REKLAMA

Niemiecki Die Welt: Reakcja Airbusa może zaszkodzić innym przetargom

Ostre protesty Airbus po zakończeniu negocjacji dotyczących śmigłowców wielozadaniowych Caracal mogą wpłynąć na możliwości pozyskiwania od Polski innych zamówień obronnych, w tym dotyczących systemu przeciwlotniczego MEADS – pisze niemiecki Die Welt. Dziennik skrytykował też oświadczenia, jakie złożył prezes grupy Airbus.
domena publiczna Niemiecki Die Welt: Reakcja Airbusa może zaszkodzić innym przetargom
domena publiczna / Wikimedia Commons
Dyrektor Grupy Airbus Tom Enders w ostrych słowach odniósł się do zakończenia negocjacji w sprawie offsetu:

- Nigdy nie zostaliśmy tak potraktowani przez rząd klienta, jak zostaliśmy potraktowani przez ten rząd. (...) "Airbus naprawdę chciał inwestować w Polsce i chcieliśmy przyczynić się do stworzenia konkurencyjnego przemysłu lotniczego i kosmicznego w tym kraju. Jednak rząd polski zatrzasnął nam drzwi przed nosem. Bierzemy to pod uwagę.


Zdaniem niemieckiego dziennika zbliżony do otoczenia kanclerz Merkel, krytyka kierowana pod adresem polskiego rządu jest „drażliwa”, w kontekście innych postępowań, w których mogą brać udział również podmioty należące, choćby częściowo grupy Airbus.

Wymieniane jest tutaj przede wszystkim postępowanie na system obrony powietrznej Wisła, w którym swoją ofertę złożyło również konsorcjum MEADS. Pomimo wysłania do strony amerykańskiej Letter of Request w sprawie systemu Patriot, propozycja MEADS nadal jest brana pod uwagę, a równolegle z wysłaniem LOR polski rząd zadeklarował zwrócenie się o zgodę USA na przekazanie poszerzonej informacji o systemie. Autorzy Die Welt wskazują, że konsorcjum nadal „ma nadzieję” na uzyskanie zamówienia.

W konsorcjum MEADS uczestniczy MBDA Deutschland, z kolei 37,5% udziałów w MBDA posiada grupa Airbus. Z artykułu „Die Welt”wynika, że tak ostra reakcja Airbus może wywrzeć negatywny wpływ na szanse europejskiego koncernu w innych przetargach. Pomimo że niemiecki rząd podobnie jak Francuzi ma udziały w Airbus Group, to na razie nie pojawiła się krytyka ze strony władz Republiki Federalnej.

Innym obszarem, w którym mogą być uwzględniane oferty grupy Airbus, jest zakup samolotów VIP, mówił o tym sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. Wymienia się tutaj również program rozpoznania obrazowego i satelitarnego.

defence24

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura