"Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?

Po uzgodnieniach międzyresortowych rząd Beaty Szydło przyjął „Konstytucję Biznesu”, czyli pakiet ustaw reformujących prawo gospodarcze. Najważniejszym elementem jest Ustawa Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Czy „Konstytucja Biznesu”będzie ona skutecznym narzędziem służącym odformalizowaniu zasad prowadzenia działalności gospodarczej? A przy okazji stracą pracownicy. To przedsiębiorca będzie miał rację. Z założenia ma bowiem prowadzić działalność uczciwie. A pracownik? Czy oznacza to rozbrat PiS i koalicjantów z polityką socjalną na rzecz jej liberalizacji?
M. Żegliński "Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

- Celem wdrażanej ustawy jest realizowanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej. Zmiany przewidują katalog zasad, których wszystkie urzędy państwowe będą musiały przestrzegać podczas rozpatrywania spraw, w których stroną będą przedsiębiorcy. Wyrazem przychylnego nastawienia do przedsiębiorców będzie działanie w myśl zasady, iż co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, zaufania do przedsiębiorcy i domniemania jego uczciwości, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść jednostki gospodarczej, przyjaznej interpretacji przepisów czy polubownego rozstrzygania kwestii spornych – czytamy w uzasadnieniu.

Pakiet „Konstytucji Biznesu” przygotowany przez resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego wprowadza zmiany, które tworzą otoczenie prawne przyjazne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie będzie udowadniać swojej uczciwości, ponieważ wątpliwości i rozbieżności w interpretacji przepisów będą rozstrzygane na jego korzyść. Dodatkowo rząd Beaty Szydło przyjął zasadę, iż przedsiębiorców nie powinno się traktować jak potencjalnych przestępców czy jak podmioty nagminnie naruszające prawo.

Jest to zmiana sytuacji, gdy przedsiębiorcaw przypadku nieostrożności lub ominięcia prawa musi mieć świadomość, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Konstytucja Biznesu to zatem odpowiedź na postulaty pracodawców. Barierą dla każdego z nich są bowiem liczne zapisy przepisów i interpretacji podatkowych.

Przedsiębiorcy od lat postulowali też swego rodzaju gwarancji bezpieczeństwa i ich ochrony w relacjach z urzędnikami.

We wtorek rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministrowie omówią też projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu projektów ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Ogłosił ją przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, wicepremier Mateusz Morawiecki, aby poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.

Na Konstytucję dla Biznesu składa się Prawa przedsiębiorców, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców.

Projekt Prawa przedsiębiorców określa zasady wolności działalności gospodarczej, czyli co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, bezstronności i równego traktowania.

W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane przystępnym językiem objaśnienia przepisów, zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Zasady te mają też dotyczyć uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi pojęcie działalności nierejestrowej – na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, sporadycznie udzielanych korepetycji i urzeczywistniać zasadę wolności gospodarczej.

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, numer

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma być organem interwencyjnym w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Zatem wszelkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść firm, a nie instytucji państwowych.

Przypomnijmy, „Konstytucja Biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
 i całej gospodarki – stwierdzała już Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i wnosiła uwagi do projektów ustaw z pakietu „Konstytucji Biznesu”przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

„Konstytucja Biznesu” powinna zachęcać pracodawców do łączenia się w związki pracodawców lub związki producentów. Obecnie wskazane zasady nie znajdują swoich promotorów. Wprawdzie zachowania pracodawców zapisane są w odpowiednich ustawach, ale projekt ustawy dotyczy również podmiotów, które nie zawsze są pracodawcami, natomiast ich zachowania mają w tym względzie bardzo duże znaczenie.

Obecne zachowania wielu przedsiębiorców będących pracodawcami (choć w naszej opinii są oni w mniejszości) w zakresie respektowania praw pracowników są niezadawalające. Egzekwowanie przestrzegania prawa przez właścicieli podmiotów gospodarczych oraz pracodawców względem pracowników napotyka na poważne przeszkody. Projekt ustawpowinien obejmować nie tylko prawa przedsiębiorców, ale również ich obowiązki.

„Konstytucja biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
i całej gospodarki.

ASG

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari Wiadomości
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari

19 kwietnia 1997 r. w Warszawie zmarła Maria Wittek, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego.

Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka z ostatniej chwili
Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Niemiecki ambasador zadeklarował, że jego kraj wesprze... renowacji drzwi do warszawskiej synagogi. W swoim wpisie nie wspomniał on jednak, kto zgotował polskim Żydom piekło na ziemi.

Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO] z ostatniej chwili
Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO]

Nieznany mężczyzna podpalił się pod budynkiem sądu na Manhattanie, gdzie odbywa się proces Donalda Trumpa. Jego tożsamość i przyczyny podpalenia nie są dotąd znane.

To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin z ostatniej chwili
To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otworzył w piątek symbolicznie pierwszą europejską fabrykę chińskich samochodów. Będą one produkowane w dawnym zakładzie Nissana w Barcelonie.

Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu z ostatniej chwili
Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu

Z dużym prawdopodobieństwem wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał szef klubu Polska2050-TD Mirosław Suchoń. Polityk ma kandydować z województwa śląskiego.

Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską

Według katalońskiego dziennika "Mundo Deportivo" były trener Realu Madryt i jedna z największych gwiazd piłki nożnej w historii Zinedine Zidane wkrótce wróci na ławkę trenerską. Według ich ustaleń ma on objąć niemiecki Bayern Monachium.

Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

REKLAMA

"Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?

Po uzgodnieniach międzyresortowych rząd Beaty Szydło przyjął „Konstytucję Biznesu”, czyli pakiet ustaw reformujących prawo gospodarcze. Najważniejszym elementem jest Ustawa Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Czy „Konstytucja Biznesu”będzie ona skutecznym narzędziem służącym odformalizowaniu zasad prowadzenia działalności gospodarczej? A przy okazji stracą pracownicy. To przedsiębiorca będzie miał rację. Z założenia ma bowiem prowadzić działalność uczciwie. A pracownik? Czy oznacza to rozbrat PiS i koalicjantów z polityką socjalną na rzecz jej liberalizacji?
M. Żegliński "Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

- Celem wdrażanej ustawy jest realizowanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej. Zmiany przewidują katalog zasad, których wszystkie urzędy państwowe będą musiały przestrzegać podczas rozpatrywania spraw, w których stroną będą przedsiębiorcy. Wyrazem przychylnego nastawienia do przedsiębiorców będzie działanie w myśl zasady, iż co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, zaufania do przedsiębiorcy i domniemania jego uczciwości, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść jednostki gospodarczej, przyjaznej interpretacji przepisów czy polubownego rozstrzygania kwestii spornych – czytamy w uzasadnieniu.

Pakiet „Konstytucji Biznesu” przygotowany przez resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego wprowadza zmiany, które tworzą otoczenie prawne przyjazne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie będzie udowadniać swojej uczciwości, ponieważ wątpliwości i rozbieżności w interpretacji przepisów będą rozstrzygane na jego korzyść. Dodatkowo rząd Beaty Szydło przyjął zasadę, iż przedsiębiorców nie powinno się traktować jak potencjalnych przestępców czy jak podmioty nagminnie naruszające prawo.

Jest to zmiana sytuacji, gdy przedsiębiorcaw przypadku nieostrożności lub ominięcia prawa musi mieć świadomość, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Konstytucja Biznesu to zatem odpowiedź na postulaty pracodawców. Barierą dla każdego z nich są bowiem liczne zapisy przepisów i interpretacji podatkowych.

Przedsiębiorcy od lat postulowali też swego rodzaju gwarancji bezpieczeństwa i ich ochrony w relacjach z urzędnikami.

We wtorek rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministrowie omówią też projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu projektów ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Ogłosił ją przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, wicepremier Mateusz Morawiecki, aby poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.

Na Konstytucję dla Biznesu składa się Prawa przedsiębiorców, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców.

Projekt Prawa przedsiębiorców określa zasady wolności działalności gospodarczej, czyli co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, bezstronności i równego traktowania.

W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane przystępnym językiem objaśnienia przepisów, zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Zasady te mają też dotyczyć uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi pojęcie działalności nierejestrowej – na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, sporadycznie udzielanych korepetycji i urzeczywistniać zasadę wolności gospodarczej.

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, numer

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma być organem interwencyjnym w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Zatem wszelkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść firm, a nie instytucji państwowych.

Przypomnijmy, „Konstytucja Biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
 i całej gospodarki – stwierdzała już Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i wnosiła uwagi do projektów ustaw z pakietu „Konstytucji Biznesu”przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

„Konstytucja Biznesu” powinna zachęcać pracodawców do łączenia się w związki pracodawców lub związki producentów. Obecnie wskazane zasady nie znajdują swoich promotorów. Wprawdzie zachowania pracodawców zapisane są w odpowiednich ustawach, ale projekt ustawy dotyczy również podmiotów, które nie zawsze są pracodawcami, natomiast ich zachowania mają w tym względzie bardzo duże znaczenie.

Obecne zachowania wielu przedsiębiorców będących pracodawcami (choć w naszej opinii są oni w mniejszości) w zakresie respektowania praw pracowników są niezadawalające. Egzekwowanie przestrzegania prawa przez właścicieli podmiotów gospodarczych oraz pracodawców względem pracowników napotyka na poważne przeszkody. Projekt ustawpowinien obejmować nie tylko prawa przedsiębiorców, ale również ich obowiązki.

„Konstytucja biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
i całej gospodarki.

ASG

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe