M. Orzechowski do Ministra Kultury P. Glińskiego w/s informacji medialnych dot. filmów promujących Polskę

do: Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 M. Orzechowski do Ministra Kultury P. Glińskiego w/s informacji medialnych dot. filmów promujących Polskę
/ screen YouTube

Publikuję do wiadomości moje pismo-pytanie do Ministra Kultury Piotra Glińskiego w/s najnowszych informacji medialnych dot. filmów promujących Polskę w świecie.
W przypadku zainteresowania faktami wymienionymi w w/w tekście mogę udostępnić pełną dokumentację w tej sprawie.
Pozdrawiam
Michał Orzechowski
http://www.tysol.pl/b10342-Grupa-producencka-CosmoPolish-Squadron-informacja-o-rozpoczeciu-prac-nad-filmem-%26%23039%3BSkrzydla-Wolnosci%26%23039%3B
http://www.filmpolski.pl/rec/index.php/rec/66830
http://telewizjarepublika.pl/rybczynski-oddaje-obywatelstwo…
http://www.radiownet.pl/…/michal-orzechowski-bez-scenariusza
https://www.pisf.pl/dotacje/wyszukiwarka-po?tid=38
https://www.pisf.pl/…/sesja-3-2017-odwolania-rozpatrzone-po…
-------------------------------
Warszawa, 21.03.2018 r.
do: Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa

W związku z wywiadem Ministra Kultury Piotra Glińskiego dla tygodnika "Sieci" (19-25.03.2018, str. 32) i wypowiedzią Ministra Glińskiego nt planowanych filmów promujących polską historię – m.in.: "opowieść o lotniku Merianie Cooperze z Eskadry Kościuszkowskiej, później twórcy "King Konga", potencjalnie atrakcyjna dla widowni amerykańskiej" (str. 35), a także informacji podanej 20.03.2018 przez portal Niezalezna.pl "Znamy listę filmów historycznych, które powstaną pod patronatem resortu kultury" - min: "dużą produkcją ma być film o gen. Merianie C. Cooperze, amerykańskim żołnierzu i filmowcu. Cooper służył w polskim lotnictwie podczas wojny polsko-bolszewickiej i był współreżyserem filmu "King Kong" z 1933 r." – jako autor scenariusza filmu fabularnego "Skrzydła Wolności" nt Eskadry Kościuszko w 1920 roku (stypendium scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 422/61/06), na podstawie którego złożony został do PISF pozytywnie rozpatrzony wniosek o dofinansowanie Rozwoju Projektu (zob: Produkcja filmowa Priorytet: Rozwój projektu / filmy fabularne - "Skrzydła Wolności", Sesja 3/2017), chciałbym się dowiedzieć czy Minister Gliński w swojej wypowiedzi miał na myśli produkcję filmową "Skrzydła Wolności" czy też zupełnie inny projekt oraz czy Ministerstwo Kultury jest w jakimkolwiek stopniu zainteresowane udziałem w realizacji filmu fabularnego "Skrzydła Wolności"?

Swoje pytanie chciałbym uzupełnić następującymi informacjami: 
- jestem autorem scenariusza filmu fabularnego "Skrzydła Wolności" (zob: "Skrzydła Wolności" – fabularny, Polska; Scenariusz: Michał Orzechowski; Opis filmu: Autentyczna historia "Eskadry Kościuszko"- grupy amerykańskich lotników, ochotników walczących po stronie polskiej podczas wojny w 1920 roku- za: www.sfp.org.pl), który w wersji polskiej otrzymał w 2006 r. stypendium scenariuszowe PISF; w/w stypendium zostało rozliczone w całości – co oznaczało zaakceptowanie przez PISF mojego scenariusza; w wersji anglojęzycznej w/w
scenariusz jako 'Wings of Freedom 1920' został przeze mnie zarejestrowany w The Writers Guild of America i The Library of Congress, USA;
- pomiędzy rokiem 2007 a 2010 PISF konsekwentnie ignorował mój rozliczony i zaakceptowany przez PISF scenariusz, promując własną konkurencyjną produkcję w proponowanej reżyserii Andrzeja Bartkowiaka (zob: pisf.pl - Rozwój projektu Priorytet: Development Fabuła 30 czerwca 2007 "Things men die for" – numer wniosku 402-2243/07 – dofinansowanie 200 000 zł; Produkcja filmowa Priorytet: Produkcja filmów fabularnych 01 grudnia 2008 "Krzyż walecznych" – promesa 8 000 000 zł), co zakończyło się cofnięciem promesy dotacji przez PISF ze względu na to, że producentowi w/w konkurencyjnej produkcji nie udało się zamknąć budżetu – sprawa ta była wielokrotnie opisywana przez media oraz była tematem zapytania poselskiego do Ministra Kultury w 2010 r.;
- w ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie starałem się zainteresować Ministerstwo Kultury projektem filmu fabularnego opartego na moim scenariuszu "Skrzydła Wolności" - m.in. w formie listów, pism i spotkań z urzędnikami Ministerstwa Kultury;
- zaakceptowanie przez PISF wniosku o dofinansowanie Rozwoju Projektu filmu fabularnego "Skrzydła Wolności" oznacza, że zarówno scenariusz, jak i złożona dokumentacja świadczą o profesjonalizmie ekipy realizacyjnej oraz dowodzą dużej wiarygodności filmowców i producentów biorących udział w w/w projekcie realizacji filmu fabularnego "Skrzydła Wolności".
W przypadku ew. pytań czy wątpliwości mogę udostępnić pełną dokumentację w tej sprawie.
Michał Orzechowski
e-mail: worldsolidarity@interia.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia. Poseł Grzegorz Braun postanowił postanowił wynieść z Sądu Okręgowego w Krakowie choinkę, na której znajdowały się m.in. bombki z flagami Polski, Ukrainy i UE, a także flagą i napisem LGBT.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe