15 października w Warszawie przejdzie demonstracja przeciwko TTIP i CETA

Już za kilka dni ulicami stolicy przejdą przeciwnicy umów o wolnym handlu z USA – TTIP i Kanadą – CETA. Szykuje się największa demonstracja w tej sprawie w Polsce. Udział zapowiedziały rolnicy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i obywatele.
 15 października w Warszawie przejdzie demonstracja przeciwko TTIP i CETA
/ Pixabay.com/CC0

Demonstracja wystartuje w sobotę, 15 października o godzinie 13 spod Ministerstwa Rolnictwa. Potrwa ok. 3 godzin. Trasa przemarszu zostanie podana w ciągu najbliższych kilku dni. Organizatorzy - Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Strefa Zieleni – domagają się od polskiego rządu odrzucenia umowy CETA i niezgadzania się na jej tymczasowe wejście w życie, bez akceptacji polskiego Sejmu. Żądają także przerwania negocjacji ws. umowy TTIP.

„Sytuacja wokół TTIP i CETA zmienia się niemal codziennie. Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA. Zrobiliśmy wspólnie co w naszej mocy, by przekonać posłanki i posłów, że konieczna jest debata. Jednak dyskusja nad CETA spadła z porządku obrad Sejmu i rząd sam zadecydował, że ją podpisze. Mamy tego dość!”

- piszą organizatorzy protestu.

Na ten moment organizatorzy liczą na kilka tysięcy uczestników, choć coraz więcej osób deklaruje udział w proteście.

Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE, planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski.

W Sejmie CETA budzi coraz większą krytykę. Uchwały, w których posłowie wzywają rząd do odrzucenia porozumienia, przygotowały kluby PSL i Kukiz'15. PIS nie dopuścił ich jednak do procedowania.

CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolego handlu. CETA jest już gotowa do podpisania, negocjacje TTIP wciąż trwają, ale wiele państw zapowiedziało zablokowanie przyjęcia porozumienia. CETA jest więc kluczowa dla wielkiego biznesu. Natomiast dla obywateli po obu stronach Atlantyku, którzy mówią NIE specjalnym przywilejom dla korporacji, kluczowe jest zablokowanie umowy.

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/1006681562787910/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe