"Zapomniano o najważniejszej rzeczy". Bartłomiej Mickiewicz komentuje zapowiedź premiera ws. nowej ustawy modernizacyjnej

O przeznaczeniu 13 miliardów złotych na Program Modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP na lata 2026-2029 poinformował w środę premier Donald Tusk. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na remonty i inwestycję, w tym na poprawę bazy szkoleniowej.
Premier zapowiada
"Bezpieczeństwo to nie słowa, tylko działania i pieniądze. Podjąłem decyzję o przeznaczeniu 13 miliardów złotych na program modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP na lata 2026-2029" - napisał w środę na platformie X premier Donald Tusk.
Wiceminister resortu spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odnosząc się do tej decyzji powiedział PAP, że "to bardzo dobra wiadomość". Dodał, że nowy program modernizacji w sposób istotny poprawi warunki pracy i bazę policyjną, a środki zostaną wykorzystane m.in. na budowę 130 nowych obiektów.
"Zapomniano o najważniejszej rzeczy"
Zapowiedź premiera Tuska skomentował dziś w swoich mediach społecznościowych Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "S".
Nowy sprzęt, nowe budynki, wyposażenie osobiste są oczywiście bardzo ważne i bardzo się z nich cieszymy, ale zapomniano tutaj o najważniejszej rzeczy czyli o wynagrodzeniach pracowników cywilnych i uposażeniach funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.
zaznaczył.
Bez tego nawet najlepszy sprzęt nie będzie mógł być obsługiwany, a dobrze wynagradzani, dobrze wszkoleni funkcjonariusze to jest podstawa prawidłowego funkcjonowania każdej służby mundurowej. W sytuacji, w której mamy ryzyko wojny za naszą wschodnią granicą i wiele innych niebezpieczeństw, które na nas czyhają, musimy dbać o prawidłowe wyszkolenie i właściwe wynagradzanie funkcjonariuszy i pracowników cywilnych
- dodał.
Przewodniczący Mickiewicz przypomniał, że wedle poprzedniej ustawy modernizacyjnej, która przewidywała środki w wysokości 10 miliardów złotych, aż 6 miliardów złotych było przekazane na uposażenia i wynagrodzenia.
Chcielibyśmy, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało nam konkretne informacje dotyczące środków, które będą w przyszłych latach przekazywane właśnie na uposażenia i wynagrodzenia funkcjonariuszy. Jako Krajowa Sekcja Pożarnictwa, ale też Solidarność reprezentowana w Policji, w Straży Granicznej i pozostałych służbach podległych MSWiA będziemy walczyć o to, aby wynagrodzenia i uposażenia były na właściwym poziomie i w dalszym ciągu się powiększały
- przekazał Bartłomiej Mickiewicz.
Dodatku mieszkaniowego nie widać. Będzie pikieta
Przypomnijmy, wczoraj z kolei członkowie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" zdecydowali o zorganizowaniu 28 maja w Warszawie pikiety. Jej celem jest wezwanie kierownictwa resortu do przestrzegania porozumienia zawartego ze stroną społeczną.
Podpisane 6 marca porozumienie zakłada m.in. wprowadzenie dla funkcjonariuszy świadczenia mieszkaniowego, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Minister zobowiązał się do wdrożenia przepisów regulujących to świadczenie od dnia 1 lipca 2025 r.
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Wstrząsające informacje ujawnione przez TV Republika. Klementyna Suchanow przerywa milczenie
- Komunikat dla mieszkańców Łodzi
- Poparcie od Grzegorza Brauna w II turze wyborów prezydenckich. Jest oświadczenie polityka
- Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Jest wniosek o badanie psychiatryczne premiera Donalda Tuska
- W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców
Tagi
Komentarze
Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”

„U Jędrusia” zawiązała się Solidarność
Rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Uczczono minutą ciszy pamięć Śp. Henryka Nakoniecznego

Związkowcy z Solidarności wyruszają do Włoch. Chcą zdobyć Mont Blanc

„Są miejsca, z których nie wraca się takim samym”. II pielgrzymka nauczycieli do obozu Ravensbrück

