Marcin Warchoł u Świątka: Państwo jest nieporadne. Karę ponoszą tacy ludzie, jak Miernik. To skandal

– Ta zbrodnia w wymiarze konsekwencji, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, jest symptomatyczna dla działań naszego państwa zarówno do 1989, jak i po 1989 roku. W tej sprawie dwóch sprawców zostało uniewinnionych przez sąd w 1994 roku – chodzi o pana Ciastonia i Płatka, trzem sprawcom drastycznie obniżono wyroki, żaden z nich nie odbył kary do końca – mówił w programie „Cztery strony” gość Krzysztofa Światka, Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. W środę minęły 32 lata od zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki.
zrzut ekranu Marcin Warchoł u Świątka: Państwo jest nieporadne. Karę ponoszą tacy ludzie, jak Miernik. To skandal
zrzut ekranu / TVP Info
32 lata temu, 19 października 1984 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i bestialsko zamordowany przez bezpiekę. Miał 37 lat. W 2010 roku został beatyfikowany jako męczennik za wiarę. Od dwóch lat trwa jego proces kanonizacyjny. W środę w warszawskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki odbyły się uroczystości rocznicowe. Mszę św. odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Jest to przejaw państwa zupełnie nieporadnego, nie potrafiącego sobie poradzić z tak okrutną zbrodnią. Pamiętajmy, że to nie był jedyny zamorsowany wtedy ksiądz.

– mówił Warchoł. Jego zdaniem osoba, która była uważana za głowę tego bestialskiego mordu, czyli gen. Kiszczak, zmarł nie ponosząc odpowiedzialności.

– Jedyną osobą, która odbywa w tej sprawie karę pozbawienia wolności, jest pan Zygmunt Miernik – za to, że przeciwstawił się temu nieludzkiemu systemowi, który puszcza winnych wolno. A osoby, które chcą wypowiedzieć się, pokazać absurd i paradoks wymiaru sprawiedliwości muszą odbywać karę pozbawienia wolności. Smutna rocznica, ale bardzo symptomatyczne okoliczności

– mówił Warchoł.
 

- Takie mamy czasy, kiedy to sądy akceptują bezprawie, nie rozliczają się z przeszłością. Do dziś nie możeemy doczekać się rozliczenia z tą najbardziej okrutną kartą naszej przeszłości.

W tej chwili sprawą zamordowania księdza Popiełuszki zajmuje się pion śledczy IPN-u.

– Mogę zapewnić, że to śledztwo będzie prowadzone w sposób należyty, rzetelny, niezależnie od tego, kto będzie je prowadził. Prokurator Generalny czuwa nad jego rzetelnym prowadzeniem

– powiedział gość programu.

Dalsza część rozmowy dotyczy sprawy komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji.

Cały program można obejrzeć tutaj

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe