Ograniczenie świadczenia 800 plus dla Ukraińców. Politycy PiS przypomnieli Trzaskowskiemu jak głosowała KO

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piątek podczas spotkania z wyborcami w Puńsku zaapelował do rządu Donalda Tuska o wprowadzenie zmian w świadczeniu 800 plus, które dotyczą pobierania tych pieniędzy przez Ukraińców. Natomiast politycy PiS przypomnieli, że KO głosowała przeciwko wprowadzeniu ograniczeń do świadczenia 800 plus.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski / PAP/Radek Pietruszka

Jeżeli chodzi o takie świadczenia, jak 800 plus dla Ukraińców, one powinny się im należeć, jeżeli będą u nas pracować, mieszkać i jeżeli będą płacić podatki. Apeluję do rządu, żeby podjął prace nad zmianą prawa, aby tego typu postulat mógł być uwzględniony

- powiedział prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski przekonywał również, że Polska pomagała Ukraińcom od początku rosyjskiej inwazji. Zaznaczył, że choć pomoc powinna być wciąż podtrzymywana to obecność obywateli Ukrainy w naszym kraju powinna przynosić Polsce pewne korzyści.

Dzisiaj nadal musimy pomagać Ukrainie, ale nie możemy popełnić błędu, jaki popełniły inne kraje Zachodu - jak Niemcy i Szwecja - że tam się opłacało przyjeżdżać tylko po socjal. Dla nas najważniejsze jest to, że każdy, kto chce do nas przyjechać i liczyć na wsparcie, musi wzmacniać naszą gospodarkę

- zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Gorące komentarze

W mediach społecznościowych politycy PiS przypomnieli włodarzowi Warszawy, że już w maju 2024 r. została zgłoszona poprawka do świadczenia 800 plus w kwestii ograniczenia uzyskiwania tego świadczenia przez Ukraińców.

Prawo i Sprawiedliwość chciało ograniczyć uzyskiwanie świadczenia 800+ dla obywateli Ukrainy na długo przed rozpoczęciem kampanii!

- napisał Paweł Szefernaker.

W maju w imieniu klubu PiS zgłosiłem poprawkę uzależniającą uzyskanie przez obywateli Ukrainy świadczenia 800+ od złożenia wniosku o wydanie karty pobytu. Co wtedy zrobiła partia R. Trzaskowskiego? PO głosowała przeciw

- przypomniał polityk.

Dziś, jak ruszyła kampania, znowu zmieniają zdanie! Nie dajcie się oszukać! Hipokryci!

- podkreślił Szefernaker.

O tym samym napisał również dziennikarz Samuel Pereira.

Kampania ruszyła, Ukraińcy „grzeją”, więc Rafał Trzaskowski mówi: uzależnijmy im #800plus od stałego pobytu. A w maju (gdy Trzaskowski zajmował się zakazem krzyży w urzędach) propozycję takich zmian w świadczeniu 800+ złożyło PiS. Jak głosowała koalicja rządząca? Przeciw

- przypomniał Samuel Pereira.

Wypowiedź Rafała Trzaskowskiego skomentowała również dziennikarka Tygodnika Solidarność Monika Rutke.

Ojejciu, Rafał Trzaskowski mógł zmienić zdanie, c’nie? Zresztą, nie przywiązywałabym się do tego co wczoraj powiedział, bo dzisiaj jedzie na Mazury i może już mieć inne zdanie

- napisała Monika Rutke.

Z kolei znany internauta Zygfryd Czaban zauważył, że Trzaskowski jako wiceprzewodniczący PO powinien wiedzieć jak głosowała jego formacja ws. ograniczenia 800 plus dla Ukraińców.

Dlatego w ubiegłym roku PO głosowała przeciwko ograniczeniu 800 plus dla Ukraińców? Jest pan wiceprzewodniczącym tej partii, więc pewnie pan wie

- napisał Zygfryd Czaban.

Natomiast prof. Stanisław Żerko przypomniał wypowiedź Trzaskowskiego z 2015 r.

Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski 2015: "Nie można pozostać obojętnym wobec dramatu ludzkiego, który jest ich (uchodźców) udziałem"

- napisał Stanisław Żerko.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk z KO pochwalił wypowiedź Trzaskowskiego, jednakże Janusz Cieszyński przypomniał, że polityk platformy głosował przeciw poprawce. 

Cezary Kłamczyk głosował w tej kadencji w sprawie ograniczenia w przyznawaniu 800+ dla obywateli Ukrainy. Poprawkę w tej sprawie zgłosił klub PiS. Głosował oczywiście przeciw

- napisał Janusz Cieszyński pod wpisem Cezarego Tomczyka.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw zakłada przedłużenie pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, wprowadzonej decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z 4 marca 2022 r. do 30 września 2025, a gdyby dyrektywa unijna przedłużyła ochronę do marca 2026 r. w ustawie mają zostać zaszyte przepisy o automatycznym przedłużeniu tej ochrony.

Jak wyjaśnił portal Prawo.pl, nowelizacja związała wypłatę świadczenia 800 plus i świadczenia "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym. 

Dodano również przepis proceduralny zobowiązujący Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wstrzymania przyznanych wcześniej świadczeń w sytuacji kiedy w systemie informacji oświatowej nie zostanie potwierdzony fakt pobierania nauki w szkole przez dziecko, na które te świadczenia były przyznane

- czytamy. Ze świadczenia będą mogły również skorzystać "małoletnie dzieci obywateli Ukrainy i małoletnie dzieci małżonków obywateli Ukrainy".

 

 

 

 

 


 

POLECANE
UE przedłużyła sankcje indywidualne na Rosję Wiadomości
UE przedłużyła sankcje indywidualne na Rosję

Wszystkie 27 państw członkowskich w sobotę po południu zgodziły się przedłużyć sankcje indywidualne na Rosję o kolejne sześć miesięcy, czyli do połowy września tego roku. Przedłużenia sankcji, wbrew zapowiedziom, nie zablokowały Węgry ani Słowacja.

Szczeciński szpital w trybie awaryjnym po ataku hakerów Wiadomości
Szczeciński szpital w trybie awaryjnym po ataku hakerów

W nocy z soboty na niedzielę Szczeciński Szpital Wojewódzki padł ofiarą cyberataku. Hakerzy zaszyfrowali część danych i zażądali kilku milionów dolarów okupu.

Skoki w Oslo: Szwajcar na prowadzeniu, Polacy w środku stawki z ostatniej chwili
Skoki w Oslo: Szwajcar na prowadzeniu, Polacy w środku stawki

Kacper Tomasiak był 22., Maciej Kot - 25., Aleksander Zniszczoł - 32., a Piotr Żyła - 46. w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. Wygrał Szwajcar Gregor Deschwanden. Po pierwszej serii odpadł Słoweniec Domen Prevc, który zajął 42. miejsce.

Wypadek podczas pilnej interwencji. Radiowóz zderzył się z autem Wiadomości
Wypadek podczas pilnej interwencji. Radiowóz zderzył się z autem

W sobotę przed południem na drodze wojewódzkiej nr 776 w miejscowości Biórków Mały w Małopolsce doszło do poważnego wypadku z udziałem policyjnego radiowozu i samochodu osobowego. Dwaj funkcjonariusze zostali ranni i trafili do szpitala.

Nowy nanomateriał niszczy komórki raka i oszczędza zdrowe tkanki tylko u nas
Nowy nanomateriał niszczy komórki raka i oszczędza zdrowe tkanki

Naukowcy z Oregon State University opracowali nowy nanomateriał na bazie żelaza, który w testach laboratoryjnych potrafił całkowicie zniszczyć guzy nowotworowe u myszy. Technologia wykorzystuje stres oksydacyjny do atakowania komórek raka, jednocześnie oszczędzając zdrowe tkanki.

Nie żyje były reprezentant Polski i bramkarz znanych klubów Wiadomości
Nie żyje były reprezentant Polski i bramkarz znanych klubów

W wieku 90 lat zmarł Henryk Stroniarz były znakomity bramkarz m.in. Cracovii, Legii Warszawa i Wisły Kraków. Rozegrał jeden mecz w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował jako trener.

Iran grozi Ukrainie. Padły mocne słowa z Teheranu z ostatniej chwili
Iran grozi Ukrainie. Padły mocne słowa z Teheranu

Iran uznał Ukrainę za uzasadniony cel swoich ataków, twierdząc, że wspiera ona Izraela, dostarczając mu drony przechwytujące. Groźby pod adresem Kijowa rzucił w sobotę Ebrahim Azizi, przewodniczący irańskiej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego.

Generał Iranu o zakończeniu wojny. Wskazał dwa warunki Wiadomości
Generał Iranu o zakończeniu wojny. Wskazał dwa warunki

Generał dywizji irańskiej armii Mohsen Rezaji zabrał głos w sprawie trwającego konfliktu między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. W rozmowie z irańską stacją SNN wskazał, jakie warunki - według władz w Teheranie - muszą zostać spełnione, aby możliwe było zakończenie wojny.

Pożar lasu i łąk pod Wyszkowem. Strażacy walczą z żywiołem Wiadomości
Pożar lasu i łąk pod Wyszkowem. Strażacy walczą z żywiołem

Strażacy od kilku godzin walczą z dużym pożarem w okolicach Wyszkowa (woj. mazowieckie). Ogień pojawił się w sobotę około godziny 10 na łąkach między miejscowościami Lucynów i Podgać, a następnie szybko przeniósł się na pobliski las.

Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Dolnego Śląska z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Dolnego Śląska

Operator sieci energetycznej Tauron opublikował harmonogram planowanych przerw w dostawie energii elektrycznej w woj. dolnośląskim na najbliższe dni. Wyłączenia obejmą zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości. Sprawdź, czy twoja okolica znajduje się na liście.

REKLAMA

Ograniczenie świadczenia 800 plus dla Ukraińców. Politycy PiS przypomnieli Trzaskowskiemu jak głosowała KO

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piątek podczas spotkania z wyborcami w Puńsku zaapelował do rządu Donalda Tuska o wprowadzenie zmian w świadczeniu 800 plus, które dotyczą pobierania tych pieniędzy przez Ukraińców. Natomiast politycy PiS przypomnieli, że KO głosowała przeciwko wprowadzeniu ograniczeń do świadczenia 800 plus.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski / PAP/Radek Pietruszka

Jeżeli chodzi o takie świadczenia, jak 800 plus dla Ukraińców, one powinny się im należeć, jeżeli będą u nas pracować, mieszkać i jeżeli będą płacić podatki. Apeluję do rządu, żeby podjął prace nad zmianą prawa, aby tego typu postulat mógł być uwzględniony

- powiedział prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski przekonywał również, że Polska pomagała Ukraińcom od początku rosyjskiej inwazji. Zaznaczył, że choć pomoc powinna być wciąż podtrzymywana to obecność obywateli Ukrainy w naszym kraju powinna przynosić Polsce pewne korzyści.

Dzisiaj nadal musimy pomagać Ukrainie, ale nie możemy popełnić błędu, jaki popełniły inne kraje Zachodu - jak Niemcy i Szwecja - że tam się opłacało przyjeżdżać tylko po socjal. Dla nas najważniejsze jest to, że każdy, kto chce do nas przyjechać i liczyć na wsparcie, musi wzmacniać naszą gospodarkę

- zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Gorące komentarze

W mediach społecznościowych politycy PiS przypomnieli włodarzowi Warszawy, że już w maju 2024 r. została zgłoszona poprawka do świadczenia 800 plus w kwestii ograniczenia uzyskiwania tego świadczenia przez Ukraińców.

Prawo i Sprawiedliwość chciało ograniczyć uzyskiwanie świadczenia 800+ dla obywateli Ukrainy na długo przed rozpoczęciem kampanii!

- napisał Paweł Szefernaker.

W maju w imieniu klubu PiS zgłosiłem poprawkę uzależniającą uzyskanie przez obywateli Ukrainy świadczenia 800+ od złożenia wniosku o wydanie karty pobytu. Co wtedy zrobiła partia R. Trzaskowskiego? PO głosowała przeciw

- przypomniał polityk.

Dziś, jak ruszyła kampania, znowu zmieniają zdanie! Nie dajcie się oszukać! Hipokryci!

- podkreślił Szefernaker.

O tym samym napisał również dziennikarz Samuel Pereira.

Kampania ruszyła, Ukraińcy „grzeją”, więc Rafał Trzaskowski mówi: uzależnijmy im #800plus od stałego pobytu. A w maju (gdy Trzaskowski zajmował się zakazem krzyży w urzędach) propozycję takich zmian w świadczeniu 800+ złożyło PiS. Jak głosowała koalicja rządząca? Przeciw

- przypomniał Samuel Pereira.

Wypowiedź Rafała Trzaskowskiego skomentowała również dziennikarka Tygodnika Solidarność Monika Rutke.

Ojejciu, Rafał Trzaskowski mógł zmienić zdanie, c’nie? Zresztą, nie przywiązywałabym się do tego co wczoraj powiedział, bo dzisiaj jedzie na Mazury i może już mieć inne zdanie

- napisała Monika Rutke.

Z kolei znany internauta Zygfryd Czaban zauważył, że Trzaskowski jako wiceprzewodniczący PO powinien wiedzieć jak głosowała jego formacja ws. ograniczenia 800 plus dla Ukraińców.

Dlatego w ubiegłym roku PO głosowała przeciwko ograniczeniu 800 plus dla Ukraińców? Jest pan wiceprzewodniczącym tej partii, więc pewnie pan wie

- napisał Zygfryd Czaban.

Natomiast prof. Stanisław Żerko przypomniał wypowiedź Trzaskowskiego z 2015 r.

Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski 2015: "Nie można pozostać obojętnym wobec dramatu ludzkiego, który jest ich (uchodźców) udziałem"

- napisał Stanisław Żerko.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk z KO pochwalił wypowiedź Trzaskowskiego, jednakże Janusz Cieszyński przypomniał, że polityk platformy głosował przeciw poprawce. 

Cezary Kłamczyk głosował w tej kadencji w sprawie ograniczenia w przyznawaniu 800+ dla obywateli Ukrainy. Poprawkę w tej sprawie zgłosił klub PiS. Głosował oczywiście przeciw

- napisał Janusz Cieszyński pod wpisem Cezarego Tomczyka.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw zakłada przedłużenie pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, wprowadzonej decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z 4 marca 2022 r. do 30 września 2025, a gdyby dyrektywa unijna przedłużyła ochronę do marca 2026 r. w ustawie mają zostać zaszyte przepisy o automatycznym przedłużeniu tej ochrony.

Jak wyjaśnił portal Prawo.pl, nowelizacja związała wypłatę świadczenia 800 plus i świadczenia "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym. 

Dodano również przepis proceduralny zobowiązujący Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wstrzymania przyznanych wcześniej świadczeń w sytuacji kiedy w systemie informacji oświatowej nie zostanie potwierdzony fakt pobierania nauki w szkole przez dziecko, na które te świadczenia były przyznane

- czytamy. Ze świadczenia będą mogły również skorzystać "małoletnie dzieci obywateli Ukrainy i małoletnie dzieci małżonków obywateli Ukrainy".

 

 

 

 

 



 

Polecane