Resocjalizacja w rytmie rapu – muzyczny koncert na żywo w więzieniu, z przesłaniem i świadectwem

50. skazanych więźniów Zakładu Karnego w Zabrzu miało okazję przysłuchiwać się zorganizowanemu w ich miejscu odosobnienia koncertowi ormiańskiego rapera Arciego, czyli Artaszesa Barojana. Jego utwory niosą pozytywne przesłanie, skłaniają do refleksji i zachęcają do zerwania z nałogami oraz poszukiwania wsparcia w wierze chrześcijańskiej.
 Resocjalizacja w rytmie rapu – muzyczny koncert na żywo w więzieniu, z przesłaniem i świadectwem
/ Andrzej Wielgus - ZK Zabrze
W sobotnie przedpołudnie sala widzeń - miejsce gdzie skazani spotykają się z rodzinami i osobami bliskimi, na czas dwugodzinnego koncertu przeistoczyła się w salę koncertową. Arci w rytmie hip hopu przyprawionego szczyptą rasowego reggae i dancehall'u, dzielił się z publicznością swoimi ciężkimi, wręcz skrajnymi doświadczeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu i środków odurzających. Jego utwory opowiadały także o nadziei, miłości oraz o tym, że z pomocą Boga i innych ludzi można stanąć na nogi i wyprostować drogi swojego życia. Arci zagrał nie tylko koncert, ale także dał świadectwo, że na zmianę swojego życia na lepsze nigdy nie jest za późno.

- Moją największą inspiracją w życiu i muzyce jest osoba Jezusa Chrystusa. Dzięki nawróceniu moje życie odmieniło się. Przestałem nadużywać alkoholu, stosować środki odurzające i założyłem wspaniałą rodzinę. Od kilkunastu lat muzykuję i dzielę się moimi doświadczeniami. Chociaż w Polsce czuję się jak w domu, to staram się nie zapominać o swoich korzeniach i mam na co dzień kontakt z rodziną. To dla Ormian jest bardzo ważne 

– podkreślał Arci w rozmowie ze skazanymi i osadzonymi w Zabrzu.

Z kolei ppor. Katarzyna Jabłońska – rzecznik prasowa zabrzańskiego więzienia zwraca uwagę, że taki koncert w zakładzie karnym to nie tylko rozrywka. 
- To przede wszystkim resocjalizacja, kontakt z kulturą, a także namiastka normalnego życia. Skazani aktywnie brali udział w koncercie, żywo reagowali na przekazywane treści. Były także owacje na stojąco, a po koncercie rozmowa i liczne pytania do artysty, także dzielenie się swoimi doświadczeniami. Jest to dowód na to, że występ Arciego wywarł na osadzonych duże wrażenie i skłonił ich do refleksji nad swoim życiem –
uważa ppor. Jabłońska.

Artaszes Barojan znany jako ARCI, urodził się w Armenii. Ponad 20 lat temu wraz z rodziną przyjechał do Polski, gdyż w jego kraju panowała wojna. Nagrał kilka płyt – „Ratuj swoją duszę” (2007), „Porzucam Babilon” (2009), „Mam powód” (2014). Ma na swoim koncie niezliczoną liczbę koncertów. Przede wszystkim w Polsce ale i za granicą. Wystąpił na Slot Art Festival jako suport światowej sławy zespołu Christafari oraz na scenie koncertowej na Fesivalu Song od Songs. Prowadzi także zajęcia profilaktyczne w szkołach. Współpracuje z terapeutami, pedagogami i wychowawcami. Dzięki trudnym doświadczeniom życiowym jego muzyka i przekaz, który niesie jest niezwykle autentyczny i wiarygodny.

Przemysław Jarasz
Foto: Andrzej Wielgus - ZK Zabrze
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe