„Marszałek Józef Piłsudski” wylądował w Warszawie

Pierwszy z trzech średnich samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie, Boeing B737-800, wczoraj wylądował na warszawskim Okęciu. Maszynie w biało-czerwonych barwach nadano imię „Marszałek Józef Piłsudski”
mjr Robert Siemaszko, Centrum Operacyjne MON. „Marszałek Józef Piłsudski” wylądował w Warszawie
mjr Robert Siemaszko, Centrum Operacyjne MON. / mon.gov.pl
„Marszalek Józef Piłsudski” to pierwszy z trzech średnich samolotów przeznaczonych do przewozu VIP-ów. Jego prezentacja odbyła się wczoraj w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie, wojskowej części Okęcia. Nowy rządowy Boeing B737-800 został pomalowany w narodowe polskie barwy, a w kilku miejscach samolotu umieszczono wizerunki Józefa Piłsudskiego. Matką chrzestną samolotu została st. szer. Oktawia Nowacka, żołnierz Wojska Polskiego oraz zdobywczyni brązowego medalu w pięcioboju podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.
 
Wartą ponad 2 mld zł netto umowę na zakup trzech średnich samolotów z The Boeing Company Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł pod koniec marca br. Kontrakt przewiduje, że do 15 września 2020 r. zostanie Polsce dostarczony drugi samolot, a do 15 listopada 2020 r. – trzeci. Pierwszy z nich – który został zaprezentowany wczoraj – dopiero zostanie dostosowany do transportu specjalnego. „Marszałek Józef Piłsudski” w obecnej konfiguracji może zabrać na pokład 130 osób, a po przebudowie wnętrza, aranżacji salonek dla VIP-ów oraz wydzielaniu miejsc dla delegacji liczba ta zmniejszy się do 60. Kolejne dwa samoloty będą już fabrycznie przygotowane do lotów HEAD. Resort obrony zapowiedział, że zostaną im nadane imiona Romana Dmowskiego oraz Ignacego J. Paderewskiego.
 
Latem br. do polski przyleciały dwa małe (16-miejscowe) samoloty do przewozu VIP-ów. To maszyny typu Gulfstream G550. Kontrakt na ich zakup pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON i amerykańską firmą Gulfstream z grupy General Dynamics został podpisany w listopadzie ub.r., a jego wartość to ponad 440,5 mln zł netto. Polskie samoloty Gulfstream G550 otrzymały imiona "Książe Józef Poniatowski" oraz "Kazmierz Generał Pułaski".

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe