Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Ruszyć rzeki

„Polska przypomina białą plamę na mapie śródlądowych, wodnych szlaków transportowych. Powoli jednak dołączamy do pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej, które zdecydowanie wcześniej obudziły się z transportowego letargu” - pisze Szymon Woźniak. Tematem numeru jest planowana rozbudowa żeglugi śródlądowej w Polsce.
 Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Ruszyć rzeki
/ TS
„W ostatnich dekadach wśród polskiej klasy politycznej pokutowało przeświadczenie, że żegluga rzeczna jest zupełnie zbyteczna i z uwagi na konieczność poniesienie ogromnych kosztów inwestycji w infrastrukturę - także nieopłacalna. Ekolodzy, którzy mają w tym swój niemały udział, ale jakoś nie mają posłuchu w poważnych państwach, z lubością nazywają nawet Wisłę ostatnią dziką rzeką Europy. W rzeczywistości jednak - jak mówią wodniacy - jest ona nie ostatnią, a pierwszą i nie dziką, a zdziczałą” - stwierdza autor.

W ramach tematu numeru także:
Trudno polemizować z ideologią 

„Przy ocenie ekologicznych efektów regulacji rzek trzeba porównać koszty dla środowiska z tymi jakie powoduje budowa autostrady czy torów. Zanim zaczniemy stawiać bariery i przeszkody, warto zastanowić się, czy planowane rozwiązanie nie będzie lepsze i korzystniejsze od innych” - mówi w rozmowie z Andrzejem Berezowskim Krzysztof 
Dośla, Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego i członek Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków „S”.

Ponadto w numerze:
Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało

„Uruchomienie wobec Polski art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej to kolejne działanie wymierzone w nasz kraj. Nie zasłużyliśmy na to, ale trzeba stawić czoła Komisji Europejskiej. Zwłaszcza że ani Polska, ani zachód Europy w tym sporze nie ma zamiaru się zatrzymać” - pisze Maciej Chudkiewicz. 

Polacy idą na emeryturę
83 proc. uprawnionych zwykle korzysta z możliwości przejścia na emeryturę zgodnie z wiekiem. Podobnie jest i teraz, przy okazji obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak ok. 20 proc. uprawnionych zdecydowało się dłużej zostać na rynku pracy - mówiła na grudniowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Więcej o RDS w artykule Anny Grabowskiej. 

W dziale prawo Tomasz Oleksiewicz odpowiada na pytanie: Czy szesnastoletnia kobieta, będąca w ciąży ze swoim chłopakiem może wstąpić w związek małżeński przed urodzeniem dziecka?
„W polskim prawodawstwie zasadą jest, ze związek małżeński może zostać zawarty jedynie między osobami pełnoletnimi. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek opisany w art. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Zgodnie z praktyką sądową i doktryną prawniczą jako ważne powody najczęściej wymienia się trzy zdarzenia. Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, w której  kobieta urodziła dziecko, a ojcem jest jej zamierzony mąż. Za ważny powód uznaje się także sytuację, w której kobieta jest w ciąży z zamierzonym mężem lub  żyje już z nim od dłuższego czasu w nieformalnym, trwałym związku i istnieje duże prawdopodobieństwo ciąży. Mężczyzna chcący zawrzeć związek małżeński w każdym przypadku musi mieć ukończone osiemnaście lat” - pisze autor. 

Tygodnika Solidarność szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe