REKLAMA

Jerzy Bukowski: Już nie honorowi

Nie można stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy wysługiwali się reżimowi komunistycznemu.
 Jerzy Bukowski: Już nie honorowi
/ pixabay.com
                  Po burzliwej dyskusji sądeccy radni uchylili uchwały swoich poprzedników z okresu PRL, którzy przyznali tytuły honorowego obywatela tego miasta 8 niegodnym go osobom, działającym na szkodę narodu polskiego w interesie obcego mocarstwa - poinformowało Radio Kraków.
            Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych związanych z Prawem i Sprawiedliwością oraz jeden z Platformy Obywatelskiej, przeciw był Kazimierz Sas z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a pozostali radni PO nie wzięli udziału w głosowaniu.
            „Podczas sesji radni PO apelowali, aby dokładnie przeanalizować życiorysy osób, którym odbierano tytuł, i nad każdą z nich głosować osobno. Uchwała przygotowana przez prezydenta odebrała jednak odznaczenia wszystkim osobom od razu. Wśród radnych PiS pojawił się natomiast głos, by do tego grona dopisać Józefa Oleksego. Tej decyzji radnych sprzed trzech lat bronił jednak wiceprezydent Jerzy Gwiżdż” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.
            - To dobra decyzja. Musimy posprzątać. Nie możemy stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy służyli komunie. Jeżeli chcemy odciąć się od tych wszystkich złych rzeczy, które się wtedy działy, musimy także zapomnieć o takich tytułach honorowych - powiedział Radiu Kraków prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu Leszek Zakrzewski.
            Oto lista ludzi pozbawionych tytułu Honorowego Obywatela Nowego Sącza:
            - podpułkownik NKWD Piotr Pierminow; 
            - członek Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bolesław Redlich, który uczestniczył w powoływaniu władz komunistycznych w Małopolsce;
            - odpowiedzialny za nieuzasadnione wysadzenie sądeckiego zamku w styczniu 1945 roku dowódca radzieckiego oddziału partyzanckiego na Sądecczyźnie Iwan Zołotar;
            - I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Nowym Sączu w latach 1959-1967 Witold Adamuszek; 
            - generał Zygmunt Berling; 
            - działacz komunistyczny Stanisław Skrzeszewski;
            - dowódca wkraczających w 1945 roku do Nowego Sącza oddziałów sowieckich pułkownik Fiodor Bolbat;
            - nie związany z Nowym Sączem dygnitarz wysokiego szczebla PZPR Lucjan Motyka.
 
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura