[Tysol.pl z Litwy] Na 100-lecie niepodległości superprodukcja o partyzantce antykomunistycznej

Litwa świętuje 100-lecie niepodległości. Z tej okazji do kin wchodzi film „Sowia góra” („Peledu kalnas”) produkcja poświęcona partyzantce antykomunistycznej działającej po II wojnie światowej. Na Litwie, podobnie jak w Polsce, po latach zapomnienia wraca kult tego typu formacji wojskowych. W filmie wystąpi również polska aktorka.
 [Tysol.pl z Litwy] Na 100-lecie niepodległości superprodukcja o partyzantce antykomunistycznej
/ media.forumcinemas.lt

Mowa o Jovitcie Jankelaitytė, z pochodzenia Polce z Solecznik, która gra rolę przyjaciółki głównej bohaterki. To pierwsza rola w filmie pełnometrażowym młodej Polki z Litwy, która wcześniej występowała w teatrze. Zdjęcia do filmu zaczęły się w 2015 r.

Reżyserem „Sowiej Góry" jest Audrius Juzėnas, znany litewski reżyser, który specjalizuje się w kinie historycznym.

Akcja filmu dzieje się w latach 1947 - 1952 i opowiada o młodzieży szkolnej, która postanawia włączyć się w walkę z sowieckim okupantem. Poza losami wojennymi pokazane są również prywatne problemy bohaterów i kwestie nieobce młodym ludziom – przyjaźń i miłość.

Partyzantka litewska działająca w latach 1944-1953 była ruchem niepodległościowym łączącym zbrojny i cywilny charakter, stawiającym sobie za cel sprzeciwienie się przyłączeniu Litwy do ZSRR i budowę niepodległej Litwy.

Wkroczenie Armii Czerwonej na teren Litwy, przymusowa mobilizacja Litwinów do jej szeregów, terror NKWD i Ludowego Komisariatu Bezpieczeństwa Państwowego oraz represje wobec ludności cywilnej stały się dodatkowym bodźcem dla spontanicznego tworzenia się oddziałów partyzanckich, do których wstępowali zarówno ludzie związani z cywilnym oporem antyhitlerowskim, jak i osoby dotąd niezaangażowane.

Część ugrupowań antykomunistycznych była wcześniej oskarżana o kolaborację z hitlerowcami.

W pierwszym okresie walk partyzanckich najaktywniejszym organizatorem oporu antyradzieckiego była Litewska Armia Wolności, zrzeszająca latem 1944 ok. 10 tys. osób w sektorach czynnym oraz organizacyjnym.

Główną siłą walczącą z partyzantką litewską były wojska NKWD.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe