Szukaj
Konto

Niemieckie DB Cargo zwolni tysiące pracowników

05.05.2025 12:29
Pociąg Deutsche Bahn, zdjęcie poglądowe
Źródło: pixabay.com
Komentarzy: 0
Niemiecki przewoźnik towarowy DB Cargo, należący do Deutsche Bahn, zapowiedział masowe zwolnienia. Do 2029 roku firma planuje zlikwidować aż 5000 etatów; to dużo więcej, niż pierwotnie zakładano.

Najmocniej dotknięte będą regiony wschodnich Niemiec - Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia.

Bez gwarancji zatrudnienia dla kolejarzy

Jak przekazała Katharina Blaumann, kierownik zakładu w Halle, w największym zakładzie DB Cargo w Niemczech - zatrudniającym 1000 pracowników - związek zawodowy maszynistów GDL nie wynegocjował zabezpieczeń chroniących pracowników przed zwolnieniami. Szef związku Mario Reiß odrzuca krytykę i oskarża kierownictwo DB Cargo o brak planu i określa całą sytuację jako "przykrywkę dla bezradności". Według związkowców pracownicy są zmuszani do przenoszenia się do innych miast - np. z Halle do Duisburga - pod groźbą utraty pracy.

Zmiany dotkną także przewozów jednowagonowych

W ramach restrukturyzacji w najbliższym czasie zredukowanych zostanie około 1000 miejsc pracy w segmencie przewozów jednowagonowych. DB Cargo analizuje rentowność poszczególnych usług i zapowiada dostosowanie zatrudnienia do wolumenu frachtu.

Restrukturyzacja

Firma ogłosiła wdrożenie szeroko zakrojonego planu naprawczego. Skoncentruje się na strategicznych sektorach, takich jak przemysł stalowy, motoryzacyjny, chemiczny i budowlany. Zmniejszeniu ma ulec także skala działalności w mniej dochodowych obszarach.

Obecnie wdrażamy kompleksowy program restrukturyzacji. Analizujemy, które transporty są opłacalne w dłuższej perspektywie i odpowiednio dostosowujemy siłę roboczą

- przekazała Sigrid Nikutta, CEO Deutsche Bahn.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 05.05.2025 12:29
Źródło: logistik-heute.de