REKLAMA

Romuald Szeremietiew: Szanse Powstania Listopadowego

Obchodzimy kolejną rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Radzę w takim dniu sięgnąć do książki Jerzego Łojka „Szanse Powstania Listopadowego” (Warszawa 1986).
 Romuald Szeremietiew: Szanse Powstania Listopadowego
/ screen YT
W swojej pracy Łojek przeprowadza analizę wypadków z lat 1830-1831, podejmując próbę wykazania, że społeczeństwo polskie miało ogromną i najzupełniej realną szansę samodzielnego uzyskania pełnej niepodległości. Pisał Autor: „Posiadanie własnej i znakomicie wyszkolonej armii, zasilonej poważnymi rezerwami, przy błędach popełnianych przez dowództwo rosyjskie, pozwalało na przeprowadzenie walki, o losach której nie decydowała bynajmniej faktyczna dysproporcja sił między Polską a Rosją. (…) Mickiewicz grubo przesadził ze swoją poetycką wizją, która na długie lata zastępowała u nas rzeczywisty obraz powstania (…). Była amunicja, była broń, żołnierz nie konał z wyczerpania. Nie starczyło ducha i chęci dowódcom i politykom. (…)”

Przyjaźniłem się z Jerzym łojkiem i pamiętam jego słowa: „Nie zachwycam się tym, że Polacy 200 lat walczyli o niepodległość, dziwię się, że 200 lat byli w niewoli”.

„Szanse Powstania Listopadowego” Jerzego Łojka, książka odważna, uczy myślenia, zachęca nie tylko do rozpamiętywania przeszłości, ale zmusza do wyciągania wniosków na przyszłość.

Romuald Szeremietiew

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura