REKLAMA

Sukces Solidarności! Od 2020 r. wszystkie niedziele w handlu będą wolne od pracy

Sukces Solidarności! Dzięki twardej postawie związku udało się doprowadzić do zapisu, w którym od 2020 r. wszystkie niedziele w handlu będą wolne od pracy.
 Sukces Solidarności! Od 2020 r. wszystkie niedziele w handlu będą wolne od pracy
/ Pixabay.com/CC0
Maciej Chudkiewicz

Sejm przegłosował ustawę, która w pierwszej fazie ogranicza, a od 2020 r. w praktyce zakazuje handlu w niedziele. Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów. Przeciw było 156, a 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zgodnie z projektem od 1 marca 2018 r. w kolejnych miesiącach będą dwie niedziele handlowe, w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami).

Najpierw od marca do końca 2018 r. będzie można handlować w dwie niedziele w miesiącu. Zakaz handlu nie będzie jednak obowiązywał wszędzie, np. na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Ponadto sklepy internetowe również wyłączono z zakazu – dzięki temu nie trzeba będzie ustawy notyfikować w Komisji Europejskiej. Handel będzie się mógł również odbywać w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą (we wszystkich sklepach). Wprowadzono również poprawkę, która dopuszcza handel w każdą niedzielę w piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Będzie można handlować również na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych, w aptekach, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami oraz w kioskach i stoiskach przy cmentarzach.
Kolejne zmiany odczujemy już 1 stycznia 2019 r. Wtedy w ciągu całego roku będzie 15 niedziel handlowych i 37 niedziel bez handlu. Sprzedawać i kupować będzie można w każdą ostatnią niedzielę w miesiącu i trzy niedziele przed świętami (w tym dwie przed wigilią, a jedną przed Wielkanocą).

Prawie wszystkie niedziele będą wolne od handlu dopiero w 2020 r. Wciąż jednak będą 3 niedziele handlowe przed świętami, ale też wprowadzono cztery dodatkowe niedziele handlowe w roku. Dlatego w roku 2020 handel będzie możliwy w 7 niedziel, a 45 pozostanie od niego wolnych.#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura