Polacy tracą zaufanie do sądów. Sondaż ujawnia niepokojące dane
  Co musisz wiedzieć:
- Zaufanie do sądów spadło do 36,1 proc.
 - Rekordowy wzrost zdecydowanej nieufności – aż do 23,1 proc.
 - „To czerwona kartka, pokazana wszystkim, zarówno sędziom, jak i przedstawicielom świata polityki” – ocenia sędzia.
 
Rekordowo niskie zaufanie do sądów
Z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że obecnie jedynie 36,1 proc. Polaków ufa sądom. Zaledwie 2,3 proc. deklaruje, że „zdecydowanie ufa” – to najniższy wynik w historii.
W ubiegłym roku odpowiedziało w ten sposób 5,3 proc. respondentów, nie wspominając już o tym, że w 2016 r. Temidzie zdecydowanie ufało 12,9 proc. Polaków. Jednocześnie w ciągu ostatniego roku aż o 10,1 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które sądom zdecydowanie nie ufają (z 13 proc. do 23,1 proc.)
– podkreślono w „Rz”.
- Komunikat dla mieszkańców Trójmiasta
 - Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia
 - Wyłączenia prądu w Pomorskiem. Ważny komunikat dla mieszkańców
 - Skandal w Krokowej: Tablica pamiątkowa dla oficerów Wehrmachtu
 - Szczególne zagrożenie w Norwegii. Zajęto rosyjski kuter rybacki
 - Przyszłość Polski zależy od naszej odporności na wycie
 - „Było to żenujące”. Burza po programie TVN
 
Trybunał Konstytucyjny i prokuratura na cenzurowanym
Zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego pozostało na poziomie 30,3 proc., ale liczba osób zdecydowanie ufających spadła z 6,6 do 5,5 proc. Wzrosła za to nieufność – z 49,7 do 54,5 proc. Zaufanie do prokuratury spadło z 40 proc. do 37,4 proc.
Eksperci o kryzysie zaufania
Rozstrzyganie sporów i ściganie przestępstw są bardzo istotnymi czynnikami życia społecznego, a zaufanie do instytucji powołanych do ścigania, wymierzenia sprawiedliwości i rozstrzygania konfliktów ma kluczowe znaczenie dla aprobaty sposobu, w jakim się to odbywa
– ocenił Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Sędzia Krystian Markiewicz dodał, że sondaż to dowód kryzysu państwa.
Myślę, że to jest taka czerwona kartka, pokazana wszystkim, zarówno sędziom, jak i przedstawicielom świata polityki. Nie dziwię się, że Polacy mają złe zdanie o sądach, ale jakie mają mieć, kiedy widzą takie sceny, jakie ostatnio miały miejsce np. podczas obrad Trybunału Stanu
– powiedział „Rz”.

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    


