REKLAMA

Nielegalna aborcja, pacjentka w ciężkim stanie i spreparowana dokumentacja. Lekarz oskarżony przed sądem

Lekarz – ginekolog z Władysławowa stanie przed sądem za przeprowadzenie nielegalnej aborcji na życzenie pacjentki, w trakcie której doszło dodatkowo do bardzo poważnych komplikacji. Tomasz K. odpowie również za spreparowanie fałszywej dokumentacji medycznej oraz zacieranie śladów przestępstwa - skasowanie elektronicznych wpisów lekarskich dotyczących tejże pacjentki. O sprawie poinformowała Prokuratura Krajowa, zaś akt oskarżenia został wniesiony do Sądu Okręgowego w Gdańsku.
 Nielegalna aborcja, pacjentka w ciężkim stanie i spreparowana dokumentacja. Lekarz oskarżony przed sądem
/ screen YouTube
 
W maju ubiegłego roku ciężarna kobieta zgłosiła się do Tomasza K. – lekarza prowadzącego praktykę lekarską we Władysławowie, żeby ten wbrew prawu przerwał jej 10-tygodniową ciążę. W trakcie zabiegu nie wszystko jednak poszło po myśli lekarza i to prawdopodobnie dzięki temu sprawa wyszła na jaw.
„W trakcie nielegalnej aborcji, narzędziem zwanym łyżką, lekarz przebił kobiecie ścianę macicy oraz jelito cienkie i grube. Spowodowało to krwawienie do jamy brzusznej. Kobieta doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu”
- czytamy w komunikacie prokuratury.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Oskarżyła ona lekarza o usiłowanie przeprowadzenia nielegalnej aborcji oraz o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ustalono także, że Tomasz K. poświadczył nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentki. 
„Niezgodnie z rzeczywistym stanem lekarz wpisał w niej, że rozpoznaje u pacjentki 11-tygodniową ciążę zagrożoną poronieniem, że poronienie to jest w trakcie oraz że w związku z tym na życzenie pacjentki podjęto próbę przerwania ciąży. W rzeczywistości ciąża pacjentki rozwijała się prawidłowo i brak było jakichkolwiek wskazań uprawniających do przeprowadzenia zabiegu aborcji”
- informuje Prokuratura Krajowa.

Już po ujawnieniu przestępstwa usiłowania przeprowadzenia nielegalnej aborcji, lekarz bezprawnie i samowolnie usunął dokumentację medyczną pacjentki prowadzoną w formie elektronicznej. Na niewiele mu się to jednak zdało. I tak odpowie za swój czyn przed sądem.
Przemysław Jarasz

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura