Przegląd rekolekcji i inicjatyw wielkopostnych online

Jak co roku wierni mogą skorzystać z szerokiej gamy wielkopostnych rekolekcji i internetowych propozycji formacyjnych, przygotowanych przez różne środowiska kościelne. Od rozważań „Modlitwy w drodze” inspirowanych serialem „The Chosen”, przez dominikańskie cykle tematyczne, po kursy „Pogłębiarki”. Prezentujemy najciekawsze z nich.
Chrystus
Chrystus / pixabay.com/Queven

Co musisz wiedzieć: 

  • Dziś rozpoczyna się okres Wielkiego Postu;
  • Różne środowiska, zakony i inicjatywy proponują w tym czasie udział w różnych formach rekolekcji;
  • Swoje propozycje prezentują m.in. The Chosen, Modlitwa w Drodze, Pogłębiarka, dominikanie.pl etc.

 

Wielki Post z "The Chosen" 2026

Wielki Post z „The Chosen” 2026 to już trzecia odsłona znanego i lubianego projektu w ramach „Modlitwy w drodze”. Jest to propozycja krótkich wielkopostnych rozważań opartych o fragmenty serialu "The Chosen" na każdą niedzielę Wielkiego Postu. - Tym razem chcemy zabrać was za zamknięte drzwi wieczernika, gdzie wydarzyły się najważniejsze wydarzenia w historii ludzkości. Razem z Jezusem usiądziemy do ostatniej wieczerzy – podkreśla związana z projektem Ewa Bartosiewicz.

"The Chosen" to pierwszy wielosezonowy serial o życiu Jezusa i największy w historii projekt filmowy finansowany ze zbiórki społecznej. Serial pokazuje Ewangelię oczami Jego uczniów i wprowadza nas w znane biblijne historie, rozbudowując wątki poszczególnych postaci.

Więcej infromacji

 

Droga Krzyżowa 2026 - Dzień Modlitwy i Solidarności #ZeZranionymi

„Modlitwa w drodze” włącza się również w Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi obchodzony w najbliższy piątek 20 lutego. We współpracy z Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, powstało nagranie Drogi Krzyżowej z rozważaniami s. Scholastyki Iwańskiej ZSAPU. W nagraniu wykorzystano utwór “Hiobowa modlitwa”.

- To dla nas czas wspólnej odpowiedzialności i jasny sygnał: nikt nie powinien zostawać sam ze swoim bólem. Wierzymy, że solidarność to przede wszystkim obecność, uważne słuchanie i gotowość do wsparcia. Chcemy wspólnie budować świadomość, uczyć się wrażliwej reakcji na krzywdę i wskazywać bezpieczne miejsca pomocy. Każda osoba skrzywdzona ma prawo do szacunku, profesjonalnego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Nasza modlitwa jest znakiem nadziei i duchowej jedności ze wszystkimi zranionymi oraz tymi, którzy towarzyszą im w drodze do uzdrowienia – wyjaśniają twórcy projektu.

Link do nagrania

- Poza wspomnianymi projektami, warto jeszcze wspomnieć, że nasze codzienne rozważania mogą być świetnym dopełnieniem przeżywania Wielkiego Postu - liturgia Kościoła daje nam na ten czas wyjątkowe teksty, a nasze rozważania pomagają wejść w nie głęboko i osobiście – podsumowuje Natalia Płońska redaktorka „Modlitwy w drodze”.

 

„Z niemocy do życia – 12 kroków do wolności”

„Z niemocy do życia – 12 kroków do wolności” to tytuł wielkopostnego kursu online przygotowanego przez założyciela „Pogłębiarki” Daniela Wojdę oraz o. Mieczysława Łusiaka, prowadzącego kanał „Akademia Szczęśliwego Życia”. Kurs potrwa od 18 lutego do 5 kwietnia i obejmuje 40 odcinków. Udział w kursie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy.

To wielkopostna droga, która krok po kroku prowadzi z obszaru bezsilności do wewnętrznej wolności. W 12 krokach pomaga przejść od życia „na autopilocie” do świadomego kroczenia z Bogiem, odkrywając sprawczość tam, gdzie wcześniej była tylko niemoc. Kurs łączy duchowość ignacjańską z metodą dwunastu kroków, wspierając odzyskanie wolności serca i przełamanie powtarzających się schematów myślenia i działania. - Nie musisz być doskonały, wystarczy choćby odrobina pragnienia zmiany, by rozpocząć tę drogę ku wolności – zapewniają twórcy.

Link do zapisów

 

Rekolekcje „Od niewoli do wolności”

Jak co roku, ciekawe propozycje przygotowali twórcy portalu oraz kanału dominikanie.pl. Jedną z nich są rekolekcje pt. „Od niewoli do wolności”, które poprowadzi Benedykt Malewski OP, duszpasterz i twórca internetowy znany z podcastu „Świat to za mało”.

– Ojciec w różnych scenach biblijnych będzie mówił o tym, jak Bóg prowadzi swoich wiernych, naród wybrany i inne postacie biblijne, do doświadczenia wolności. Robi to  odnosząc się do konkretnych sytuacji z życia. Z drugiej strony bazuje mocno na biblijnych historiach wyciągając z nich kwintesencję, która może wzbogacić nasze codzienne życie – zachęca o. Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny dominikanie.pl.

Nagrania będą pojawiały się w każdy czwartek na platformie dominikanie.pl oraz na YouTube, aż do Wielkiego Czwartku, który będzie zwieńczeniem cyklu. W ostatnim odcinku poruszony zostanie temat ostatnich chwil życia Jezusa i tego, jak ten moment prowadzi nas „od niewoli do wolności”.

 

Wielkopostne „Chlebaki”

Kolejną dominikańską propozycją jest cykl specjalnych „Chlebaków”, podobnie jak w ubiegłym roku, poprowadzą o. Krzysztof Pałys OP oraz Maciej Chanaka OP.

– Bardzo Was zapraszam do tego, żeby codziennie, dzień po dniu, iść właśnie z tymi „Chlebakami”, które będą bardzo dobre, niezwykle blisko trzymające się życia, a zarazem mocno zakotwiczone w Bogu. Zachęcam do tego, żeby poprzez te treści karmić swoją relację z Chrystusem, uzdatniać swoją wolę do tego, żeby w noc paschalną odrzucić szatana i wybrać na nowo relację z Bogiem – zachęca o. Więcławek.

Działać będzie również newsletter „chlebakowy”, dzięki któremu dzień wcześniej będzie można otrzymać na swoją skrzynkę pocztową przedpremierowy „Chlebak” oraz czytania na dany dzień.

Dominikanie zapraszają także na rekolekcje i spotkania stacjonarne, szczególnie na rekolekcje w Porszewicach pod nazwą „Lectio Crucis – czytanie krzyża”, które odbędą się od 27 lutego do 1 marca w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Archidiecezji Łódzkiej Uroczysko Porszewice. Poprowadzi je o. Tomasz Zamorski OP, kaznodzieja, wykładowca homiletyki i doktor teologii. – Mam nadzieję na spotkanie z Wami, właśnie tam i wtedy – zaakcentował o. Więcławek.

Więcej informacji

 

„Wielka Moc Miłości”

„Wielka Moc Miłości” to rekolekcje wielkopostne, które rozpoczną się w piątek po Środzie Popielcowej. Poprowadzą je ks. dr Marek Dziewiecki – znany rekolekcjonista, doktor psychologii oraz cenionym ekspert w dziedzinie przygotowania do życia w rodzinie. Wraz z nim rekolekcje poprowadzi Michał Piekara – doradca rodzinny i psychoterapeuta, założyciel inicjatywy „Nowe Pokolenie Ojców” oraz współtwórca męskiej wspólnoty „Droga Odważnych”. Obaj prowadzący łączą głębię duchową z praktycznym spojrzeniem na codzienne życie.

– Będziemy patrzyli na Jezusa, który kocha nas dosłownie nad życie, który pragnie, byśmy dorastali do świętości – zachęca ks. Dziewiecki. – Wielki Post to czas, w którym uczymy się patrzeć na Boga, ale też uczymy się patrzeć na siebie z miłością i troską. To okazja, by zatrzymać się w codziennym pędzie i zobaczyć, co w naszym życiu naprawdę ma wartość. Chcemy odkrywać, że Boża miłość jest realna, konkretna, codziennie dostępna dla każdego z nas – dodaje Michał Piekara.

Rekolekcje są zaproszeniem do doświadczenia Bożej miłości, pogłębienia wiary i uczenia się życia bez lęku. Nowe odcinki będą publikowane w każdy poniedziałek i piątek Wielkiego Postu, tworząc spójną drogę ku świadomemu przeżyciu Wielkanocy. Materiały znajdą się na stronach organizatorów i patronów rekolekcji oraz na platformie https://sercemwniebie.pl/.

ar


 

POLECANE
Tomasiak w TOP 10 w Lahti. Trzech Polaków odpadło po pierwszej serii Wiadomości
Tomasiak w TOP 10 w Lahti. Trzech Polaków odpadło po pierwszej serii

Kacper Tomasiak zajął 10. miejsce, Piotr Żyła był 22., a Maciej Kot - 28. w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Po pierwszej serii odpadli 34. Kamil Stoch, 41. Dawid Kubacki i 47. Paweł Wąsek. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig.

Ukrywał się 16 lat. Policja znalazła go w nietypowym miejscu Wiadomości
Ukrywał się 16 lat. Policja znalazła go w nietypowym miejscu

Policjanci z Radomia zatrzymali 65-letniego mężczyznę, który przez wiele lat unikał odpowiedzialności karnej. Poszukiwany ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości aż 16 lat.

Tajemnicza śmierć aktorki. Nowe informacje w sprawie Magdaleny Majtyki Wiadomości
Tajemnicza śmierć aktorki. Nowe informacje w sprawie Magdaleny Majtyki

Śledczy wyjaśniają okoliczności śmierci aktorki Magdaleny Majtyki. Ciało 41-letniej artystki odnaleziono w piątek w Biskupicach Oławskich. Prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie, a sekcja zwłok ma zostać przeprowadzona najwcześniej w poniedziałek. Na tym etapie śledztwa nie wiadomo jeszcze, czy w zdarzeniu brały udział osoby trzecie.

IMGW wydał nowy komunikat. Prognoza pogody na najbliższe dni Wiadomości
IMGW wydał nowy komunikat. Prognoza pogody na najbliższe dni

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominować będą układy wysokiego ciśnienia, jedynie częściowo Skandynawia oraz Wyspy Brytyjskie znajdą się pod wpływem niżów. Polska będzie w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Białorusią, w ciepłym i dość suchym powietrzu polarnym.

Przemysław Czarnek kandydatem na premiera. Jest decyzja Komitetu Politycznego PiS z ostatniej chwili
Przemysław Czarnek kandydatem na premiera. Jest decyzja Komitetu Politycznego PiS

Po zakończeniu konwencji PiS w Krakowie Komitet Polityczny partii jednogłośnie udzielił poparcia wiceprezesowi ugrupowania Przemysławowi Czarnkowi jako kandydatowi na premiera - przekazał poseł PiS Jacek Sasin.

Sześciu Polaków w konkursie PŚ w Lahti. Stoch najlepszy w kwalifikacjach Wiadomości
Sześciu Polaków w konkursie PŚ w Lahti. Stoch najlepszy w kwalifikacjach

Sześciu polskich skoczków narciarskich awansowało do sobotniego konkursu Pucharu Świata w fińskim Lahti. W kwalifikacjach Kamil Stoch zajął 15. miejsce, Paweł Wąsek był 23., Dawid Kubacki - 29., Maciej Kot - 31., Kacper Tomasiak - 42., a Piotr Żyła - 47.

Kryształ czasu naprawdę istnieje. Naukowcy po raz pierwszy mogli go zobaczyć tylko u nas
Kryształ czasu naprawdę istnieje. Naukowcy po raz pierwszy mogli go zobaczyć

Naukowcy po raz pierwszy mogli bezpośrednio zobaczyć tzw. kryształ czasu – niezwykły stan materii, który przez lata uznawano za czysto teoretyczny. Struktura ta powtarza swój wzór nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie. Odkrycie może mieć znaczenie dla komputerów kwantowych i nowych technologii optycznych.

Przemysław Czarnek kandydatem PiS na premiera. Jest komentarz Tuska z ostatniej chwili
Przemysław Czarnek kandydatem PiS na premiera. Jest komentarz Tuska

Premier Donald Tusk odniósł się do decyzji Jarosława Kaczyńskiego, który podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie wskazał Przemysława Czarnka jako kandydata partii na premiera w wyborach parlamentarnych w 2027 roku.

Lewandowski w czołówce najlepszych napastników XXI wieku według BBC Wiadomości
Lewandowski w czołówce najlepszych napastników XXI wieku według BBC

Robert Lewandowski został wyróżniony w rankingu najlepszych środkowych napastników XXI wieku przygotowanym przez brytyjską stację BBC. Kapitan reprezentacji Polski zajął wysokie, piąte miejsce w zestawieniu obejmującym wyłącznie zawodników grających głównie na pozycji klasycznej „dziewiątki”. Cristiano Ronaldo i Lionel Messi nie zostali uwzględnieni, ponieważ przez większą część kariery grali na skrzydłach lub w bardziej cofniętych rolach ofensywnych.

Przemysław Czarnek: Żadne OZE-sroze. My mamy nasz węgiel z ostatniej chwili
Przemysław Czarnek: Żadne OZE-sroze. My mamy nasz węgiel

Kandydat PiS na premiera Przemysław Czarnek ocenił, że przedstawiciele silnego państwa powinni pojechać do Brukseli i wypowiedzieć m.in. unijny ETS, odnawialne źródła energii czy Zielony Ład. – My mamy nasz węgiel, nasze bogactwa naturalne i wara wam od nich – dodał.

REKLAMA

Przegląd rekolekcji i inicjatyw wielkopostnych online

Jak co roku wierni mogą skorzystać z szerokiej gamy wielkopostnych rekolekcji i internetowych propozycji formacyjnych, przygotowanych przez różne środowiska kościelne. Od rozważań „Modlitwy w drodze” inspirowanych serialem „The Chosen”, przez dominikańskie cykle tematyczne, po kursy „Pogłębiarki”. Prezentujemy najciekawsze z nich.
Chrystus
Chrystus / pixabay.com/Queven

Co musisz wiedzieć: 

  • Dziś rozpoczyna się okres Wielkiego Postu;
  • Różne środowiska, zakony i inicjatywy proponują w tym czasie udział w różnych formach rekolekcji;
  • Swoje propozycje prezentują m.in. The Chosen, Modlitwa w Drodze, Pogłębiarka, dominikanie.pl etc.

 

Wielki Post z "The Chosen" 2026

Wielki Post z „The Chosen” 2026 to już trzecia odsłona znanego i lubianego projektu w ramach „Modlitwy w drodze”. Jest to propozycja krótkich wielkopostnych rozważań opartych o fragmenty serialu "The Chosen" na każdą niedzielę Wielkiego Postu. - Tym razem chcemy zabrać was za zamknięte drzwi wieczernika, gdzie wydarzyły się najważniejsze wydarzenia w historii ludzkości. Razem z Jezusem usiądziemy do ostatniej wieczerzy – podkreśla związana z projektem Ewa Bartosiewicz.

"The Chosen" to pierwszy wielosezonowy serial o życiu Jezusa i największy w historii projekt filmowy finansowany ze zbiórki społecznej. Serial pokazuje Ewangelię oczami Jego uczniów i wprowadza nas w znane biblijne historie, rozbudowując wątki poszczególnych postaci.

Więcej infromacji

 

Droga Krzyżowa 2026 - Dzień Modlitwy i Solidarności #ZeZranionymi

„Modlitwa w drodze” włącza się również w Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi obchodzony w najbliższy piątek 20 lutego. We współpracy z Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, powstało nagranie Drogi Krzyżowej z rozważaniami s. Scholastyki Iwańskiej ZSAPU. W nagraniu wykorzystano utwór “Hiobowa modlitwa”.

- To dla nas czas wspólnej odpowiedzialności i jasny sygnał: nikt nie powinien zostawać sam ze swoim bólem. Wierzymy, że solidarność to przede wszystkim obecność, uważne słuchanie i gotowość do wsparcia. Chcemy wspólnie budować świadomość, uczyć się wrażliwej reakcji na krzywdę i wskazywać bezpieczne miejsca pomocy. Każda osoba skrzywdzona ma prawo do szacunku, profesjonalnego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Nasza modlitwa jest znakiem nadziei i duchowej jedności ze wszystkimi zranionymi oraz tymi, którzy towarzyszą im w drodze do uzdrowienia – wyjaśniają twórcy projektu.

Link do nagrania

- Poza wspomnianymi projektami, warto jeszcze wspomnieć, że nasze codzienne rozważania mogą być świetnym dopełnieniem przeżywania Wielkiego Postu - liturgia Kościoła daje nam na ten czas wyjątkowe teksty, a nasze rozważania pomagają wejść w nie głęboko i osobiście – podsumowuje Natalia Płońska redaktorka „Modlitwy w drodze”.

 

„Z niemocy do życia – 12 kroków do wolności”

„Z niemocy do życia – 12 kroków do wolności” to tytuł wielkopostnego kursu online przygotowanego przez założyciela „Pogłębiarki” Daniela Wojdę oraz o. Mieczysława Łusiaka, prowadzącego kanał „Akademia Szczęśliwego Życia”. Kurs potrwa od 18 lutego do 5 kwietnia i obejmuje 40 odcinków. Udział w kursie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy.

To wielkopostna droga, która krok po kroku prowadzi z obszaru bezsilności do wewnętrznej wolności. W 12 krokach pomaga przejść od życia „na autopilocie” do świadomego kroczenia z Bogiem, odkrywając sprawczość tam, gdzie wcześniej była tylko niemoc. Kurs łączy duchowość ignacjańską z metodą dwunastu kroków, wspierając odzyskanie wolności serca i przełamanie powtarzających się schematów myślenia i działania. - Nie musisz być doskonały, wystarczy choćby odrobina pragnienia zmiany, by rozpocząć tę drogę ku wolności – zapewniają twórcy.

Link do zapisów

 

Rekolekcje „Od niewoli do wolności”

Jak co roku, ciekawe propozycje przygotowali twórcy portalu oraz kanału dominikanie.pl. Jedną z nich są rekolekcje pt. „Od niewoli do wolności”, które poprowadzi Benedykt Malewski OP, duszpasterz i twórca internetowy znany z podcastu „Świat to za mało”.

– Ojciec w różnych scenach biblijnych będzie mówił o tym, jak Bóg prowadzi swoich wiernych, naród wybrany i inne postacie biblijne, do doświadczenia wolności. Robi to  odnosząc się do konkretnych sytuacji z życia. Z drugiej strony bazuje mocno na biblijnych historiach wyciągając z nich kwintesencję, która może wzbogacić nasze codzienne życie – zachęca o. Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny dominikanie.pl.

Nagrania będą pojawiały się w każdy czwartek na platformie dominikanie.pl oraz na YouTube, aż do Wielkiego Czwartku, który będzie zwieńczeniem cyklu. W ostatnim odcinku poruszony zostanie temat ostatnich chwil życia Jezusa i tego, jak ten moment prowadzi nas „od niewoli do wolności”.

 

Wielkopostne „Chlebaki”

Kolejną dominikańską propozycją jest cykl specjalnych „Chlebaków”, podobnie jak w ubiegłym roku, poprowadzą o. Krzysztof Pałys OP oraz Maciej Chanaka OP.

– Bardzo Was zapraszam do tego, żeby codziennie, dzień po dniu, iść właśnie z tymi „Chlebakami”, które będą bardzo dobre, niezwykle blisko trzymające się życia, a zarazem mocno zakotwiczone w Bogu. Zachęcam do tego, żeby poprzez te treści karmić swoją relację z Chrystusem, uzdatniać swoją wolę do tego, żeby w noc paschalną odrzucić szatana i wybrać na nowo relację z Bogiem – zachęca o. Więcławek.

Działać będzie również newsletter „chlebakowy”, dzięki któremu dzień wcześniej będzie można otrzymać na swoją skrzynkę pocztową przedpremierowy „Chlebak” oraz czytania na dany dzień.

Dominikanie zapraszają także na rekolekcje i spotkania stacjonarne, szczególnie na rekolekcje w Porszewicach pod nazwą „Lectio Crucis – czytanie krzyża”, które odbędą się od 27 lutego do 1 marca w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Archidiecezji Łódzkiej Uroczysko Porszewice. Poprowadzi je o. Tomasz Zamorski OP, kaznodzieja, wykładowca homiletyki i doktor teologii. – Mam nadzieję na spotkanie z Wami, właśnie tam i wtedy – zaakcentował o. Więcławek.

Więcej informacji

 

„Wielka Moc Miłości”

„Wielka Moc Miłości” to rekolekcje wielkopostne, które rozpoczną się w piątek po Środzie Popielcowej. Poprowadzą je ks. dr Marek Dziewiecki – znany rekolekcjonista, doktor psychologii oraz cenionym ekspert w dziedzinie przygotowania do życia w rodzinie. Wraz z nim rekolekcje poprowadzi Michał Piekara – doradca rodzinny i psychoterapeuta, założyciel inicjatywy „Nowe Pokolenie Ojców” oraz współtwórca męskiej wspólnoty „Droga Odważnych”. Obaj prowadzący łączą głębię duchową z praktycznym spojrzeniem na codzienne życie.

– Będziemy patrzyli na Jezusa, który kocha nas dosłownie nad życie, który pragnie, byśmy dorastali do świętości – zachęca ks. Dziewiecki. – Wielki Post to czas, w którym uczymy się patrzeć na Boga, ale też uczymy się patrzeć na siebie z miłością i troską. To okazja, by zatrzymać się w codziennym pędzie i zobaczyć, co w naszym życiu naprawdę ma wartość. Chcemy odkrywać, że Boża miłość jest realna, konkretna, codziennie dostępna dla każdego z nas – dodaje Michał Piekara.

Rekolekcje są zaproszeniem do doświadczenia Bożej miłości, pogłębienia wiary i uczenia się życia bez lęku. Nowe odcinki będą publikowane w każdy poniedziałek i piątek Wielkiego Postu, tworząc spójną drogę ku świadomemu przeżyciu Wielkanocy. Materiały znajdą się na stronach organizatorów i patronów rekolekcji oraz na platformie https://sercemwniebie.pl/.

ar



 

Polecane