REKLAMA

[Tylko u nas] Dariusz Sobków:Powołanie Mosbacher na ambasadora to podkreślenie szczególnych relacji z USA

- Nominacja dla Georgette Mosbacher na ambasadora USA w Polsce to chęć podkreślenia szczególnych relacji USA z Polską i wyróżnienie dla naszego kraju - twierdzi Dariusz Sobków, dyplomata i były ambasador tytularny przy UE w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
 [Tylko u nas] Dariusz Sobków:Powołanie Mosbacher na ambasadora to podkreślenie szczególnych relacji z USA
/ screen yt
Co dla Polski oznacza powołanie Georgette Mosbacher na ambasadora USA w Polsce?

Ze strony USA jest to wyraz zaufania dla naszego kraju i pokazaniem jego dużego znaczenia, ponieważ ambasadorem ma zostać osoba z najbliższego kręgu przyjaciół prezydenta Donalda Trumpa. Amerykański prezydent do krajów wysokiego zaufania powołuje osoby, którym ufa w największym stopniu, np. takie, które pomagały mu w czasie kampanii wyborczej. Tak właśnie jest w przypadku pani Mosbacher.

Jednym słowem Polacy powinni tę nominację odbierać pozytywnie?

Absolutnie tak. To chęć podkreślenia szczególnych relacji USA z Polską i wyróżnienie dla naszego kraju. Teraz telefony z Waszyngtonu do Warszawy powinny być znacznie częstsze. Mnie osobiście ta sytuacja nie dziwi, ponieważ należy pamiętać, że jednym z pierwszych krajów europejskich, jakie odwiedził prezydent Trump była właśnie Polska.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Kim jest Georgette Mosbacher?

Georgette Mosbacher jest businesswoman, ale też od wielu lat jedną z czołowych i bardziej cenionych osób w Partii Republikańskiej. Powołanie jej na ambasadora w Polsce jest także ukłonem w stronę establishmentu Republikanów. Trump swoją decyzją załatwił niejako dwie sprawy na drodze do dobrych stosunków wewnątrzpartyjnych, jak i w relacjach z Polakami.

Czy Mosbacher jest doświadczona na arenie międzynarodowej lub w dyplomacji?

Stanowisko ambasadora jest przede wszystkim stanowiskiem menadżerskim. Mając tak duży zespół pracowników, jaki ma ambasada amerykańska w Warszawie, jestem przekonany, że wszelkie działania i zadania będą wykonywane przez nową panią ambasador kompletnie i bardzo profesjonalnie. Ta sytuacja wskazuje także na to, że są nowe wyzwania we wzajemnych relacjach. Prezydent USA widzi konieczność ułożenia stosunków z Polską na nowo i ich zdynamizowania.

No właśnie, na czym obecnie opierają się relacje polsko-amerykańskie?

W dużym stopniu relacje te skupiają się na kwestiach biznesowych i projektach bezpieczeństwa energetycznego. Z pragmatycznego punktu widzenia, posunięcie Trumpa jest więc bardzo logiczne.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Georgette Mosbacher oficjalnie nie została jeszcze powołana na ambasadora. Kiedy może to nastąpić?

Kadencja ambasadorów USA trwają 3 lata i wymiany najczęściej dokonują się w okresie letnim. Poprzedni ambasador w Polsce został powołany w czerwcu 2015 r. Można więc przypuszczać, że w pod koniec wiosny lub wczesnym latem Mosbacher zawita już do Polski.

#REKLAMA_POZIOMA#
 

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura