REKLAMA

Wolne niedziele. Czy potrafimy świętować i odpoczywać?

– To nie jest tak, że druga albo czwarta niedziela w miesiącu niesie inne przesłanie i inną treść niż pozostałe. Dlatego zaproponowane rozwiązanie musi budzić mój niepokój i nie może być właściwym kierunkiem – podkreśla abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Duszpasterz Ludzi Pracy, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
Henryk Przondziono Wolne niedziele. Czy potrafimy świętować i odpoczywać?
Henryk Przondziono / Forum Gość Niedzielny
IK: Od kilku tygodni na dobre rozgorzała dyskusja nad niedzielami wolnymi od handlu. Obywatelski projekt czekał ponad rok, aż politycy zaczną nad nim pracować. Coś, co wydawało się oczywiste, doprowadziło do konfliktu.

abp JK: To nie jest tak, że dyskusje nad tym, by jeden dzień w tygodniu człowiek przeznaczył na odpoczynek, przeżywając go inaczej niż pozostałe dni tygodnia, trwa od kilku tygodni. Tak może to wyglądać z perspektywy polityków albo dziennikarzy. Ja nie jestem politykiem, a kiedy biorę do ręki Pismo Święte, czytam, że już w Starym Testamencie ludzie mieli problem z przeżywaniem Dnia Pańskiego. Wiązało się to chociażby z bardzo szczegółowym opisem tego, co wolno, a czego nie wolno robić w tym dniu. To wszystko miało służyć człowiekowi. Chodziło o stworzenie mu odpowiednich warunków do odpoczynku i do tego, by mógł oddawać cześć Bogu. Widzimy jednak, że opisanie Dnia Pańskiego jedynie w kategoriach prawnych i ujęcie go w ramy nakazów i zakazów może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do zniekształcenia treści, jaką ten dzień niesie...


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura