Janusz Szewczak: Forum Ekonomiczne w Davos - zagrożone lawinami jak nigdy

Dwumetrowe zaspy śnieżne nie straszne jak widać liderom światowego biznesu, ale prawdziwą lawinę pośród ważnych, pięknych i bogatych może wywołać prezydent USA Donald Trump swym bezkompromisowym wystąpieniem, o ile w ogóle przyjedzie do tego elitarnego salonu, bo lubi latać helikopterem, a to zwiększa ryzyko lawin.
 Janusz Szewczak: Forum Ekonomiczne w Davos - zagrożone lawinami jak nigdy
/ KPRM
Jak widać, nawet najpotężniejsi i najbogatsi ludzie świata mogą przegrać z pogodą, nie wszystko da się wynegocjować czy zasponsorować, choć ludzie na tzw. świeczniku, zwłaszcza politycy bezgranicznie wierzą w swą nieomylność i moc sprawczą. Jeżeli niektórym się dziś wydaje, że kryzys już światu nie grozi, że może już być tylko lepiej, mądrzej i bardziej sprawiedliwie, to mogą być bardzo zaskoczeni, choć koniunktura gospodarcza, a zwłaszcza finansowa, w tym tzw. rynki są dziś w bardzo dobrej kondycji, m.in. ze względu na gigantyczny dodruk gorącego pieniądza idącego w biliony dolarów. Mimo to światu nie brakuje nadal bardzo poważnych zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa ekonomicznego, patologii biznesowych i upadku moralnego tzw. elit i to nie tylko tych politycznych.

Ci najbogatsi, wielkie koncerny, banki inwestycyjne ciągle nie chcą płacić podatków tam gdzie zarabiają kokosy, ciągle transferują gigantyczne zyski na ogromną skalę do tzw. rajów podatkowych, gdzie spokojnie leży sobie 30-40bln dol. - nieopodatkowanych. Stopy procentowe ciągle w wielu krajach ujemne będą podnoszone, w najlepsze trwają wojny walutowe i handlowe, kwitnie protekcjonizm największych i najsilniejszych. W Afryce o podróży do Europy myśli blisko 100 milionów młodych mężczyzn. Europa i Świat stoją dziś rzeczywiście w obliczu epokowych i cywilizacyjnych przemian są  w kluczowym momencie pomiędzy wizją dalszego rozwoju, a wielkimi dylematami i zagrożeniami swej przyszłości.

Niewątpliwie nasza reprezentacja na Forum Gospodarcze w Davos jest wyjątkowo silna; prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef NBP Adam Glapiński, szef KNF Marek Chrzanowski, prezes Pekao SA Michał Krupiński, i wielu innych przedstawicieli polskiego świata gospodarczego to dowód na rosnącą pozycję Polski, nie tylko w Europie. Podejmiemy, jako Polska w Davos wielkie wyzwanie, zarówno w debatach, jak i spotkaniach kuluarowych dotyczących przyszłości Europy, nie tylko Środkowo-Wschodniej, współpracy gospodarczej z Chinami w ramach nowego Jedwabnego Szlaku i tzw. Jednego Pasa, ale też dyskusji geopolitycznych dotyczących Trójmorza, też tradycyjnie - nowych inwestycji, nowoczesnych technologii czy handlu. I kto jak kto, ale właśnie Polska w Davos zaledwie po 2 latach nowego rządu PIS ma się czym pochwalić: w tym ewidentnymi sukcesami w walce z wyłudzeniami podatków, będąc prawdziwym europejskim liderem w walce z mafiami VAT-owskimi, mając silny wzrost gospodarczy na poziomie ok. 5 proc., ogromne i skutecznie wdrażane programy społeczne i socjalne, dla rodzin, dzieci i osób najmniej zamożnych, unowocześniająca swoją armię i system obronny, podejmująca walkę z tzw. rajami podatkowymi czy wykazująca się coraz większą troską o etyczny i wspólnotowy wymiar biznesu nad Wisłą.

To Polska dziś właśnie najskuteczniej wprowadza dziś w Europie zasady społecznej gospodarki rynkowej, stając się coraz bardziej liczącym się krajem, mającą dziś znacznie bardziej sprawiedliwą wizję stosunków społeczno-gospodarczych i podziału efektów wzrostu gospodarczego niż w latach minionych. To polski premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić kluczowy referat w panelu; „Tworzenie wspólnej przyszłości w podzielonym świecie”, a ten współczesny świat jest wbrew pozorom zwolenników globalnej wioski i neoliberalnych idei i koncepcji coraz bardziej podzielony, podminowany i niesprawiedliwy. Świat wielkich i bogatych, świat biznesu ciągle jest jeszcze niestety zaślepiony chęcią zysku i to za wszelką cenę, pozbawiony skrupułów i tradycyjnych wartości etycznych, ze zdemoralizowanymi elitami na czele. To dobra okazja dla Polski i polskiego rządu, by pokazać światowym celebrytom, że to z Polski można dziś właśnie czerpać wzorce do naśladowania, również te w kwestii praworządności, wykazać, że opinie o Polsce kształtowane przez wrogie ośrodki zagraniczne i wewnętrzną opozycję są z gruntu fałszywe, a biznes w kraju nad Wisłą ma się świetnie czego dowodem są liczne i sensacyjnie pozytywne wskaźniki makroekonomiczne i biznesowe i że liczymy na nowe kontrakty i wszechstronną współpracę, ale na partnerskich zasadach, a nie strzyżeniu tubylców do gołej skóry.

Davos się skończy, ale problemy gospodarcze i społeczne świata nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pomimo wielu wykwintnych lunchy spędzonych w miłej atmosferze i licznych komplementów. Zwykli zjadacze chleba, pewnie nawet nie zauważą Forum Ekonomicznego w Davos, ale jak to trafnie zauważył prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula; „Trzeba tam być, by ściągnąć miliony i inwestycje do Polski”.

Janusz Szewczak

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokój w Pałacu Buckingham. Kate Middleton wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokój w Pałacu Buckingham. Kate Middleton wydała komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego czasu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Żałoba w M jak miłość z ostatniej chwili
Żałoba w "M jak miłość"

Przed bohaterami "M jak miłość" trudne chwile. 17 listopada zmarł Maciej Damięcki, aktor wcielał się w serialu w postać proboszcza z Lipnicy. Scenarzyści będą musieli uśmiercić bohatera.

Amerykański senator: Uchwalenie pakietu dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez wsparcia Polski z ostatniej chwili
Amerykański senator: Uchwalenie pakietu dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez wsparcia Polski

– Uchwalenie pakietu pomocy dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez silnego wsparcia i przykładu Polski oraz niektórych innych krajów europejskich – powiedział PAP szef komisji ds. wywiadu Senatu USA, demokrata Mark Warner. Tymczasem republikański senator Dan Sullivan uważa, że głosowanie pokazało, iż to nie izolacjoniści są dominującą siłą w jego partii.

Mentzen popiera pomysł Solidarności ws. Zielonego Ładu. „Wszystkie ręce na pokład” z ostatniej chwili
Mentzen popiera pomysł Solidarności ws. Zielonego Ładu. „Wszystkie ręce na pokład”

Podczas rozmowy z red. Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia ZET Sławomir Mentzen poinformował, że popiera pomysł NSZZ „Solidarność”, aby zapytać Polaków w referendum, co sądzą nt. wprowadzenia Zielonego Ładu.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Spotkanie Duda–Tusk w sprawie programu Nuclear Sharing z ostatniej chwili
Spotkanie Duda–Tusk w sprawie programu Nuclear Sharing

– Do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie programu Nuclear Sharing dojdzie pewnie w najbliższym czasie – powiedziała w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Niepokojące doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. W nocy zamieściła wpis, który zaniepokoił wielu jej fanów.

Mariusz Kamiński: Dostałem rekomendację z PiS, aby kandydować do PE z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Dostałem rekomendację z PiS, aby kandydować do PE

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował na antenie RMF FM, że dostał rekomendację zarządu lubelskiego PiS, aby kandydować do PE.

Burza wokół Kamila Stocha. PZN wydał komunikat z ostatniej chwili
Burza wokół Kamila Stocha. PZN wydał komunikat

Ostatni sezon w wykonaniu polskich skoczków narciarskich nie należał do udanych. W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że Kamil Stoch chce samodzielnie przygotowywać się do Pucharu Świata. Polski Związek Narciarski wydal oświadczenie w tej sprawie.

Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z ostatniej chwili
Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Amerykański Senat przegłosował we wtorek wieczorem pakiet środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Długo oczekiwana ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, który zapowiedział, że natychmiast ją podpisze, a sprzęt na Ukrainę trafi w ciągu kilku dni.

REKLAMA

Janusz Szewczak: Forum Ekonomiczne w Davos - zagrożone lawinami jak nigdy

Dwumetrowe zaspy śnieżne nie straszne jak widać liderom światowego biznesu, ale prawdziwą lawinę pośród ważnych, pięknych i bogatych może wywołać prezydent USA Donald Trump swym bezkompromisowym wystąpieniem, o ile w ogóle przyjedzie do tego elitarnego salonu, bo lubi latać helikopterem, a to zwiększa ryzyko lawin.
 Janusz Szewczak: Forum Ekonomiczne w Davos - zagrożone lawinami jak nigdy
/ KPRM
Jak widać, nawet najpotężniejsi i najbogatsi ludzie świata mogą przegrać z pogodą, nie wszystko da się wynegocjować czy zasponsorować, choć ludzie na tzw. świeczniku, zwłaszcza politycy bezgranicznie wierzą w swą nieomylność i moc sprawczą. Jeżeli niektórym się dziś wydaje, że kryzys już światu nie grozi, że może już być tylko lepiej, mądrzej i bardziej sprawiedliwie, to mogą być bardzo zaskoczeni, choć koniunktura gospodarcza, a zwłaszcza finansowa, w tym tzw. rynki są dziś w bardzo dobrej kondycji, m.in. ze względu na gigantyczny dodruk gorącego pieniądza idącego w biliony dolarów. Mimo to światu nie brakuje nadal bardzo poważnych zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa ekonomicznego, patologii biznesowych i upadku moralnego tzw. elit i to nie tylko tych politycznych.

Ci najbogatsi, wielkie koncerny, banki inwestycyjne ciągle nie chcą płacić podatków tam gdzie zarabiają kokosy, ciągle transferują gigantyczne zyski na ogromną skalę do tzw. rajów podatkowych, gdzie spokojnie leży sobie 30-40bln dol. - nieopodatkowanych. Stopy procentowe ciągle w wielu krajach ujemne będą podnoszone, w najlepsze trwają wojny walutowe i handlowe, kwitnie protekcjonizm największych i najsilniejszych. W Afryce o podróży do Europy myśli blisko 100 milionów młodych mężczyzn. Europa i Świat stoją dziś rzeczywiście w obliczu epokowych i cywilizacyjnych przemian są  w kluczowym momencie pomiędzy wizją dalszego rozwoju, a wielkimi dylematami i zagrożeniami swej przyszłości.

Niewątpliwie nasza reprezentacja na Forum Gospodarcze w Davos jest wyjątkowo silna; prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef NBP Adam Glapiński, szef KNF Marek Chrzanowski, prezes Pekao SA Michał Krupiński, i wielu innych przedstawicieli polskiego świata gospodarczego to dowód na rosnącą pozycję Polski, nie tylko w Europie. Podejmiemy, jako Polska w Davos wielkie wyzwanie, zarówno w debatach, jak i spotkaniach kuluarowych dotyczących przyszłości Europy, nie tylko Środkowo-Wschodniej, współpracy gospodarczej z Chinami w ramach nowego Jedwabnego Szlaku i tzw. Jednego Pasa, ale też dyskusji geopolitycznych dotyczących Trójmorza, też tradycyjnie - nowych inwestycji, nowoczesnych technologii czy handlu. I kto jak kto, ale właśnie Polska w Davos zaledwie po 2 latach nowego rządu PIS ma się czym pochwalić: w tym ewidentnymi sukcesami w walce z wyłudzeniami podatków, będąc prawdziwym europejskim liderem w walce z mafiami VAT-owskimi, mając silny wzrost gospodarczy na poziomie ok. 5 proc., ogromne i skutecznie wdrażane programy społeczne i socjalne, dla rodzin, dzieci i osób najmniej zamożnych, unowocześniająca swoją armię i system obronny, podejmująca walkę z tzw. rajami podatkowymi czy wykazująca się coraz większą troską o etyczny i wspólnotowy wymiar biznesu nad Wisłą.

To Polska dziś właśnie najskuteczniej wprowadza dziś w Europie zasady społecznej gospodarki rynkowej, stając się coraz bardziej liczącym się krajem, mającą dziś znacznie bardziej sprawiedliwą wizję stosunków społeczno-gospodarczych i podziału efektów wzrostu gospodarczego niż w latach minionych. To polski premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić kluczowy referat w panelu; „Tworzenie wspólnej przyszłości w podzielonym świecie”, a ten współczesny świat jest wbrew pozorom zwolenników globalnej wioski i neoliberalnych idei i koncepcji coraz bardziej podzielony, podminowany i niesprawiedliwy. Świat wielkich i bogatych, świat biznesu ciągle jest jeszcze niestety zaślepiony chęcią zysku i to za wszelką cenę, pozbawiony skrupułów i tradycyjnych wartości etycznych, ze zdemoralizowanymi elitami na czele. To dobra okazja dla Polski i polskiego rządu, by pokazać światowym celebrytom, że to z Polski można dziś właśnie czerpać wzorce do naśladowania, również te w kwestii praworządności, wykazać, że opinie o Polsce kształtowane przez wrogie ośrodki zagraniczne i wewnętrzną opozycję są z gruntu fałszywe, a biznes w kraju nad Wisłą ma się świetnie czego dowodem są liczne i sensacyjnie pozytywne wskaźniki makroekonomiczne i biznesowe i że liczymy na nowe kontrakty i wszechstronną współpracę, ale na partnerskich zasadach, a nie strzyżeniu tubylców do gołej skóry.

Davos się skończy, ale problemy gospodarcze i społeczne świata nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pomimo wielu wykwintnych lunchy spędzonych w miłej atmosferze i licznych komplementów. Zwykli zjadacze chleba, pewnie nawet nie zauważą Forum Ekonomicznego w Davos, ale jak to trafnie zauważył prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula; „Trzeba tam być, by ściągnąć miliony i inwestycje do Polski”.

Janusz Szewczak

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe