Badania naukowe potwierdziły wpływ modlitwy różańcowej na stan chorych

Co musisz wiedzieć:
- Niedawne badania naukowe pod kierownictwem docenta dr. Michaela Teuta z berlińskiego szpitala Charité zbadała wpływ modlitwy różańcowej na samopoczucie fizyczne chorych;
- Według analizy naukowców, regularne odmawianie różańca jest szczególnie zdrowe;
- Na ten temat Teut opublikował dwa badania w czasopiśmie „Journal of Religion & Health;
- Lekarz widzi potrzebę dalszych badań i otwartości na praktyki modlitewne również w medycynie.
Badania i publikacja
Według analizy naukowców, regularne odmawianie różańca jest szczególnie zdrowe. - Tradycyjna modlitwa maryjna nie tylko stabilizuje zdrowie, ale także pozwala modlącym się przyjąć postawę zaufania i opanowania, co często jest kluczowe np. dla pozytywnego radzenia sobie z chorobą – powiedział lekarz Michael Teut w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.
Na ten temat Teut opublikował dwa badania w czasopiśmie „Journal of Religion & Health”. On i jego zespół najpierw przeprowadzili wywiady z regularnie modlącymi się osobami, a następnie obszerną ankietę internetową.
- Wiele osób opisuje, że podczas modlitwy różańcowej ma głębokie poczucie wewnętrznego spokoju i uniesienia, podczas gdy inne badania pokazują, że ćwiczenia uważności koncentrują się bardziej na samokontroli i obecności – wyjaśnił naukowiec. Ma to działanie stabilizujące emocjonalnie, do którego przyczynia się również rytmiczna modlitwa, czucie koralików w dłoni i powtarzanie znanych fraz.
- [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Czy wiara w Boga jest nieracjonalna?
- Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze
- [wywiad] Kard. Parolin: Nie do usprawiedliwienia jest sprowadzanie istot ludzkich do roli zwykłych „ofiar ubocznych”
- „Proszę go stąd zabrać!” Martin Scorsese miał zostać księdzem, ale go wyrzucono
- Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i 454. rocznica bitwy pod Lepanto
- Dwaj hiszpańscy księża i świecki katolik oskarżeni o obrazę radykalnego islamu
Potrzeba dalszych badań
Różaniec jest szczególnie odpowiedni dla osób zaznajomionych z symboliką religijną, uważa Teut tłumacząc, że może być dla nich „skutecznym źródłem duchowym”, zwłaszcza w kontekście zdrowia. Dlatego lekarz widzi potrzebę dalszych badań i otwartości na praktyki modlitewne również w medycynie: „modlitwa różańcowa może być cennym uzupełnieniem w duszpasterstwie, pielęgniarstwie czy hospicjum– pod warunkiem, że jest praktykowany z autentyczną wiarą”.
Zdaniem lekarza i naukowca, bardzo dobrą i spójną inicjatywą jest wezwanie papieża Leona XIV do odmawiania w październiku tego roku codziennego różańca w intencji pokoju. Modlitwa ta „w swej istocie jest przesłaniem pokoju, ponieważ odnosi się do etapów życia Jezusa, a tym samym do przesłania miłosierdzia, miłości i pojednania”. Powtarzanie modlitw i włączanie krótkich zdań o życiu Jezusa nadają całemu doświadczeniu charakter medytacyjny. Październik jest tradycyjnym miesiącem Różańca w Kościele katolickim, formy modlitwy mającej niemal tysiącletnią tradycję.
ts