realizacji i zamiast nowoczesnych linii technologicznych mieliśmy ciągle to samo.
Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzią na współczesne zagrożenia

Z ministrem Szatkowskim dyskutujemy często i zgadzamy się, że priorytetów strategii nie może być kilkanaście, a powinno być kilka, jasno-zarysowanych. Strategia to patrzenie w przyszłość a nie realizacja krótko-terminowych celów. Budujmy własną strategię ale korzystajmy z doradztwa np. USA. Tamtejsi eksperci od dawna śledzą kwestię bezpieczeństwa i potrafią zdiagnozować sytuację polskiej armii i przewidzieć projekty, które są potrzebne na „naszym podwórku”.

- zakończył gen. Polko.

telewizjarepublika.pl

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe