REKLAMA

Kanclerz Angela Merkel za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiada się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji z powodu postawy mocarstwa na Bliskim Wschodzie. Tak twierdzi niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, która powołuje się na źródło z najbliższego otoczenia pani kanclerz. Zachód oskarża Moskwę nie tylko o wspieranie reżimu Baszszara al-Asada ale również o ostrzał konwojów humanitarnych i odpowiedzialność za śmierć wielu cywilów.
Angela Merkel Kanclerz Angela Merkel za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji
Angela Merkel / fot. Wikipedia
Aby sankcje wobec Rosji mogły zostać zaostrzone Merkel do tego postulatu musi przekonać współrządzącą partię SPD, której politycy sprawują władzę w sześciu resortach. SPD jest przychylna Rosji. Przychylny Moskwie jest przedewszystkim  minister spraw zagranicznych z ramienia SPD Frank-Walter Steinmeier, który w lato odwiedził Rosję. Ta wizyta nie zakończyła się jednak żadnymi ustaleniami, a niemiecka prasa skrytykowała wówczas działania polityka.

Relacje z Rosją zapewne będą też tematem najbliższego spotkania przywódców UE. Wiadomo, że część państw dwudziestki siódemki zaczyna się coraz głośniej domagać złagodzenia obecnych sankcji wobec Moskwy a nie ich zaostrzenia. Jeśli Angela Merkel na serio myśli o zaostrzeniu sankcji, czeka ją zatem nie łatwe zadanie. FAS wskazuje jednak, że Europejczycy stanowczo potępiają działania Rosji w Syrii, w tym zbombardowanie konwoju ONZ z pomocą dla Syryjczyków oraz działania w mieście Aleppo.

FAZ podaje, że Merkel konsultowała się z prezydentem USA w sprawie zaostrzenia sankcji. Barck Obama odniósł się pozytywne do tego pomysłu.


AB

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura