Czy zostanie zlikwidowana górna granica opłacania składek na ZUS - debata w PR24

W opinii Solidarności, proces opiniowania ustawy likwidujące tzw. 30-krotność w ubezpieczeniach społecznych to gwałt na dialogu społecznym i jej partnerach - mówiła ekspertka związki Barbara Surdykowska w debacie "Kapitał i praca" na antenie PR24. jak zaznaczyła, ustawa nie została prawidłowo skonsultowana, została skierowana do partnerów społecznych w momecie, kiedy trafiła na Komitet Stały Rady Ministrów. Wysłuchanie naszych argumentacji na tym etapie jest już iluzoryczne, podkreśliła.
 Czy zostanie zlikwidowana górna granica opłacania składek na ZUS - debata w PR24
/ www.pexels.com
Tak zwana trzydziestokrotność to obowiązująca od dawna regulacja, zgodnie z którą po osiągnięciu pułapu zarobków wynoszącego trzydziestokrotność średniej płacy, nie płaci się składek ZUS. Dotyczy to osób, które zarabiają powyżej 10 870 zł brutto miesięcznie, czyli około 2 proc. osób z około 16 mln pracujących.

Chociaż likwidacja takiego zapisu w pewien sposób wyrównywałaby szanse wszystkich pracowników, którzy płacą składki od całej kwoty dochodu, to jednak zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy, nie zgadzają się z likwidacją tego rozwiązania.

Protestują również przeciwko formie, w jakiej była ona poddana konsultacjom społecznym, a w zasadzie realne została ich pozbawiona.


Jak zaznazali goście audycji, projekt nie realizuje sprawiedliwości społecznej. Nasz system emerytalno-rentowy jest tak skonstruowany, że tyle ile wpłacimy, tyle powinniśmy za kilka lat otrzymać.

Jeśli więc będą pobierane pełne składki, także najwyższych wynagrodzeń, to za jakiś czas całe społeczeństwo będzie musiało się złożyć się na wysokie emerytury i wysokie waloryzacje dla tych osób. .


Całą audycję mopna wysłuchań tutaj: https://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUShttps://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUS

Anna Grabowska

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe