Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"

W Trybunale Koronnym w Lublinie miała miejsce uroczysta prezentacja książki dr Zenobii Kitówny pt. „Nasz jest ten dzień”. 15 listopada br. na promocję długo wyczekiwanej książki przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, oświaty, duchowieństwo, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie oraz Prezydium lubelskiej „Solidarności” wraz z pracownikami. Swoją obecnością zaszczycili uczestnicy wydarzeń z lat 1980-1989. Bohaterką uroczystości była dr Zenobia Kitówna. Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wiesława Stec.
 Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"
/ Fot. Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
Laudację wygłosiła pani Janina Szymajda, nauczycielka i działaczka podziemnej „Solidarności” oraz długoletnia przyjaciółka dr Zenobii.
Książka pt. „Nasz jest ten dzień” powstała w 30. rocznicę powołania Sekcji Oświaty i Wychowania w Regionie Środkowo-Wschodnim. Promocja dotyczyła wznowionego uzupełnienia książki. Treść oparta jest na wspomnieniach uczestników ówczesnych wydarzeń z lat 1980-1989. Była napisana z serca i odnosi się do postaw ludzi.


Dzięki ogromnemu potencjałowi intelektualnemu, zmysłowi organizacyjnemu i umiejętności rozmowy z ludźmi dr Zenobia Kitówna  dokonała wielkich czynów pełniąc funkcję pierwszej przewodniczącej Regionalnej Sekcji Oświaty. Jest wyjątkowym człowiekiem. Jej dokonaniami można by obdarzyć kilka osób. Oprócz fenomenalnych książek, napisała dużo artykułów

powiedziała pani Szymajda.

Jest wrażliwa na ludzkie losy, pomagała finansowo potrzebującym i czyniła to zawsze z dyskrecją, będąc obecnie na emeryturze również wspiera innych swoją pomocą. W swoim podejmowanych działaniach wyróżniała się konsekwencją
 

– dodała przyjaciółka dr Kitówny.



Autorka książki pt. „Nasz jest ten dzień”, podkreśliła, że w latach 80. „Solidarność” była wspólnotą. Komuniści atomizowali ludzi i rozbijali tradycję, zaś wspólnota wprowadzała właśnie dobrą atmosferę. W tamtych czasach ludzie „Solidarności” nie pracowali na swój życiorys, nie oglądali się na to, co będzie potem, a atmosferę tamtych lat najlepiej oddają słowa hymnu „Solidarności”, autorstwa Jerzego Narbutta.

- Chciałam napisać o ludziach, którzy przeżywali wielkie dni i to życie chciałam pokazać

– powiedziała dr Zenobia.

Dr Zenobia Kitówna jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na którym również obroniła doktorat. Już w młodości pielęgnowała miłość do Ojczyzny, angażując się w działalność harcerską. W powojennych latach prowadziła akcje wymierzone przeciw komunistycznej władzy, uczestniczyła w wiecach studenckich.

W marcu 1981 r. została przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowanie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Była współzałożycielką niezależnego miesięcznika „Solidarność Nauczycielska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana i przebywała w Ośrodkach Odosobnienia w kilku miejscowościach. Po uwolnieniu zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Była jedną z inicjatorek utworzenia podziemnej Wszechnicy Nauczycielskiej, kolportowała wydawnictwa podziemne, angażowała się w życie duszpasterskie, współorganizowała msze św. 11 listopada w Lublinie. Na początku lat 90. pełniła funkcję zastępcy Kuratora Oświaty w Nowym Sączu. Była również dyrektorem I Społecznego LO i wykładowcą w Instytucie Edukacji Narodowej w Lublinie.

Jest współautorką opracowań Harcerki 1939-1945 i Lubelska Chorągiew Harcerek 1939-1944. W 2000 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Przewodniczący Regionu Marian Król wyraził wdzięczność za niezłomną i szlachetną postawę patriotyzmu dr Zenobii, w czasach gdy niełatwo było głosić prawdę historyczną.
                                                           

- Ta uroczystość jest dla nas szczególna, ponieważ możemy złożyć w sposób oficjalny podziękowanie za długie lata pracy, wychowanie do patriotyzmu młodzieży, gdzie bycie pedagogiem i wychowawcą nie każdemu się udawało, a pani Zenobia świetnie sobie poradziła. (…) Opisane wydarzenia w książce są istotne dla kolejnych pokoleń, to co ulotne przemija, a do słów utrwalonych na kartach zawsze będzie można się odwoływać, a za uczenie i wychowywanie dziękujemy (…)

– mówił Król.

Dr Kitówna jest oczytaną osobą, a codzienne przeglądanie prasy na stałe wpisane jest w program każdego dnia. Czas, którym dysponuje wykorzystuje aktywnie dla budowy lepszej Polski. Nie przechodzi obojętnie wobec tych, którzy wyciągają dłoń po pomoc. Okazuje wielkie serce i życzliwe gesty tym, których spotyka na swojej drodze. 



Uroczystą promocję książki poprzedziła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Eucharystię sprawowało wielu księży, a homilię wygłosił dyrektor ds. Wychowania Katolickiego w Lublinie ks. dr Krzysztof Gałan.

Kapłan porównał historię „Solidarności” do Ewangelii wg św. Łukasza o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych, która tego dnia była czytana.

- Gdy wybiegniemy myślami do tego, co działo się w latach 80., to wiecie doskonale, że Ci którzy wtedy należeli do „Solidarności”, przez ówczesne władze byli niejako traktowani, jak byśmy powiedzieli, tacy trędowaci. Chciano ich zamknąć w miejscach odosobnienia, nie chciano z nimi rozmawiać. (…) Rok narodzin Solidarności był wołaniem do Jezusa Chrystusa, jak ci chorzy na drodze z Ewangelii: Jezu Chryste ulituj się nade mną! Solidarność poszła do kościoła, poszła do kapłanów, aby szukać wsparcia


– podkreślił duchowny.

Zwieńczeniem uroczystej promocji książki była część artystyczna podczas której młodzież szkolna przedstawiła realia funkcjonowania systemu szkolnictwa w PRL-u. Organizatorem uroczystej promocji książki był Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania.

Tomasz Kupczyk
Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

REKLAMA

Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"

W Trybunale Koronnym w Lublinie miała miejsce uroczysta prezentacja książki dr Zenobii Kitówny pt. „Nasz jest ten dzień”. 15 listopada br. na promocję długo wyczekiwanej książki przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, oświaty, duchowieństwo, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie oraz Prezydium lubelskiej „Solidarności” wraz z pracownikami. Swoją obecnością zaszczycili uczestnicy wydarzeń z lat 1980-1989. Bohaterką uroczystości była dr Zenobia Kitówna. Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wiesława Stec.
 Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"
/ Fot. Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
Laudację wygłosiła pani Janina Szymajda, nauczycielka i działaczka podziemnej „Solidarności” oraz długoletnia przyjaciółka dr Zenobii.
Książka pt. „Nasz jest ten dzień” powstała w 30. rocznicę powołania Sekcji Oświaty i Wychowania w Regionie Środkowo-Wschodnim. Promocja dotyczyła wznowionego uzupełnienia książki. Treść oparta jest na wspomnieniach uczestników ówczesnych wydarzeń z lat 1980-1989. Była napisana z serca i odnosi się do postaw ludzi.


Dzięki ogromnemu potencjałowi intelektualnemu, zmysłowi organizacyjnemu i umiejętności rozmowy z ludźmi dr Zenobia Kitówna  dokonała wielkich czynów pełniąc funkcję pierwszej przewodniczącej Regionalnej Sekcji Oświaty. Jest wyjątkowym człowiekiem. Jej dokonaniami można by obdarzyć kilka osób. Oprócz fenomenalnych książek, napisała dużo artykułów

powiedziała pani Szymajda.

Jest wrażliwa na ludzkie losy, pomagała finansowo potrzebującym i czyniła to zawsze z dyskrecją, będąc obecnie na emeryturze również wspiera innych swoją pomocą. W swoim podejmowanych działaniach wyróżniała się konsekwencją
 

– dodała przyjaciółka dr Kitówny.



Autorka książki pt. „Nasz jest ten dzień”, podkreśliła, że w latach 80. „Solidarność” była wspólnotą. Komuniści atomizowali ludzi i rozbijali tradycję, zaś wspólnota wprowadzała właśnie dobrą atmosferę. W tamtych czasach ludzie „Solidarności” nie pracowali na swój życiorys, nie oglądali się na to, co będzie potem, a atmosferę tamtych lat najlepiej oddają słowa hymnu „Solidarności”, autorstwa Jerzego Narbutta.

- Chciałam napisać o ludziach, którzy przeżywali wielkie dni i to życie chciałam pokazać

– powiedziała dr Zenobia.

Dr Zenobia Kitówna jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na którym również obroniła doktorat. Już w młodości pielęgnowała miłość do Ojczyzny, angażując się w działalność harcerską. W powojennych latach prowadziła akcje wymierzone przeciw komunistycznej władzy, uczestniczyła w wiecach studenckich.

W marcu 1981 r. została przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowanie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Była współzałożycielką niezależnego miesięcznika „Solidarność Nauczycielska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana i przebywała w Ośrodkach Odosobnienia w kilku miejscowościach. Po uwolnieniu zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Była jedną z inicjatorek utworzenia podziemnej Wszechnicy Nauczycielskiej, kolportowała wydawnictwa podziemne, angażowała się w życie duszpasterskie, współorganizowała msze św. 11 listopada w Lublinie. Na początku lat 90. pełniła funkcję zastępcy Kuratora Oświaty w Nowym Sączu. Była również dyrektorem I Społecznego LO i wykładowcą w Instytucie Edukacji Narodowej w Lublinie.

Jest współautorką opracowań Harcerki 1939-1945 i Lubelska Chorągiew Harcerek 1939-1944. W 2000 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Przewodniczący Regionu Marian Król wyraził wdzięczność za niezłomną i szlachetną postawę patriotyzmu dr Zenobii, w czasach gdy niełatwo było głosić prawdę historyczną.
                                                           

- Ta uroczystość jest dla nas szczególna, ponieważ możemy złożyć w sposób oficjalny podziękowanie za długie lata pracy, wychowanie do patriotyzmu młodzieży, gdzie bycie pedagogiem i wychowawcą nie każdemu się udawało, a pani Zenobia świetnie sobie poradziła. (…) Opisane wydarzenia w książce są istotne dla kolejnych pokoleń, to co ulotne przemija, a do słów utrwalonych na kartach zawsze będzie można się odwoływać, a za uczenie i wychowywanie dziękujemy (…)

– mówił Król.

Dr Kitówna jest oczytaną osobą, a codzienne przeglądanie prasy na stałe wpisane jest w program każdego dnia. Czas, którym dysponuje wykorzystuje aktywnie dla budowy lepszej Polski. Nie przechodzi obojętnie wobec tych, którzy wyciągają dłoń po pomoc. Okazuje wielkie serce i życzliwe gesty tym, których spotyka na swojej drodze. 



Uroczystą promocję książki poprzedziła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Eucharystię sprawowało wielu księży, a homilię wygłosił dyrektor ds. Wychowania Katolickiego w Lublinie ks. dr Krzysztof Gałan.

Kapłan porównał historię „Solidarności” do Ewangelii wg św. Łukasza o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych, która tego dnia była czytana.

- Gdy wybiegniemy myślami do tego, co działo się w latach 80., to wiecie doskonale, że Ci którzy wtedy należeli do „Solidarności”, przez ówczesne władze byli niejako traktowani, jak byśmy powiedzieli, tacy trędowaci. Chciano ich zamknąć w miejscach odosobnienia, nie chciano z nimi rozmawiać. (…) Rok narodzin Solidarności był wołaniem do Jezusa Chrystusa, jak ci chorzy na drodze z Ewangelii: Jezu Chryste ulituj się nade mną! Solidarność poszła do kościoła, poszła do kapłanów, aby szukać wsparcia


– podkreślił duchowny.

Zwieńczeniem uroczystej promocji książki była część artystyczna podczas której młodzież szkolna przedstawiła realia funkcjonowania systemu szkolnictwa w PRL-u. Organizatorem uroczystej promocji książki był Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania.

Tomasz Kupczyk
Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe