Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS

W styczniu, na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda podkreślał, że Solidarność nigdy nie była apolityczna. W roku 1989 wspierała w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, przedstawiciele związku sami też próbowali wejść do parlamentu. Potem związek zaangażował się w AWS. Solidarność nie jest natomiast związkiem partyjnym, czyli nie podlega i nie jest przybudówka żadnej partii. Te dwa stwierdzenia: brak apolityczności i apartyjność kondensują postawę „S” wobec obecnie rządzących. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas na podsumowanie relacji jakie łączą a często dzielą Solidarność z polityką. O tym w najnowszym numerze.
 Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS
/ TS
W ramach tematu numeru:
Patrzymy PiS na ręce

- Uchwała programowa NSZZ Solidarność jasno mówi, że mamy zakaz współpracy z partiami postkomunistycznymi i liberalnymi. Mamy współpracować z partiami, które są wyczulone na sprawy społeczne i pracownicze. Dzisiaj taką partią jest Prawo i Sprawiedliwość. Celowo nie mówię Zjednoczona Prawica, ponieważ Partia Republikańska Jarosława Gowina do ugrupowań wyczulonych na sprawy społeczne się nie zalicza. Jeżeli rządzący podejmują prospołeczne rozwiązania, to będziemy ich wspierać i dotychczas to robiliśmy. Przez ostatnie dwa lata wiele udało się zrealizować i wprowadzić korzystne dla pracowników i społeczeństwa rozwiązania, które wspólnie wypracowaliśmy. Nie oznacza to, że przymykamy oczy na niekorzystne projekty zmian dla pracowników w naszym kraju. Jeśli takie są podejmowane, to wytykamy je rządzącym. Tak jest w przypadku demontażu powszechnego systemu emerytalnego, o czym na początku rozmowy mówiliśmy. Głośno argumentujemy, że nie są to dobre rozwiązania dla naszego rynku pracy i przyszłych emerytów. Złośliwi zawsze będą starali się nam zaszkodzić i wytykać, że jesteśmy blisko PiS. Nie. My jesteśmy blisko partii, która widzi potrzebę poprawy życia społecznego, pracowniczego. Jako Solidarność staramy się współpracować po to, aby jak najlepsze dla społeczeństwa rozwiązania były realizowane. Jeśli jest potrzeba, wyraźnie krytykujemy rządzących, bo Solidarność jest niezależnym i samorządnym związkiem zawodowym - mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Rozczarowanie w ochronie zdrowia
- Minister zdrowia stracił już dawno zaufanie Solidarności. Teraz traci poparcie innych środowisk – deklaruje Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność.

Ponadto w numerze:
Będą wolne niedziele

Sukces Solidarności! Dzięki twardej postawie związku udało się doprowadzić do zapisu, w którym od 2020 r. wszystkie niedziele w handlu będą wolne od pracy. Więcej w artykule Macieja Chudkiewicza. 

Chodakiewicz: Dokąd maszeruje narodówka?
„Pisałem kilka lat temu, że narodówka na razie potrafi jedynie maszerować. To bardzo ważne na płaszczyźnie formowania młodych patriotów i tworzenia zrębów organizacyjnych, lecz wpływy polityczne pozostają  na razie poza jej możliwościami” – uważa Marek Jan Chodakiewicz. 

Demokracja liberalna, czyli nowe logo Wielkiego Brata
„Istotą tak zwanej demokracji liberalnej jest atomizacja społeczeństwa wynikająca z absurdalnego rozszerzania praw niewielkich grup interesu pod hasłem ochrony praw mniejszości. Oczywisty chaos wynikający z umiejętnego podsycania naturalnych czy też wyimaginowanych sprzeczności jest narzędziem zarządzania społeczeństwami” - uważa Krzysztof Swat.

Gorzki chleb Biedronki
Poniżające uwagi, krzyki, poganianie do szybszej pracy, grożenie zwolnieniem. Takie zachowania kierownictwa wobec pracowników to tylko jedno z wielu naruszeń prawa, jakie stwierdzono podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w kilkunastu sklepach „Biedronka” w różnych częściach kraju. PIP uważa, że nieprawidłowości nie mają dużej skali. Co innego mówią związkowcy. Ich zdaniem Biedronka notorycznie łamie prawa pracownicze. Więcej w artykule Barbary Michałowskiej. 

Ostatni z wielkich
W angielskim Worthing zmarł 16 listopada podpułkownik pilot Franciszek Kornicki – ostatni z dowódców polskich dywizjonów myśliwskich w latach II wojny światowej. Było to grono ludzi niezwykłych, których umiejętności podziwiał cały świat. Więcej w artykule Leszka Masieraka. n
 
Tygodnika Solidarność szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe