Szukaj
Konto

Sąd ją skazał za ostrzeżenie przed ginekologiem, który namawiał do aborcji. Teraz prosi prezydenta o ułaskawienie

09.10.2025 20:49
macierzyństwo
Źródło: pixabay zdj. ilustr.
Komentarzy: 0
Kobieta, która przestrzegła inne matki przed lekarzem namawiającym do aborcji, usłyszała wyrok i ma odbyć karę. Weronika Krawczyk, matka, którą sąd uznał za winną „zniesławienia”, występuje teraz z apelem do prezydenta Karola Nawrockiego o ułaskawienie. Sprawą zajmuje się Fundacja Życie i Rodzina.
Co musisz wiedzieć
  • Weronika Krawczyk została skazana za ostrzeżenie innych kobiet przed aborcją.
  • Sąd nie uchronił matki, a lekarz-aborter dalej pracuje.
  • Fundacja apeluje do prezydenta o ułaskawienie kobiety.

 

Ostrzegła przed lekarzem, który namawiał do aborcji

Fundacja Życie i Rodzina ujawniła, że Weronika Krawczyk została skazana prawomocnym wyrokiem za wpis w internecie, w którym ostrzegła inne kobiety przed ginekologiem Piotrem A. Jak przypomina Fundacja, w 2016 roku kobieta usłyszała diagnozę - lekarz twierdził, że jej nienarodzone dziecko ma Zespół Downa i namawiał ją do aborcji.

Krawczyk odmówiła, a chłopiec urodził się zdrowy. Niestety stres, jaki spowodował lekarz, wpłynął negatywnie zarówno na maleństwo, jak i mamę, a konsekwencje trwają u dziecka do dziś

- czytamy na stronie Fundacji Życie i Rodzina.

Ginekolog z zarzutami, ale bez zakazu wykonywania zawodu

W 2022 roku Weronika Krawczyk odpowiedziała na internetowe pytanie innej kobiety, która pytała o tego samego lekarza. Odradziła prowadzenie ciąży przez Piotra A. Ten w odpowiedzi pozwał ją o zniesławienie.

Jak informuje Fundacja, kobieta będąc w dziewiątym miesiącu ciąży z kolejnym dzieckiem, otrzymała wezwanie na policję, gdzie pobrano od niej materiał biologiczny, mimo że - jak podkreśla Fundacja - "do spraw o zniesławienie nie jest to w ogóle konieczne".

Fundacja przypomina, że "w przytoczonej sprawie ginekolog został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu, jednak nie pozbawiono go prawa do wykonywania zawodu".

Wyrok i apel do prezydenta

W 2025 roku zapadł wyrok w sprawie Weroniki Krawczyk. Kobieta została skazana na 4 miesiące prac społecznych, obowiązek zamieszczenia przeprosin w mediach oraz pokrycie kosztów sądowych. Wyrok został utrzymany przez sąd drugiej instancji.

Teraz matka zamierza zwrócić się do prezydenta Karola Nawrockiego z prośbą o ułaskawienie.
Fundacja Życie i Rodzina przygotowała specjalną petycję w tej sprawie, którą można podpisać online.

Weronika Krawczyk, matka skazana za to, że ostrzegła inne kobiety w internecie przed lekarzem-aborterem, będzie pisać list do prezydenta Karola Nawrockiego z prośbą o ułaskawienie

- informuje Fundacja.

Fundacja: "To niesprawiedliwość, która wymaga reakcji"

Organizacja zachęca wszystkich do podpisania petycji i wyrażenia sprzeciwu wobec decyzji sądu. Sprawa Weroniki Krawczyk stała się symbolem nierównego traktowania kobiet, które bronią życia swoich dzieci, oraz braku konsekwencji wobec lekarzy namawiających do aborcji.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 09.10.2025 20:49
Źródło: ratujżycie.pl