Szukaj
Konto

[Tylko na Tysol.pl] dr Łukasz Kister: Filary bezpieczeństwa III RP

09.02.2018 09:49
[Tylko na Tysol.pl] dr Łukasz Kister: Filary bezpieczeństwa III RP
Źródło: Pixabay.com
Komentarzy: 0
Bezpieczeństwo Ojczyzny i Narodu – który Ją tworzy, musi być zawsze najwyższym dobrem i celem do jakiego winni dążyć prezydenci, premierzy, ministrowie, dowódcy wojskowi, szefowie służb i innych instytucji odpowiedzialnych za ochronę państwa przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Właśnie dlatego postanowiłem przedstawić osobistości, które w mojej ocenie stanowiły "Filary bezpieczeństwa narodowego" III Rzeczpospolitej, lub jak niektórzy wolą Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - bis. Jest to zestawienie całkowicie subiektywne, w którym wzorowałem się na metodologii przyjętej przez Mistrza Stefana Kisielewskiego w felietonie "Moje typy".
Choć są też i tacy, którzy uważają, że sugerowałem się "Panteonem Polskiego Więziennictwa", zaproponowanym przez Juliusza Machulskiego w kultowym filmie "Kiler". Tutaj niedoścignioną "Gwiazdą penitencjarnej Polski" był Dyrektor - Naczelnik Mieczysław Klonisz.

Niemniej jednak bez wymienionych niżej osobistości nie tylko bezpieczeństwo, ale cała nasza (bez)wolna Ojczyzna wyglądała by dzisiaj zupełnie inaczej. Nie można o tym zapominać.

Anklewicz Andrzej, generał brygady
Bondaryk Krzysztof, generał brygady
Cichocki Jacek, minister
Dukaczewski Marek, generał brygady
E. Magdalena, major
Farmus Zbigniew, porucznik
Gawor Mirosław, generał brygady
Hunia Maciej, generał brygady
Izydorczyk Bolesław, generał brygady
Janicki Marian, generał dywizji
Koziej Stanisław, generał brygady
Lesiak Jan, pułkownik
Łuczak Dariusz, generał brygady
Malejczyk Konstanty, generał brygady
Nosek Janusz, generał brygady
Onyszkiewicz Janusz, minister
Pacek Bogusław, generał dywizji
Reszka Grzegorz, pułkownik
Siemoniak Tomasz, minister
Tusk Donald, premier
Ungier Marek, major
Wojtunik Paweł, szef
Zacharski Marian, generał brygady

Zapewne wiele znamienitych nazwisk nie udało się umieścić w tym "panteonie", ale taki jest niestety urok alfabetu, że litery nigdy się nie powtarzają. Zachęcam więc co samodzielnego rozbudowywania tej listy, o "własne typy".

dr Łukasz Kister
Naukowiec i praktyk. Były oficer służb policyjnych i specjalnych.
Ekspert
Instytutu Jagiellońskiego.
Twitter: @LukaszKister
Komentarzy: 0
Data publikacji: 09.02.2018 09:49