REKLAMA

To już 36 lat. Nieznane zdjęcia z pogrzebu torturowanego i zamordowanego przez SB bł. Ks. Jerzego

3 listopada 1984 r. w ostatniej drodze księdzu Jerzemu towarzyszyło pół miliona ludzi. Na ogrodzeniu wokół kościoła: setki flag „Solidarności” i transparenty: „Prawda nas wyzwoli”, „On był jeden, lecz za nim stoją miliony”, „Lepiej umierać stojąc, niż żyć klęcząc”, „Nie zejdziemy z drogi, której nas uczyłeś – Nowa Huta”, „Ksiądz Jerzy – świętym Jerzym naszych czasów” – XIII Drużyna Harcerska”, „Nie zapomnimy – studenci prawa”, „Możesz go zabić – narodzi się nowy”.
 To już 36 lat. Nieznane zdjęcia z pogrzebu torturowanego i zamordowanego przez SB bł. Ks. Jerzego
/ Zdjęcie czarno-białe wykonał i przeniósł na papier światłoczuły Zygmunt Bartolik. Kliszę wywołał redaktor Zbigniew Kantorski - Ziemia Kaliska. Zdjęcia kolorowe wykonał Wojciech Kempiński

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, patron NSZZ „Solidarność” zapłacił cenę życia za głoszenie prawdy i stawanie w obronie skrzywdzonych i prześladowanych robotników. Został zamordowany 19 października 1984 r. przez oprawców z Grupy „D” Departamentu IV MSW. Bezpośredni sprawcy zbrodni – inaczej niż w dziesiątkach innych przypadków, zostali wykryci i osądzeni. Ich mocodawcy i ideowi opiekunowie uszli bezkarni.

Informacja o zabójstwie księdza Popiełuszki wywołała wstrząs i falę oburzenia w społeczeństwie. Na pogrzeb kapelana przyszły tłumy. Wydarzenie to przekształciło się w wielką manifestację.

Grób stał się celem pielgrzymek i oficjalnych wizyt. W ciągu pierwszych 10 lat odwiedziło go ponad 18 mln. Ludzi. W 1887 roku modlił się przy nim Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki.
 

Zdjęcia wykonał i przeniósł na papier światłoczuły Zygmunt Bartolik. Kliszę wywołał redaktor Zbigniew Kantorski - Ziemia Kaliska
Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura